Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Česko-polská přeshraniční spolupráce má nakročeno k větším projektům

16.09.2015
Česko-polská přeshraniční spolupráce má nakročeno k větším projektům

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Česko-polská přeshraniční spolupráce má nakročeno k větším projektům

Novou dimenzi česko-polské přeshraniční spolupráce nabízí vznik Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM. Jeho základní dokumenty byly včera všemi partnery slavnostně podepsány na symbolickém česko-polském hraničním bodu, na Sněžce. Za Pardubický kraj dokument podepsal 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Všichni napříč hranicemi

„Vznik tohoto seskupení je reakcí na novou evropskou legislativu, která podporuje spolupráci větších celků napříč hranicemi,“ říká Roman Línek. Slavnostní podpis na základní dokumenty (Stanovy a Úmluva) připojilo devět partnerů – budoucích členů ESÚS NOVUM. Jsou to kraje Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Liberecký, Dolnoslezské vojvodství a české i polské části Euroregionu Glacensis a Euroregionu Nisa. Ty spojuje území od hranic s Německem až po Jeseníky. 

Sídlo v Polsku

Hlavní sídlo nového Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM bude v polské Jelení Hoře, kde bylo také v říjnu 2011 podepsáno prvotní Prohlášení o záměru. Vrcholným orgánem ESÚS je Valné shromáždění, které se poprvé sejde zhruba v polovině října. Na svém zasedání pak bude volit užší vedení. 

Významnou roli bude mít v nově vzniklém seskupení Královéhradecký kraj, který má nejdelší hranici se sousedním Polskem. Na základě toho bude ročně přispívat za českou stranu nejvyšší částkou – 19,9 tisíc eur. Pardubický kraj, který má hranice kratší, se zapojí roční částkou 8,3 tisíc eur. 

Investice jsou vážně vidět

„Od vstupu České republiky do Evropské unie se česko-polská hranice významně změnila k lepšímu. Vidíme to nejen na stavu mnoha silnic, ale i na četnosti hraničních přechodů či turistické infrastruktuře. Investice tady dosáhly stovek miliónů korun,“ připomíná náměstek Línek. Pro Pardubický kraj se prioritou například dopravní tah R43 z Wroclawi přes území kraje na Brno, ale také spolupráce v krizovém řízení, péči o životní prostředí a ve vzdělávání.

„Je to klíčová příležitost a záleží na tom, jak budeme šikovní a kreativní. Pardubický kraj se na tom bude s radostí podílet,“ dodává Línek.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace