Netolický: Inkluze nesmí znamenat rozbití fungujícího systému. Naše praktické školy nám závidí i leckteré jiné státy
06.03.2016
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Hejtman Netolický na tiskové konferenci
Téma inkluze bylo hlavním tématem krajské konference Asociace speciálních pedagogů České republiky v Pardubicích. Jednání se zúčastnil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, na kterého se obrátili zejména ředitelé speciálních a praktických škol a škol při zdravotnických zařízení s žádostí o pomoc.
Praktické školy nám závidí i v cizině
Zapojování některých žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do výuky v běžné škole se na některých místech kraje uskutečňuje už několik let. Proces takzvané inkluze završí novinky, které budou platit od 1. září letošního roku. Organizační změny ale přinášejí celou řadu otázek, na které odborná veřejnost jak na základních, tak na speciálních školách nedostala odpověď.
„Ujistil jsem účastníky konference, že Pardubický kraj chce zachovat síť speciálních škol a praktických škol, byť třeba pod jiným názvem a s novou zřizovací listinou. Tyto školy jsou v systému našeho školství velmi dobře usazeny a ostatně i některé další státy nám je závidí,“ řekl hejtman Netolický, který se dohodl s přítomnými řediteli na další schůzce v průběhu března.
Ředitelé zmapují problémy a požadavky
Do té doby shrnou ředitelé škol své požadavky a problémy, které školy ohrožují. Ukázalo se například, že z nové školské vyhlášky vypadly školy při zdravotnických zařízeních.
V Pardubickém kraji se to kromě škol při čtyřech nemocnicích, kde ovšem děti zpravidla pobývají jen krátce, týká zejména školy při Hamzově odborné léčebně, kde mají mateřskou školu, základní školu i speciální školu. Tady jsou děti na dlouhodobých léčeních a školské zařízení je pro ně podstatné.
Záběr z konference
Ředitelé: Nic nesmí být na úkor dětí
Konference se účastnili i někteří ředitelé základních škol a středních škol, kteří shrnuli své zkušenosti do konstatování, že inkluze má význam v těch případech, kdy není na úkor dítěte a má dostatečnou podporu.
„Nechceme inkluzi jako takové bránit, chápeme, že je to nějaký proces, ale na druhé straně ten proces musí být dostatečně zajištěný, jak personálně, to znamená přítomnosti speciálních pedagogů, případně pedagogických asistentů, vedle toho také finančně, protože zde jsou zvýšené nároky na státní rozpočet a přímé náklady ve vzdělávání, no a pochopitelně i materiálně, protože bude muset dojít i k úpravám některých učeben, budov a podobně,“ dodal hejtman Martin Netolický.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš