Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nestavíme novou Ruzyni, shodli se hejtman s primátorem. Projekt nové odbavovací haly zdejšího letiště by měl výrazně zlevnit

23.07.2015
Nestavíme novou Ruzyni, shodli se hejtman s primátorem. Projekt nové odbavovací haly zdejšího letiště by měl výrazně zlevnit

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Boční pohled na odbavovací halu.

Vedení Pardubického kraje a města Pardubic, tedy oba akcionáři společnosti EBA, se včera sešli na letišti v Karlových Varech nad projektem rekonstrukce původní a výstavby nové odbavovací haly zdejšího letiště. Tamní projekt je koncipován na 500 tisíc cestujících ročně, během hodiny odbaví až čtyři letadla a za tentýž čas až 360 cestujících.

Inspekční cesta na letiště

Parametry představeného projektu ve Varech jsou tedy velmi podobné zadání projektu v Pardubicích, kde upravený projekt předpokládal stavbu moderního terminálu za 300 milionů korun.

V souvislosti se snahou výrazně zlevnit projektovaný terminál inicioval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický inspekční cestu zástupců kraje, města Pardubice a představenstva společnosti EBA do Karlových Varů. Modernizace zdejšího letiště vyšla na 150 milionů korun, přičemž většinově tuto investici hradily dotace z Evropské unie. Letiště v Karlových Varech bylo rekonstruováno a také rozšířeno o novou odbavovací halu.

Půl milionu cestujících ročně

“Měli jsme možnost vidět projekt, vůči kterému působí plány na výstavbu terminálu v Pardubicích předimenzovaně. Nechceme stavět nové ruzyňské letiště a ani mu nijak konkurovat. Chceme pouze moderní regionální letiště pro odbavení čtyř letadel s výhledem odbavení až 500 tisíc cestujících ročně,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Stropem pro nás bude částka 250 milionů korun ovšem nejen na samotnou halu, ale také parkoviště a přístupovou komunikaci. Společně s městem jsme schopni v několika splátkách investovat do projektu vlastní peníze, a tudíž nebude nutné obě samosprávy zadlužovat,“ dodal hejtman Martin Netolický.

„To, co jsme viděli, nám jasně ukázalo, že stavbu je možné postavit účelně, levně a zajímavě i po stránce architektonické. Karlovarské letiště s menším počtem pasažérů je i s novým terminálem v lepší ekonomické kondici než letiště naše. Z toho mi vyplývá, že je potřeba změnit věci u nás v Pardubicích, a jsem rád, že s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým vidíme budoucnost letiště a nutnou změnu v přístupu k hospodaření shodně,“ zhodnotil návštěvu v Karlových Varech pardubický primátor Martin Charvát.


Zevrubná kontrola projektu výstavby nového terminálu čeká ale až novou ředitelku letiště. K poslednímu srpnu na tomto postu končí čerstvě odvolaný Michal Červinka, jehož vystřídá dosavadní obchodní ředitelka ČSA Hana Šmejkalová. Před ní stojí náročný úkol – zaměřit se na ekonomiku společnosti a její restrukturalizaci. „Věřím, že se věci kolem výstavby terminálu brzy pohnou kupředu. Zjišťovali jsme, že nabídka výhodného úvěru na stavbu terminálu stále platí,“ dodal primátor Charvát.

Výstavba nového terminálu pardubického letiště patří mezi témata několika posledních let. Letiště Pardubice má ambice stát se moderním regionálním letištěm s plnohodnotnou nabídkou služeb, navíc s velmi výhodnou polohou a spojením vůči Praze a dostatečnou kapacitou pro všechny klienty z řad cestovních kanceláří a leteckých dopravců.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš