Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministryně pochválila Pardubický kraj za vznik Evropských domů. Hejtman chce přitvrdit hodnocení veřejných zakázek

21.07.2015
Ministryně pochválila Pardubický kraj za vznik Evropských domů. Hejtman chce přitvrdit hodnocení veřejných zakázek

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Ministryně Šlechtová se zapisuje do pamětní knihy během návštěvy Pardubického kraje.

Na dvoudenní návštěvu Pardubic a Pardubického kraje dorazila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. V úterý dopoledne se na Krajském úřadě Pardubického kraje setkala nejdříve s hejtmanem Martinem Netolickým. Poté následovalo jednání s krajskými radními a členy Regionální stálé konference Pardubického kraje. Program ministryně následně pokračoval prohlídkou projektů spolufinancovaných z evropských fondů, a to jak v Pardubicích, tak například v Chrudimi či Slatiňanech.

Některé památky „ostrouhají"

„Především nás zajímaly otázky týkající se příprav na nové programové období evropských fondů, jelikož nebude například možné čerpat finance na rozvoj cestovního ruchu, obnovy místních komunikací či památek, které nejsou národními kulturními památkami nebo v seznamu UNESCO,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Jsem také rád, že se připravuje nový zákon o veřejných zakázkách, jelikož současná podoba patří mezi nejsložitější v celé Evropské unii,“ dodal hejtman. 

Dalším tématem pak byly takzvané Evropské domy, které by se měly stát centrálním příjmem pro žadatele o evropské dotace v regionech. „Velice si vážím přístupu Pardubického kraje a pana hejtmana Netolického, jelikož z jeho iniciativy se podařilo v pěti krajích přistoupit k projektu Evropských domů, přičemž Pardubický kraj byl první, který nabídl financování projektu z vlastního rozpočtu,“ uvedla ministryně Karla Šlechtová. 

Národní programy nahradí výpadky evropských dotací

V rámci jednání nastínila ministryně také plány na řešení problematiky financování cestovního ruchu, místních komunikací či kultury v následujícím programovém období Evropské unie.

„Ze strany ministerstva chceme suplovat výpadek evropských dotací do cestovního ruchu, kulturních památek, ale také místních komunikací obcí do tří tisíc obyvatel. Zažádala jsem proto ministerstvo financí o minimálně 500 milionů korun pro rok 2016, abychom mohli vypsat výzvy z národních programů a částečně tak sanovat tyto výpadky,“ sdělila k tématu ministryně Šlechtová. 

Nový zákon zjednoduší veřejné zakázky

Zákon o veřejných zakázkách je v České republice jeden z nejsložitějších zákonů.  V současné době byl nový zákon o zadávání veřejných zakázek předložen do Legislativní rady vlády ČR, který musí implementovat evropské směrnice.

„Návrh nového zákona byl dlouho diskutován a snažili jsme se v co největší míře vyhovět partnerům v území. Novinkou bude například možnost vyřadit uchazeče, který má vůči zadavateli z minulosti nesplněné závazky nebo odvedl nekvalitní práci, což byla jedna z připomínek starostů obcí, “ sdělila během setkání ministryně Šlechtová. „Osobně považuji za důležité zavedení povinných hodnotících kritérií, a to nejen ceny,“ dodal hejtman Martin Netolický.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace