Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident je v Pardubickém kraji – ve vláčku, výtahem do lakovny… V obci Zámrsk bodovalo téma uprchlíků. Hejtman Netolický zavzpomínal, jak si zahrál v Mušketýrech

04.11.2015
Prezident je v Pardubickém kraji – ve vláčku, výtahem do lakovny… V obci Zámrsk bodovalo téma uprchlíků. Hejtman Netolický zavzpomínal, jak si zahrál v Mušketýrech

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Netolický s prezidentem Zemanem.

REPORTÁŽ Třetí oficiální návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Pardubickém kraji byla 2. listopadu zahájena na krajském úřadě, kam hlava státu zavítala v doprovodu manželky Ivany. V roli hostitele se znovu ocitl hejtman Martin Netolický. Prezident po osobním setkání s hejtmanem hovořil v sále zastupitelstva s radními, zastupiteli kraje a starosty obcí a poté se sešel s představiteli krajem zřizovaných organizací a zástupci odborů. V rámci dalšího programu zamířil do společnosti Retia a navštíví Státní oblastní archiv v Zámrsku, kde se v místním parku setkal s občany obce.

Hejtman požádal o pomoc 

„Seznámil jsem pana prezidenta s výsledky hospodaření našeho kraje, které opět zaznamená daňový přebytek, který v příštím roce celý proinvestujeme,“ komentoval hejtman Martin Netolický úvodní setkání s Milošem Zemanem ve své pracovně. „Hovořili jsme také o zájmu zahraničních investorů o náš kraj, jako je například INA Lanškroun nebo Foxconn Pardubice, a požádal jsem pana prezidenta o pomoc s prosazením dotací státu do infrastruktury, která na tyto investice navazuje.“ 

Prezident Miloš Zeman s ohledem na zřejmě poslední prezidentskou návštěvu před dalšími krajskými volbami poděkoval vedení kraje i konstruktivní opozici za dobrou práci. Zmínil také, že kraj je na 11. místě v republice s průměrnou mzdou, pokulhává v bytové výstavbě a má jen jeden hospic. Vyjádřil přání, aby při své příští návštěvě mohl poklepat na základní kámen druhého podobného zařízení. 

Varovné scénáře uprchlické krize 

Dalšími tématy diskuze byly například varovné scénáře uprchlické krize nebo nedostatek zaměstnanců velkých firem. V této souvislosti prezident podpořil návrh hejtmana Netolického na zřízení kontaktního místa v Zakarpatské Ukrajině pro zaměstnávání zájemců z této oblasti. Dále se hovořilo o dopravní infrastruktuře, vetování některých zákonů či přímé volbě starostů. 

Po podpisu do pamětní knihy kraje daroval hejtman Martin Netolický prezidentovi první výtisk nové publikace s názvem Pardubický kraj v proměnách času. Do volného prodeje půjde kniha na přelomu listopadu a prosince. „Je to velmi zajímavá kniha, kde na levé straně vidíte stav před lety a na pravé ze současnosti a přitom si uvědomíte proměny, kterými váš kraj prochází. Všem ji vřele doporučuji. Mne tam zaujala jedna rozpadlá stodola, kterou si koupil manželský pár a zvelebil ji na hotel a muzeum, rád bych se tam při příští návštěvě podíval,“ řekl prezident Miloš Zeman s narážkou na Tvrz Orlici. 

Od prezidentského páru dostal Martin Netolický aktovku na spisy, peněženku a tak jako všichni ostatní hejtmani i kožený pásek na míru. Podle prezidenta je hejtman Pardubického kraje nejštíhlejším hejtmanem v České republice. 

Z programu manželky prezidenta

Ivana Zemanová navštívila dopoledne Dětský domov Pardubice v ulici Ke Tvrzi, kde ji přivítala ředitelka Zdenka Hrubešová a také děti z jedné z rodinných skupin – dvouletá Dominika, dvanáctiletý Zdeněk, patnáctiletá Kateřina a šestnáctiletý Gabriel. 

Děti z pardubického domova si připravily pro první dámu České republiky krátké představení a a poté hovořili o tom, co děti i vedení domova trápí a zajímá. Nadační fond Ivany Zemanové, který založila po zvolení svého muže do prezidentské funkce, pomáhá nejčastěji právě opuštěným dětem, seniorům a lidem v nouzi. 

Setkání s řediteli příspěvkových organizací kraje

S řediteli příspěvkových organizací prezident probíral především problematiku odměňování zaměstnanců. Hovořil také o situaci Klokánků, které dlouhodobě podporuje. Ředitel správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec prezidentovi představil chystané dopravní stavby v kraji s důrazem na výstavbu rychlostní silnice R35 a Dopravní uzel Pardubice. 

Ředitel pardubické elektrotechnické průmyslovky Ladislav Štěpánek prezidenta informoval o chystaném zákonu o veřejném zdraví, který omezuje laboratorní činnost středoškolských studentů do osmnácti let. To podle jeho názoru značně omezí přípravu studentů na jejich budoucí povolání. Prezident při diskuzi vyjádřil přání, aby praktické předměty vyučovali lidé se zkušenostmi z praxe.  Na návštěvu nemocnic nově spojené akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje pozval prezidenta její generální ředitel Tomáš Gottvald. 

Odpolední program: Retia a Zámrsk

Program návštěvy prezidenta České republiky Miloše Zemana pokračoval v pondělí odpoledne návštěvou společnosti Retia v Pardubicích, kde se hlava státu nejprve setkala s managementem společnosti a následně také zaměstnanci. „Společnost Retia si jako přední výrobce obranné, lokalizační, bezpečnostní a záznamové techniky zaslouží naši pozornost. Proto jsme se rozhodli, že vrchního velitele ozbrojených sil, kterým prezident z titulu své funkce je, do společnosti pozveme,“ uvedl hejtman Martin Netolický na setkání se zaměstnanci podniku, který byl založen v roce 1993. 

Prezident ocenil dlouhodobé úspěchy společnosti a její spolupráci s izraelskou armádou a zároveň přislíbil diskusi nad tématem účasti společnosti v tendrech vypisovaných českou armádou. Ze strany zaměstnanců se dočkal dotazů, které směřovaly například na zavedení prvků přímé demokracie, především pak celostátního referenda, ale také na podporu české vědy a techniky. 

Miloš Zeman poté poobědval s poslanci a senátory zvolenými v Pardubickém kraji. Diskuse se dotkla mimo jiné výstavby rychlostní silnice R35, železniční dopravní obslužnosti Pardubického kraje, tak také například středního zdravotnického školství či témata Klokánků. 

Na závěr prvního dne návštěvy zavítal prezident Zeman v doprovodu hejtmana Martina Netolického do Zámrsku, kde se po prohlídce Státního oblastního archivu setkal se členy zastupitelstva obce. Následovala první z diskusí s občany Pardubického kraje. Obyvatele Zámrsku nejvíce zajímala problematika uprchlické krize a prezidentův výhled do budoucna. Hejtman Netolický zmínil v reakci na jeden z dotazů současný vývoj situace ve Slatině u Vysokého Mýta. 

OBRAZEM: První den návštěvy prezidenta v Pardubickém kraji

Prohlídka pěchotního srubu

Druhý den své třídenní návštěvy Pardubického kraje zahájil prezident Miloš Zeman v Žamberku. Setkal se s představiteli města v čele se starostou Jiří Dytrtem a rovněž v Divišově divadle s občany Žamberku. Stejně jako v jiných městech i v Žamberku dekoroval prapor města pamětní stuhou prezidenta republiky. Navštívil také firmu Bühler CZ, kde se setkal jak s vedením společnosti, tak diskutoval se zaměstnanci a učni. 

Na pracovním obědě v hotelu Vista v Dolní Moravě hovořil s podnikateli Pardubického kraje a starosty mikroregionu.  V Prostřední Lipce ho pak čekala prohlídka pěchotního srubu K-S 14 a položení květin k bustě četaře Arnošta Hrada, návštěva Vojenského muzea Králíky a setkání se zástupci vlastníků a provozovatelů pevnostních objektů v Králické pevnostní oblasti. Večerní program patří obyvatelům Jablonného nad Orlicí. 

OBRAZEM: Druhý den prezident zavítal do Žamberka a na Králicko

Prezident pochválil žamberecký Bühler a navštívil Králicko

Plný sál Divišova divadla přivítal prezidenta České republiky Miloše Zemana v rámci druhého dne návštěvy Pardubického kraje. Hlava státu se v úterý nejprve setkala se zastupiteli města Žamberka na městském úřadě a poté zamířila do zmíněného divadla. 

Hejtman Martin Netolický zavzpomínal, že před několika lety jako ochotnický herec hrál v tomto divadle hru Tři mušketýři. Prezident zde hovořil s občany Žamberka především o nízké nezaměstnanosti či valorizaci důchodů, přičemž vyjádřil naději, že důchody by v příštích letech měly pravidelně růst. Otázky občanů směřovaly například na prolomení těžebních limitů a situaci islámského státu. „Cílem každé země a tedy i České republiky by měla být snaha chránit své vlastní hranice,“ řekl prezident. 

Zaměstnanec jako spolupracovník 

V další části programu se prezident sešel s vedením společnosti Bühler CZ, prohlédl si výrobní haly a diskutoval se zaměstnanci. Prezident vyzdvihl ředitele společnosti Jiřího Appltauera za způsob vyjadřování se o zaměstnancích. Ředitel totiž ve svém projevu hovořil o zaměstnancích jako o spolupracovnících, což prezident připodobnil ke způsobu komunikace proslulého Tomáše Bati. „Společnost je skvělým příkladem svojí spoluprací se středními školami, což je naší dlouhodobou strategií,“ řekl hejtman Martin Netolický. 

„Prezidenta jsem přivítal spolu se zástupcem švýcarského majitele Bühler Group panem Holgerem Feldhege v nové hale plechárny, kterou jsme uvedli do provozu v roce 2014 a kde pracujeme s unikátními technologiemi při zpracování plechu. Zde jsem hosty seznámil s produkcí naší společnosti a s jejím rozvojem a plány do budoucna,“ uvedl generální ředitel Bühler CZ Jiří Appeltauer. „Poté jsme nastoupili do vláčku a společně s hejtmanem Martinem Netolickým projeli některé další naše provozy. Největší výtahem v České republice jsme sjeli dolů do lakovny a prohlídku jsme ukončili na montáži, kde se pan prezident potkal na krátké besedě se zaměstnanci.“ 

V turistickém rezortu 

Prezident Zeman navštívil také zimní středisko Dolní Morava, kde se společně se hejtmanem sešel se významnými zaměstnavateli Pardubického kraje. Diskuze směřovala především na dopravní obslužnost oblasti Králicka, ale hovořilo se také o zákonu o veřejných zakázkách a o připravované investici společnosti Foxconn v Pardubicích. Prezident se zde seznámil se historií tohoto turistického rezortu. 

V rámci svého dalšího programu se prezident vydal na návštěvu pěchotního srubu K-S 14 U Cihelny, kde položil květiny k bustě četaře Arnošta Hrada. 

Dále se hlava státu setkala se zástupci kralické pevnostní oblasti, zástupci Armády České republiky. Poté se prezident přesunul do Jablonného nad Orlicí, kde se setkal nejprve se starostou obce a zastupiteli a poté promluvil s občany. 

OBRAZEM: Lanškroun a Svitavy na programu třetího dne návštěvy prezidenta v kraji

 Třetí den své třetí návštěvy Pardubického kraje zahájil prezident republiky Miloš Zeman v Lanškrouně. Debatoval s představiteli města v budově radnice i s občany na náměstí J. M. Marků. V multifunkčním centru Fabrika ve Svitavách se setkal se zastupiteli města a následně s veřejností.

Odpoledne prezident poklepal na základní kámen nového závodu Schaeffler Svitavy v parku Jana Palacha a návštěvu zakončil tiskovou konferencí v hotelu Slavia na náměstí Míru.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš