Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČSSD potvrdila v Olomouci vyloučení tří členů z Mohelnice. Premiér Sobotka: Tohle nás zdržuje

29.01.2015
ČSSD potvrdila v Olomouci vyloučení tří členů z Mohelnice. Premiér Sobotka: Tohle nás zdržuje

Autor: TV Prima

Popisek: Bohuslav Sobotka u Krause

Delegáti olomoucké krajské konference ČSSD potvrdili vyloučení tří členů z Mohelnice, kteří napadli na podzim 2013 sestavení krajské kandidátní listiny pro sněmovní volby. Poškodili tak podle ČSSD stranu v očích veřejnosti.

Další dvě členky mohou naopak ve straně zůstat. Zástupci krajské konference, ke které vyloučení členové podali stížnost, o tom rozhodli během tajného hlasování. Řekl to právní zástupce nespokojených členů Pavel Němec.

Je zvláštní, že potrestáni byli jen někteří...

Ve straně podle Němce zůstává Marie Horká a Zdeňka Ševčíková, shodlo se na tom 95 ze 112 delegátů, kteří tak svými hlasy zrušili předchozí usnesení o zastavení členství. O stranickou průkazku naopak definitivně přišli Helena Kulinová, Miroslav Pospíšil a Květoslav Urbášek. Pro jejich zrušení členství hlasovalo podle Němce 28 ze 112 členů. „Je zvláštní, že potrestáni tak byli jen někteří. U vyloučených tří členů nyní běží půlroční lhůta na podání žaloby pro přezkoumání vyloučení," řekl Němec. Přijaté členky mohou podle něj zvažovat žalobu na nemajetkovou újmu a poškození dobrého jména.

Trvám na tom, že nepochybně poškozovali svými výroky a výstupy stranu, málem znemožnili sociální demokracii účast ve volbách," řekl k vyloučení tří mohelnických členů předseda krajské ČSSD Jiří Zemánek. Potřebovali se nás zbavit. Chtěli jsme jen pravdu, tak nás zlikvidovali, ten tlak je obrovský," řekla nyní vyloučená Helena Kulinová.

Sobotka nebyl hovorný

Šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka, který tento týden přijel do Olomouce, se ke sporu příliš vyjadřovat nechtěl. Doufám, že to dnes bude uzavřeno a že už to dál nebude krajskou organizaci sociální demokracie v Olomouckém kraji zatěžovat, neboť nás to jen zdržuje a odvádí od práce pro občany. Je třeba, aby se věci objektivně posoudily," řekl. Doplnil, že do toho krajské organizaci nezasahuje.

Mohelnické členy sociální demokracie vyloučili ze strany v listopadu 2013 delegáti okresní konference ČSSD. Jejich vyloučení navrhl okresní výbor, který už v říjnu rozhodl o zrušení mohelnické buňky. Podle něj tito lidé poškozovali stranu v očích veřejnosti. Obě rozhodnutí poté posvětil krajský výkonný výbor i ústřední kontrolní komise, vyloučení členové si však ještě podali stížnost ke krajské konferenci, která zasedala až dnes.

Mohelničtí členové jsou podepsáni pod žalobami, jež byly podány v souvislosti s kandidátní listinou pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny v Olomouckém kraji. Na soudy se obraceli kvůli tomu, že podle nich byla kandidátní listina do sněmovních voleb sestavena nedemokraticky. O jménech se prý rozhodovalo na sekretariátech za zavřenými dveřmi. Krajské vedení to však popírá.

Spor má stále soudní dohru. O podané žalobě na podobu stranické kandidátky rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1 až loni v listopadu. ČSSD se podle soudu přes výzvu k žalobě nijak nevyjádřila, a proto musel soud rozhodnout tak, že nárok žalobců uznal. Strana se proti výroku soudu odvolala.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace