Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nostalgická jízda parního vlaku vzdala poctu Janu Pernerovi. Potvrdil, že i mladí lidé dokážou vykonat velké dílo

14.09.2015
Nostalgická jízda parního vlaku vzdala poctu Janu Pernerovi. Potvrdil, že i mladí lidé dokážou vykonat velké dílo

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Nostalgická jízda parního vlaku vzdala poctu Janu Pernerovi.

Velkým Železničním dnem Jana Pernera oslavuje nejen železničářská veřejnost osobnost Ing. Jana Pernera. Projektant a stavitel železničních tratí se zasadil o trasování železné dráhy z Moravy do Prahy přes úrodné Polabí a právě po této trase, respektive její části, dnes projel parní vlak Čechy.

Velký zážitek nejen pro železničáře

Zvláštní parní vlak se na svou nostalgickou jízdu vydal na trati Česká Třebová – Pardubice. Zastavil i v Ústí nad Orlicí a Chocni, všude tam se konal program připomínající osobnost Ing. Jana Pernera. Pro mnoho lidí to byl velký zážitek, pro další byla tato jízda připomenutím odkazu dopravního inženýra, který ale zemřel příliš mlád. Na následky úrazu zemřel ve věku pouhých 30 let a tří dnů.

„Jako třicetiletý měl za sebou celou řadu velmi významných staveb a potvrdil, že i mladí lidé dokážou vykonat velké dílo. Jeho odkaz by měl být inspirací pro mladé lidi a já doufám, že tady v České Třebové, kde jsou železniční školy, a v Pardubicích, kde je vysoká škola dopravní, to bude impuls, aby takového velikána, jako byl Jan Perner, následovali,“ prohlásil náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu a milovník železnice Jaromír Dušek. Podobně smýšlí i děkan Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice Ivo Drahotský: „V minulém týdnu jsme na naší fakultě odhalili bustu Jana Pernera s tím, že z hlediska dopravního vzdělávání budoucích generací by měla připomínat význam osobnosti Jana Pernera.“ 

Postavit pár kilometrů trati znamená 16 let úporné práce

Obdiv Janu Pernerovi vyjadřují samozřejmě také České dráhy. „Je obdivuhodné s jakou rychlostí v minulosti dokázali zrealizovat tak veliké projekty. Když se podíváme do dnešních dob, tak postavit pár kilometrů trati znamená 16 let úporné práce, ale taková je doba,“ řekl Tomáš Netolický, obchodní ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah. 

Parní vlak na své palubě přivezl cestující do Pardubic, kde vrcholí oslavy ROKU JANA PERNERA. Na pardubickém nádraží, ale i v nedalekých Rosicích nad Labem, byl připraven rozmanitý program s názvem ŽELEZNIČNÍ DEN JANA PERNERA. Byl představen velkoplošný polep jedné z nejmodernější lokomotivy s motivy Jana Pernera a odhalena i základní deska budoucího pomníku Janu Pernerovi, který by jednou měl stát na zrekonstruovaném prostoru přednádraží v Pardubicích.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace