V nemocnicích se objevily takzvané hovorny nebo Místnost ticha. Ve středu zájmu musí být duchovní potřeby pacientů i zaměstnanců. Když chceme i po každé prodavačce, aby byla příjemná a laskavá...
05.07.2016
Foto: Pardubický kraj
Popisek: V nemocnicích se rozjela série odborných seminářů a workshopů na téma etických problémů, věkové diskriminace či přístupu k pacientům se zrakovým postižením.
Kontrolní zprávu o plnění programu Přátelská nemocnice projednali radní Pardubického kraje. Společnost Nemocnice Pardubického kraje nastartovala tento program v polovině loňského roku podle základního zadání 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje pro zdravotnictví Romana Línka, ustavila pro něj řídící tým a nyní už má první konkrétní výsledky. Týkají se například přijetí jednotného etického kodexu, zahájení cíleného vzdělávání či rozvoje dobrovolnictví v nemocnicích.
Základním krokem je etický kodex
„I když je to program víceletý, bylo dobře, že si jeho řídící tým v čele s manažerkou kvality paní Markétou Nemšovskou formuloval jednotlivé kroky, které je potřeba udělat hned na jeho začátku, a podle toho postupuje. Tím úvodním a základním krokem jsou závazná pravidla chování, takzvaný etický kodex. Shodli jsme se s odborným garantem, přednostou Ústavu etiky 3. LFUK, Markem Váchou na tom, že když chceme po každé prodavačce, aby byla příjemná a laskavá, musíme to chtít i po zdravotnickém personálu,“ říká Roman Línek.
V nemocnicích se rozjela série odborných seminářů a workshopů na téma etických problémů, věkové diskriminace, přístupu k pacientům se zrakovým postižením, a komunikace ve zdravotnictví. Na podzim jsou naplánovány i přednášky pro veřejnost, zejména pro seniory.
Spolupracuje se na monitorování bolesti u dětí
Velká pozornost je věnována také dětským pacientům, kde Nemocnice Pardubického kraje spolupracuje s Fakultou zdravotnických studií na monitorování bolesti u dětí a na výzkumu spokojenosti dětských pacientů podle mezinárodních standardů.
Ve spolupráci s Východočeskou galerií připravuje Nemocnice vznik průvodce nemocí a nemocnicí Děti malují dětem, který bude způsobem přiměřeným věku výtvarnou formou a krátkými texty přibližovat dětem hospitalizaci formou domalovánek-omalovánek.
Duchovní pomoc se netýká jen věřících
„Doporučili jsme Nemocnici se zaměřit také na duchovní potřeby pacientů i zaměstnanců. Nejedná se jen o věřící a pastorační služby, ale také o možnost psychologické pomoci. Vypadá to, že by díky tomuto projektu mohlo v našich nemocnicích vzniknout asi 16 takzvaných hovoren, tedy míst vyhrazených k nerušenému rozhovoru. Ve Svitavské nemocnici chtějí zřídit po vzoru Orlickoústecké nemocnice Místnost ticha,“ uvádí Roman Línek.
Důležitým tématem projektu je péče o umírající pacienty a jejich rodiny. Nemocnice zahájila první semináře k paliativní péči ve spolupráci s odborníky z hospicové péče, které budou pokračovat i v dalších měsících.
Postupně se také rozvíjí dobrovolnická služba v jednotlivých nemocnicích, která ráda přivítá všechny zájemce, kteří by chtěli svůj volný čas vyplnit smysluplnou pomocí. O dalších výsledcích programu Přátelská nemocnice bude Rada Pardubického kraje pravidelně informována nejméně jednou ročně.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš