Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ekolist: Toulaví psi ze Šumperka poputují na Prostějovsko

01.03.2013
Ekolist: Toulaví psi ze Šumperka poputují na Prostějovsko

Autor: Městská policie

Popisek: Zatoulaný pes

Šumperská radnice bude nově vozit zatoulané psy do útulku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Se zařízením podepsala smlouvu s platností od ledna příštího roku, za každého odvezeného psa město zaplatí fixní poplatek 5000 korun.

Šumperk zatím vozil psy odchycené městskou policií do Slezských Pavlovic či Zábřehu, nová smlouva je ale výhodnější. Náklady by se tak měly ročně snížit až na polovinu. Například loni zaplatil Šumperk za psy v útulku 811.000 korun, řekla mluvčí radnice Olga Hajduková.

"Přednostně budeme využívat útulek v Čechách pod Kosířem, protože je to pro nás finančně výhodnější. Pokud by ale kapacitně nestačil, obrátíme se na další partnery," řekl starosta Zdeněk Brož (Nezávislá volba).

Ještě loni město hradilo poplatek za každý den, který pes v útulku strávil. Pro letošní rok už i se Slezskými Pavlovicemi vyjednal jednorázový poplatek, který činí 6000 korun.

Podle starosty zatoulaných psů každoročně přibývá. Loni jich strážníci odchytili 72, do útulku putovalo 27 zvířat. Ostatní si vyzvedli jejich vlastníci nebo našli nového majitele. Radnice o zatoulaných psech informuje na svých webových stránkách.

Letos zatím ve městě evidují 87 zaběhnutých psů, do útulku jich odvezli 31. Náklady zatím letos dosáhly 776.000 korun. O vybudování vlastního útulku město neuvažuje. Podle starosty by si to vyžádalo velkou vstupní investici v řádu milionů korun a nákladný by byl i provoz zařízení. Výstavbu útulku požadovali před třemi lety lidé, kteří zaslali radnici petici se stovkami podpisů.

Se zaběhnutými psy mají problémy i ostatní města v regionu. Mnohé radnice podporují například čipování psů, které usnadní návrat zaběhnutého zvířete k majiteli. Útulek pro psy se nachází například v Olomouci, kde ho provozuje Liga na ochranu zvířat ČR.

Vlastní útulek pro 20 psů a deset koček má Přerov. O jeho provoz se starají technické služby, roční náklady dosahují zhruba 1,5 milionu korun. Městská společnost provozuje i útulek v Zábřehu na Šumpersku. Město na provoz ročně přispívá zhruba 300.000 korunami.

(Zdroj: ekolist.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace