Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Čtyřicet dětí ročně zemře v důsledku dopravních nehod, stokrát víc jich je zraněno. Být viděn. Takové je motto Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji

25.04.2016
Čtyřicet dětí ročně zemře v důsledku dopravních nehod, stokrát víc jich je zraněno. Být viděn. Takové je motto Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Náměstek Jaromír Dušek rozdával reflexní pásky

Od února letošního roku platí novela silničního zákona, která ukládá chodcům nosit reflexní prvky mimo obce za snížené viditelnosti. Stačí k tomu úplně obyčejná páska. Tématu se věnoval i Den silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji.

Zhrozil jsem se, říká náměstek hejtmana

Statistiky mluví o tom, že čtyřicet dětí ročně zemře v důsledku dopravních nehod, další čtyři tisíce jich jsou zraněny. Alarmující je i skutečnost, že polovina úrazů dětí do 15 let věku je v souvislosti s nehodami na silnicích.

To byl jeden z důvodů, proč se náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek vydal za dětmi na Přeloučsku. Diskutoval s nimi o pravidlech správného chování na silnici a rozdával jim reflexní pásky. „Když jsem zjistil čísla ze statistik, zhrozil jsem se. Rozhodl jsem s osvětou začít u mladších dětí, protože ty jsou nejohroženější. Dětí z prvních a druhých ročníků základních škol je totiž dvojnásobně víc než dětí starších,“ uvedl náměstek Jaromír Dušek.

„Pro začátek jsme vybrali školy v menších obcích, protože tam často chybí chodníky nebo děti do školy dochází po silnici z vedlejší obce. A především v zimě, kdy je po ránu ještě tma, je riziko zranění opravdu vysoké,“ dodal Dušek.

Většina dětí základní pravidla zná 

Den silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji začal v základní škole v Lipolticích. Náměstek hejtmana dětem rozdával reflexní pásky a také si s nimi povídal o správném chování na silnici. Většina dětí základní pravidla zná.

Ve škole se totiž dopravní výchově pravidelně věnují. „Dopravní výchovu máme v osnovách, navíc několikrát do roka spolupracujeme s Městskou policií v Přelouči,“ doplnila učitelka lipoltické školy Jana Apltauerová.

Den silniční bezpečnosti se ale neodehrával jen v Lipolticích. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek vyrazil i na pardubické hlavní nádraží, na místo s velkou koncentrací lidí všech věkových kategorií. I tady s lidmi o silniční bezpečnosti diskutoval a rozdával reflexní pásky.

Reflexní pásky můžete získat zdarma

„Taková reflexní páska je naprosto jednoduché řešení, navíc stojí pár korun. A přitom je vidět už z dálky,“ vysvětloval náměstek Dušek. Reflexní pásky je možné zdarma si vyzvednout i v Dopravním centru ČR, které sídlí právě na pardubickém nádraží v knihkupectví Mozaika. 

Pořadatelem Dne silniční bezpečnosti v Pardubickém kraji je Dopravní centrum České republiky ve spolupráci s Pardubickým krajem. Odborným garantem akce je Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace