Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Novopečeným maminkám nechutná. Rodičky jsou v kraji spokojené, jen ta strava nic moc... Změní porodnice jídelníček?

22.12.2016
Novopečeným maminkám nechutná. Rodičky jsou v kraji spokojené, jen ta strava nic moc... Změní porodnice jídelníček?

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Miminko, ilustrační foto

Program Přátelská nemocnice bude dle radního Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislava Valtra na všech pracovištích Nemocnice Pardubického kraje pokračovat.

„Spokojenost pacientů i lékařů je důležitou součástí našeho zdravotnictví. Každá větší společnost má dnes nastavená pravidla komunikace se zákazníky a ve zdravotnictví je vztah lékařů a pacientů ještě důležitější. Za Pardubický kraj mohu prohlásit, že se budeme snažit dále podporovat nejen Program Přátelská nemocnice, ale i jakékoliv další možné příležitosti ke zlepšování podmínek pro práci. Hlavní tíha a ochota k pozitivně vnímaným změnám postojů samozřejmě stále zůstává na zaměstnancích našich zdravotnických zařízení,“ uvedl Ladislav Valtr.

Dotazníky v porodnicích pomáhají poznat názory

V Pardubickém kraji se rodí v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách a v Ústí nad Orlicí. Všude se snaží vytvořit maminkám příjemnou atmosféru a kromě perfektní zdravotní péče jim nabídnout také různé relaxační pomůcky jako vířivky, míče, stoličky, hifi věže nebo aromaterapii. Na patologické nebo rizikové těhotenství se zaměřuje porodnice v Pardubicích.

V době sociálních sítí a maminkovských webů není těžké si zjistit, že čerstvé maminky vnímají porodnice v naprosté většině velmi kladně, a pokud mají nějaké připomínky k personálu, jmenovitě to zveřejňují. Spokojenost rodiček potvrzují i dotazníky, které má k dispozici vedoucí oddělení řízení kvality Markéta Nemšovská za rok 2015:

„V minulém roce jsme dělali průzkumy ve vybraném období, více poznatků budeme mít za letošní rok, kdy sběr dat probíhá už celý rok kontinuálně. Přesto z dotazníků za rok 2015 vyplývá, že známkou 1 nebo 2 naše porodnice ocenilo 95 procent dotazovaných a 97 procent by porodnici dále doporučilo dalším maminkám. Jedničkou byla nejčastěji v sedmi položkách hodnocena porodnice v Chrudimi. Takový výsledek je pro nás velmi dobrou zpětnou vazbou, ale stále můžeme naše služby zlepšovat.“

Cílem je pestřejší strava 

Nemocnice zaznamenávají dlouhodobě na většině porodnic trend, kdy se pacientky nejčastěji kriticky vyjadřují k množství a skladbě podávané stravy. Proto byla ve společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a. s. připravena od září tohoto roku pro pacientky na porodnických odděleních nová dieta.  „Naším cílem je nabídnout rodičkám pestřejší stravu, která bude vhodná i z hlediska laktace, jedná se konkrétně o dietu 3P – porodnickou, která je připravovaná v celé nemocnici dle jednotných energetických požadavků, vzorových jídelníčků a potřeb, splňujících požadavky pro tuto dietu. Na její přípravě se podílel tým nutričních terapeutů a jsou zde zařazeny potraviny, které jsou zcela ve shodě s výživou rodiček i kojících matek,“ vysvětluje Světlana Jeřábková, ředitelka ošetřovatelské péče a členka týmu Přátelské nemocnice.

Je fajn, když nejsou nuceny k jiným řešením...

Maminky hodnotí v jednotlivých porodnicích přístup lékařů, porodních asistentek i dětských sestřiček. Při porodu hrají velkou roli hormony, a tak i citlivost k nepříjemnému jednání je mnohem vyšší. Řada rodiček dává přednost přirozenému průběhu porodu a kladně se vyjadřuje k tomu, když nejsou nuceny k jiným řešením. Oceňují i možnost přiložení dítěte po porodu na břicho a ponechání nějakou dobu v klidu, případně i v přítmí.

Příjemná atmosféra je pro ně důležitá také pro nastartování správného kojení. Výhrady k jídlu v porodnicích sice mají, ale jsou pro ně méně podstatné.

Ročně se v kraji narodí na čtyři a půl tisíce dětí

Porody a spokojenost maminek hrají v hodnocení nemocnic pacienty nemalou roli. Například v roce 2015 přišlo ve čtyřech krajských porodnicích na svět 4571 dětí. Nejvíce jich bylo v Pardubicích (1547), Ústí nad Orlicí (1257), v těsném závěsu v Chrudimi (1042) a na čtvrtém místě byly Svitavy se 725 porody.

Komerční tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace