Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měli bychom více využívat české zbrojařské firmy, prohlásil v Pardubickém kraji šéf sněmovny. Hejtman Netolický mu ukázal i skutečný unikát

08.06.2016
Měli bychom více využívat české zbrojařské firmy, prohlásil v Pardubickém kraji šéf sněmovny. Hejtman Netolický mu ukázal i skutečný unikát

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Návštěva 43. výsadkového praporu v Chrudimi.

Na dvoudenní návštěvu Pardubického kraje přijel předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček. Společně s hejtmanem Martinem Netolickým zavítal nejdříve do přeloučské společnosti SVOS, později diskutoval se studenty zdejšího gymnázia nebo starosty z regionu. Dále společně navštívili 43. výsadkový prapor v Chrudimi a úterní část programu zakončili prohlídkou dělostřelecké tvrze Bouda. Ve středu se delegace přesunula do Moravské Třebové a místní vojenské školy. Tečkou za dvoudenní cestou byla návštěva v nemocnici ve Svitavách.

Program pana předsedy Hamáčka jsme zaměřili na oblast armády, vojenské historie a zbrojního průmyslu, jelikož v našem kraji je celá řada firem, které jsou ve svém oboru velmi úspěšné, co se týká zásobování zahraničních klientů, avšak co se týká české armády, nemají vždy dveře otevřené,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Chtěli jsme ukázat také dělostřeleckou tvrz Bouda, která byla nedávno elektrifikována a máme s ní celou řadu záměrů. Ty jsme také panu předsedovi představili, jelikož se skutečně jedná o unikát a pan předseda je nadšencem do vojenské historie,“ dodal hejtman Martin Netolický.

Pancéř pro švédského krále

První zastávkou předsedy Hamáčka v Pardubickém kraji byla přeloučská společnost SVOS, která se zabývá výrobou vojenských pancéřovaných vozidel, ale také pancéřováním osobních automobilů a limuzín, které využívá celá řada státníků včetně generálního tajemníka OSN, ale také švédského krále či premiéra.

„Budu i nadále sledovat situaci této společnosti, jelikož bych si dovedl představit, že by česká armáda mohla více využívat naše společnosti, které jsou velmi úspěšné v zahraničí, ale doma je na ně bohužel často zapomínáno,“ řekl předseda PSP ČR Jan Hamáček, který si prohlédl kromě zmíněných osobních vozidel také moderní obrněné vozidlo VEGA 6x6.

Se studenty o Brexitu či roli USA

V rámci programu diskutoval předseda Hamáček společně s hejtmanem Netolickým se studenty Gymnázia a SOŠ Přelouč. Hlavním tématem byla současná mezinárodně politická situace včetně problematiky Turecka, Brexitu či roli USA v současné politice.

„Osobně jsem zastáncem procesu evropské integrace a celý Brexit považuji za velký hazard s budoucností nejen Velké Británie, ale i celé Unie,“ uvedl mimo jiné Jan Hamáček.

Tvrz Bouda jako krajský unikát        

Závěr úterního programu obstarala prohlídka dělostřelecké tvrze Bouda, která je v současné době v majetku Pardubického kraje, který nedávno dokončil její elektrifikaci a plánuje další zpřístupňování veřejnosti. „Tvrz Bouda je skutečným unikátem v našem kraji a proto máme celou řadu záměrů, které chceme v nejbližších letech realizovat. Již elektrifikací se nám otevírají nové možnosti pro zpřístupnění a zatraktivnění tvrze, kterou již nyní navštěvuje přes 13 tisíc návštěvníků ročně,“ řekl hejtman Martin Netolický.

„Je to pro mě velmi příjemná návštěva, protože jako mladý jsem celou linii pohraničního opevnění prošel a jsem rád, že se o tyto objekty starají nejen dobrovolníci, ale také kraj, protože je nutné historii stále připomínat,“ dodal Jan Hamáček.

V Moravské Třebové se řešila obranná politika

Druhý den se Jan Hamáček setkal se starostou Moravské Třebové Milošem Izákem. „Moravská Třebová je dobře fungujícím městem. S jejím starostou a s hejtmanem Martinem Netolickým jsme mluvili hlavně o zaměstnanosti a dopravě,“ uvedl předseda Poslanecké sněmovny. Program cesty pokračoval na zdejší střední vojenské škole.

„Práce Sněmovny, migrace a pochopitelně obranná politika byly zde hlavními tématy otázek studentů této prestižní školy," podotkl Jan Hamáček. Návštěvu Pardubického kraje ukončil Jan Hamáček v nemocnici ve Svitavách, kde se debatovalo o rozvoji této nemocnice, investicích a platech ve zdravotnictví.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš