Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident Zeman dorazil do Pardubického kraje. Jak vypadal první den návštěvy? Křtil, diskutoval, kritizoval, dostal síťovku, klaněl se...

14.09.2016
Prezident Zeman dorazil do Pardubického kraje. Jak vypadal první den návštěvy? Křtil, diskutoval, kritizoval, dostal síťovku, klaněl se...

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Prezident Zeman křtí knihu rozhovorů.

Dnes dopoledne začal svou třídenní návštěvu Pardubického kraje prezident České republiky Miloš Zeman. Po osobním setkání s hejtmanem Martinem Netolickým hlava státu hovořila se zastupiteli kraje, starosty obcí a zástupci krajských příspěvkových organizací. Následně je v Domě hudby v Pardubicích na programu setkání se zástupci tripartity Pardubického kraje, Krajské hospodářské komory a Správy a údržby silnic Pardubického kraje a křest knihy „Tato země je naše“. Po obědě se prezident vydá do Horního Jelení do firmy Berger-Huck a první den návštěvy zakončí v Holicích.

Prezident Zeman pochválil růst mezd

Na setkání se zastupiteli, starosty obcí a zástupci zřizovaných organizací kraje přivítal prezidenta Miloše Zemana hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Připomenul, co se v kraji od minulé návštěvy podařilo i stále malý pokrok v řešení výstavby páteřní silnice D35. Hejtman také konstatoval, že je těžké dosáhnout pokroku v jednání s ministerstvem dopravy, když za poslední čtyři roky se zde vystřídali hned čtyři ministři. Ve chvíli, kdy se jednání někam posunou, nastoupí nový ministr a další jednání pokračují na principu gramofonové desky. 

Prezident Zeman pochválil růst mezd i malou nezaměstnanost v kraji. Poděkoval za práci chrudimskému hospici a vyjádřil přání, aby hospiců bylo mnohem více. Zmínil se i o tahanicích o splavnění Labe v Přelouči a v této kauze ocenil práci přeloučské starostky Ireny Burešové. Na závěr volebního období poděkoval také koaličním i opozičním zastupitelům Pardubického kraje a vyjádřil potěšení nad nápadem současného hejtmana povečeřet se všemi potenciálními kandidáty na toto křeslo po volbách. 

Prezident Zeman pochválil malou nezaměstnanost v kraji a poděkoval za práci chrudimskému hospici

Dotazy z pléna se týkaly veřejných zakázek, inkluze a neziskových organizací. Prezident Zeman potvrdil, že od 1. září nastoupilo do škol jen 200 inkludovaných žáků, protože ostatní rodiče usoudili, že se jejich dětem bude lépe dařit ve speciálních školách. Na adresu některých neziskových organizací navrhl, aby stát na jejich činnost přispíval pouze padesáti procenty k jejich vlastním zdrojům. Zmínil však i takové, kterých si velmi váží, jako jsou například hospice. 

Diskuze o dopravních tématech a křest knihy

Druhým bodem programu prezidentské návštěvy bylo setkání se zástupci tripartity Pardubického kraje, Krajské hospodářské komory a Správy a údržby silnic Pardubického kraje v Domě hudby. Diskuze se točila kolem zajišťování zimní údržby a probíral se také nárůst platů zaměstnanců krajské Správy a údržby silnic. Stěžejním tématem byla rovněž problematika dopravní infrastruktury.

 Hlava státu vstupuje na výletní loď Arnošt v Pardubicích

Na závěr setkání pokřtil prezident knihu s názvem „Tato země je naše“, která obsahuje 25 rozhovorů hlavy státu na různá témata. Návštěvníci setkání měli o knihu veliký zájem, prezident stihl řadu z nich i podepsat. Následně prezident Miloš Zeman poobědval na výletní lodi Arnošt v Pardubicích se členy krajské samosprávy a poslanci a senátory zvolenými v Pardubickém kraji. Z rukou náměstka Jaromíra Duška převzal prezident děkovnou plaketu od spolku Ressel. 

O knihu prezidenta byl veliký zájem

Ve firmě Berger-Huck o migraci či americkém prezidentovi

Odpoledne se prezidentská kolona za doprovodu hejtmana Martina Netolického přesunula do Horního Jelení, kde navštívila společnost Berger-Huck, která vyrábí ochranné či sportovní sítě. Prezident Miloš Zeman se nejprve setkal s vedením firmy a poté přibližně půl hodiny debatoval v uvolněné atmosféře se zaměstnanci společnosti. 

Ti se zajímali třeba o prezidentův vztah ke sportu či jeho názor na volbu americké hlavy státu. Došlo také na téma migrace. Jako dárek od zástupců firmy obdržel Miloš Zeman jelena a tzv. síťovku. 

 Od Pardubického kraje dostal prezident textilní dárek vytvořený technikou patchwork

Poklona T. G. Masarykovi

Program prvního dne byl zakončen návštěvou Holic a místního obecního úřadu, kde se prezident setkal se zastupiteli města. Následně se Miloš Zeman společně s hejtmanem Martinem Netolickým a starostou Holic Ladislavem Effenberkem poklonili a položili květiny u busty T. G. Masaryka. Právě 14. září roku 1937 první československý prezident zemřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš