Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novopečeným maminkám nechutná. Rodičky jsou v kraji spokojené, jen ta strava nic moc... Změní porodnice jídelníček?

22.12.2016
Novopečeným maminkám nechutná. Rodičky jsou v kraji spokojené, jen ta strava nic moc... Změní porodnice jídelníček?

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Miminko, ilustrační foto

Program Přátelská nemocnice bude dle radního Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislava Valtra na všech pracovištích Nemocnice Pardubického kraje pokračovat.

„Spokojenost pacientů i lékařů je důležitou součástí našeho zdravotnictví. Každá větší společnost má dnes nastavená pravidla komunikace se zákazníky a ve zdravotnictví je vztah lékařů a pacientů ještě důležitější. Za Pardubický kraj mohu prohlásit, že se budeme snažit dále podporovat nejen Program Přátelská nemocnice, ale i jakékoliv další možné příležitosti ke zlepšování podmínek pro práci. Hlavní tíha a ochota k pozitivně vnímaným změnám postojů samozřejmě stále zůstává na zaměstnancích našich zdravotnických zařízení,“ uvedl Ladislav Valtr.

Dotazníky v porodnicích pomáhají poznat názory

V Pardubickém kraji se rodí v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách a v Ústí nad Orlicí. Všude se snaží vytvořit maminkám příjemnou atmosféru a kromě perfektní zdravotní péče jim nabídnout také různé relaxační pomůcky jako vířivky, míče, stoličky, hifi věže nebo aromaterapii. Na patologické nebo rizikové těhotenství se zaměřuje porodnice v Pardubicích.

V době sociálních sítí a maminkovských webů není těžké si zjistit, že čerstvé maminky vnímají porodnice v naprosté většině velmi kladně, a pokud mají nějaké připomínky k personálu, jmenovitě to zveřejňují. Spokojenost rodiček potvrzují i dotazníky, které má k dispozici vedoucí oddělení řízení kvality Markéta Nemšovská za rok 2015:

„V minulém roce jsme dělali průzkumy ve vybraném období, více poznatků budeme mít za letošní rok, kdy sběr dat probíhá už celý rok kontinuálně. Přesto z dotazníků za rok 2015 vyplývá, že známkou 1 nebo 2 naše porodnice ocenilo 95 procent dotazovaných a 97 procent by porodnici dále doporučilo dalším maminkám. Jedničkou byla nejčastěji v sedmi položkách hodnocena porodnice v Chrudimi. Takový výsledek je pro nás velmi dobrou zpětnou vazbou, ale stále můžeme naše služby zlepšovat.“

Cílem je pestřejší strava 

Nemocnice zaznamenávají dlouhodobě na většině porodnic trend, kdy se pacientky nejčastěji kriticky vyjadřují k množství a skladbě podávané stravy. Proto byla ve společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a. s. připravena od září tohoto roku pro pacientky na porodnických odděleních nová dieta.  „Naším cílem je nabídnout rodičkám pestřejší stravu, která bude vhodná i z hlediska laktace, jedná se konkrétně o dietu 3P – porodnickou, která je připravovaná v celé nemocnici dle jednotných energetických požadavků, vzorových jídelníčků a potřeb, splňujících požadavky pro tuto dietu. Na její přípravě se podílel tým nutričních terapeutů a jsou zde zařazeny potraviny, které jsou zcela ve shodě s výživou rodiček i kojících matek,“ vysvětluje Světlana Jeřábková, ředitelka ošetřovatelské péče a členka týmu Přátelské nemocnice.

Je fajn, když nejsou nuceny k jiným řešením...

Maminky hodnotí v jednotlivých porodnicích přístup lékařů, porodních asistentek i dětských sestřiček. Při porodu hrají velkou roli hormony, a tak i citlivost k nepříjemnému jednání je mnohem vyšší. Řada rodiček dává přednost přirozenému průběhu porodu a kladně se vyjadřuje k tomu, když nejsou nuceny k jiným řešením. Oceňují i možnost přiložení dítěte po porodu na břicho a ponechání nějakou dobu v klidu, případně i v přítmí.

Příjemná atmosféra je pro ně důležitá také pro nastartování správného kojení. Výhrady k jídlu v porodnicích sice mají, ale jsou pro ně méně podstatné.

Ročně se v kraji narodí na čtyři a půl tisíce dětí

Porody a spokojenost maminek hrají v hodnocení nemocnic pacienty nemalou roli. Například v roce 2015 přišlo ve čtyřech krajských porodnicích na svět 4571 dětí. Nejvíce jich bylo v Pardubicích (1547), Ústí nad Orlicí (1257), v těsném závěsu v Chrudimi (1042) a na čtvrtém místě byly Svitavy se 725 porody.

Komerční tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš