Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyřicet dětí ročně zemře v důsledku dopravních nehod, stokrát víc jich je zraněno. Být viděn. Takové je motto Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji

25.04.2016
Čtyřicet dětí ročně zemře v důsledku dopravních nehod, stokrát víc jich je zraněno. Být viděn. Takové je motto Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Náměstek Jaromír Dušek rozdával reflexní pásky

Od února letošního roku platí novela silničního zákona, která ukládá chodcům nosit reflexní prvky mimo obce za snížené viditelnosti. Stačí k tomu úplně obyčejná páska. Tématu se věnoval i Den silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji.

Zhrozil jsem se, říká náměstek hejtmana

Statistiky mluví o tom, že čtyřicet dětí ročně zemře v důsledku dopravních nehod, další čtyři tisíce jich jsou zraněny. Alarmující je i skutečnost, že polovina úrazů dětí do 15 let věku je v souvislosti s nehodami na silnicích.

To byl jeden z důvodů, proč se náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek vydal za dětmi na Přeloučsku. Diskutoval s nimi o pravidlech správného chování na silnici a rozdával jim reflexní pásky. „Když jsem zjistil čísla ze statistik, zhrozil jsem se. Rozhodl jsem s osvětou začít u mladších dětí, protože ty jsou nejohroženější. Dětí z prvních a druhých ročníků základních škol je totiž dvojnásobně víc než dětí starších,“ uvedl náměstek Jaromír Dušek.

„Pro začátek jsme vybrali školy v menších obcích, protože tam často chybí chodníky nebo děti do školy dochází po silnici z vedlejší obce. A především v zimě, kdy je po ránu ještě tma, je riziko zranění opravdu vysoké,“ dodal Dušek.

Většina dětí základní pravidla zná 

Den silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji začal v základní škole v Lipolticích. Náměstek hejtmana dětem rozdával reflexní pásky a také si s nimi povídal o správném chování na silnici. Většina dětí základní pravidla zná.

Ve škole se totiž dopravní výchově pravidelně věnují. „Dopravní výchovu máme v osnovách, navíc několikrát do roka spolupracujeme s Městskou policií v Přelouči,“ doplnila učitelka lipoltické školy Jana Apltauerová.

Den silniční bezpečnosti se ale neodehrával jen v Lipolticích. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek vyrazil i na pardubické hlavní nádraží, na místo s velkou koncentrací lidí všech věkových kategorií. I tady s lidmi o silniční bezpečnosti diskutoval a rozdával reflexní pásky.

Reflexní pásky můžete získat zdarma

„Taková reflexní páska je naprosto jednoduché řešení, navíc stojí pár korun. A přitom je vidět už z dálky,“ vysvětloval náměstek Dušek. Reflexní pásky je možné zdarma si vyzvednout i v Dopravním centru ČR, které sídlí právě na pardubickém nádraží v knihkupectví Mozaika. 

Pořadatelem Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji je Dopravní centrum České republiky ve spolupráci s Pardubickým krajem. Odborným garantem akce je Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace