Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Doba povodní? Stát plánuje 65 nových přehrad. Kvůli suchu

12.06.2013
Doba povodní? Stát plánuje 65 nových přehrad. Kvůli suchu

Autor: MAFRA - František Vlček/Profimedia.cz

Popisek: Slapy, 5.6.2013. Povodně ze vzduchu - Slapská přehrada

Vášnivé debaty o období častých povodní kontrastují s jinou předpovědí. Česko má být v dalších letech sužováno suchem. Pomoci udržet vodu má neuvěřitelných 65 nových přehrad.

Tolik povodní něhem patnácti let Česko v minulých desetiletích nezažilo. Podle mnohých klimatologů, hydrologů či geologů se máme připravit na klimatické změny a s rozvodněnými řekami se naučit žít. Dalším opatřením kromě stavění protipovodňových hrází mají být přehrady.

Paradoxní ale je, že ministerstvo zemědělství, které má třeba v kompetenci Vltavskou kaskádu, budování přehrad zdůvodňuje zcela jiným argumentem, než je regulace řek před povodněmi. Pravým důvodem jsou obavy ze sucha.

Vody bude málo

„Naše země je střechou Evropy. Veškerá voda k nám musí napršet a je třeba ji zadržet. V souvislosti s globálním oteplováním jsou předpovídána období  sucha, proto musíme ve výhledu deseti, dvaceti a třeba i padesáti let počítat se stavbou přehrad. A to v místech, kde může být nedostatek vody akutní," řekl novinářům mluvčí Povodí Labe Ladislav Merta.

A tak je v Česku naplánováno 65 nových přehrad, s výjimkou Libereckého kraje prakticky napříč republikou. Třeba ve východních Čechách se to týká dvanácti míst - Lukavice, Pěčín, Jangelec, Rychmburk nebo Hořička. Velký počet nových přehrad na menších tocích je naplánováno zejména v Jihomoravském kraji a v oblasti Karlovarského, Plzeňského a jihozápadní části Středočeského kraje. 

Zaplavené domy

Jenže vybudování přehrady často  odnesou domy, tak jak to potkalo zaplavené vesnice kvůli velkým vodním nádržím Orlík či Slapy. Třeba Hoštejn na Březné na Lanškrounsku má přijít o 41 domů.

Starostové obcí, kterých se zaplavení má týkat, plány ministerských úředníků vnímají jako sci-fi a nic si z toho nedělají. „Dělají to od stolu, jsou to fantasmagorie a navíc je to vzdálená budoucnost," komentují starostové vznik nových vodních nádrží.

Další brzdou je nedostatek peněz. Jenom projektová příprava a případný odkup nemovitostí spolyká miliony. Očekávat lze i protesty lidí a ekologických organizací.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace