Stipendia či motivace mentorů. Pardubický kraj pomáhá zabránit úbytku nelékařských zdravotnických pracovníků
18.01.2017
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Z jednání krajského radního pro zdravotnictví Ladislava Valtra, děkana Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Josefa Fuska a zástupců společnosti Nemocnice Pardubického kraje, personálního ředitele Tomáše Krejčíka a náměstkyně ošetřovatelské péče Kateřiny Fialové
Možnosti vzájemné pomoci v současné personální situaci ve zdravotnictví byly hlavním tématem jednání krajského radního pro zdravotnictví Ladislava Valtra, děkana Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Josefa Fuska a zástupců společnosti Nemocnice Pardubického kraje, personálního ředitele Tomáše Krejčíka a náměstkyně ošetřovatelské péče Kateřiny Fialové.
Praktické zkušenosti studentů z běžného provozu jsou nenahraditelné
Kraj i univerzita mají zájem na tom, aby se vzájemná spolupráce v oblasti přípravy nelékařských zdravotnických profesí ještě rozšířila. „Základní forma vzájemné spolupráce mezi univerzitou a krajskými nemocnicemi funguje již několik let. Praktické zkušenosti studentů z běžného provozu jsou obecně nenahraditelné a ve zdravotnictví to platí dvojnásob. Proto je další prohloubení spolupráce s krajskými nemocnicemi pro školu nanejvýš žádoucí,“ uvedl děkan Fakulty zdravotnických studií Josef Fusek.
Obě strany proto hledají způsob, jak ke společnému cíli dojít. „Bohužel se absolventi v posledních letech po ukončení školy do našich nemocnic ve většině nevracejí. To platí nejen v případě zdravotnických zařízení v našem kraji, ale obecně. Často totiž odcházejí úplně mimo obor. Právě to se pokusíme změnit novými stipendijními programy i odpovídající motivací mentorů, tedy výchovného dozoru na straně našich nemocnic,“ sdělil krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
Pomohou i nemocnice
K rozšíření vzájemné spolupráce chtějí přispět i nemocnice. „Také my budeme hledat možnosti zefektivnění mentoringu, které by spočívalo například v jeho rozšíření i na směnové sestry. V současné chvíli vykonávají dohled všeobecné sestry a těch je bohužel nedostatek,“ vysvětlil personální ředitel krajských nemocnic Tomáš Krejčík.
„Snažíme se rovněž o rozšíření studentské praxe mezi všechny krajské nemocnice. Přirozeně největší nápor studentů je směřován do Pardubické nemocnice, která je nejblíže sídlu fakulty. Do budoucna by se však měly studentské praxe více rozdělit i mezi ostatní nemocnice,“ řekla náměstkyně ošetřovatelské péče Kateřina Fialová. „K tomuto by Nemocnice Pardubického kraje společně s krajem i městy určitě mohly vytvořit lepší podmínky, například nabídkou odpovídajícího ubytování a celkovým zabezpečením studentů v místě,“ podotkl na závěr radní Ladislav Valtr s tím, že další jednání na toto téma budou v blízké době pokračovat
Komerční sdělení
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš