Legiovlak zakončil svoji letošní pouť v Lánech. Svezl se s ním i hejtman Netolický
14.12.2015
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Uvnitř Legiovlaku.
FOTO Legionářský vlak absolvoval v rámci projektu Československé obce legionářské v neděli svojí poslední zastávku v roce 2015.
Za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, ale také hejtmana Martina Netolického, který jím cestoval z Prahy, dorazil vlak do stanice Stochov – Lány, tedy do místa odpočinku českých prezidentů.
Prezident Zeman v Legiovlaku.
Během dosavadního putování navštívil vlak více než 15 míst po celé republice, ale také na Slovensku. Další místa jsou v plánu také v roce 2016.
Hejtman Netolický v muzeu T. G. M.
Hrob T. G. M.
Smysl projektu Legiovlak
Československá obec legionářská připravila k připomínce 100. výročí 1. světové války projekt s názvem Legiovlak - byla vytvořena věrná replika deseti vagónů legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. V té době ve 240 vlacích žilo a bojovalo 60 tisíc legionářů.
„Legiovlak pomáhá veřejnosti a především mládeži získat povědomí o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu interaktivní formou. Věřím, že pedagogové využijí tuto ojedinělou příležitost a svým žákům zprostředkují názorné přiblížení historie 1. světové války,“ uvedla před časem náměstkyně hejtmana Jana Pernicová, zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči v Pardubickém kraji.
Bude putovat až do roku 2020
LEGIOVLAK navštíví od roku 2015 do roku 2020 vybrané železniční stanice v České republice. Legiovlak se skládá z deseti zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, obrněného, prodejního, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš