Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Adresář Ondřeje Suchého

Adresář Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Pardubického kraje bude na Ministerstvu dopravy bojovat za důležité vlakové spoje

30.07.2015
Hejtman Pardubického kraje bude na Ministerstvu dopravy bojovat za důležité vlakové spoje

Foto: fotodoprava.com

Popisek: Železnice, ilustrační foto.

Jedním z hlavních témat pátečního jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického s ministrem dopravy Danem Ťokem bude kromě výstavby rychlostní silnice R35 také objednávka železniční dopravy pro období 2015/2016. Ministerstvo pro následující rok plánuje například zrušení zastavování vlaků vyšší kategorie v České Třebové nebo úplné zrušení ranního vlaku IC 542, čímž bude zhoršena dopravní obslužnosti Pardubického kraje.

Nemůžeme s úředníky najít shodu

„Tímto rozhodnutím se vracíme k modelu z let 2013/2014 s tím, že znovu nemůžeme najít s úředníky ministerstva shodu. Naším hlavním argumentem pro zastavení vlaků v České Třebové je existující železniční uzel, kde se kříží několik hlavních tranzitních koridorů, ale také vybudování terminálu za více jak 330 milionů korun. Považujeme proto za důležité, aby byl terminál využíván a tato zásadní investice tak nepřišla vniveč,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Argumentace ministerských úředníků, že srovnatelná sídla mají horší dopravní obslužnost, je lichá. V Pardubickém kraji a zejména pak v jeho východní části je celá řada menších sídel, která mají tradiční spádovost právě do dopravního uzlu v České Třebové. Jedná se o věcný nikoliv politický problém, ale vzhledem k nemožnosti diskuse s úředníky bude nutné, aby byl řešen na politické úrovni,“ sdělil Martin Netolický. 

Jednalo se už s několika ministry

Ten také připomněl, že ve věci zastavování vlaků vyšší kategorie v České Třebové proběhla v minulosti celá řada jednání za ministrů Víta Bárty, Zdeňka Žáka, ale i jejich předchůdců. Zastavování vlaků vyšší kategorie v České Třebové prokazatelně nemá vliv na jízdní dobu vlaků, nedochází ke zdržení jednotlivých spojů, ale ani ke snížení propustnosti železniční trati. 

Druhým tématem, které se dotýká dopravní obslužnosti Pardubického kraje, bude jednání o zrušení ranního spoje IC 542. „Zrušením tohoto spoje se prokazatelně zhorší obslužnost Letohradska a Králicka, jelikož tímto spojem cestovala celá řada obyvatel z této oblasti za prací do Pardubic či Prahy,“ uvedl k tématu hejtman Netolický, který 2. července zaslal ministrovi dopravy dopis, na který obdržel odpověď 28. července.

V návaznosti na tento dopis se uskuteční jednání, kterého se zúčastní také starosta České Třebové Jaroslav Zedník či bývalý generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš