Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Herec Petr Vacek si prošel židovské hřbitovy v Olomouckém kraji. Proč jsou mu blízké?

11.01.2015
Herec Petr Vacek si prošel židovské hřbitovy v Olomouckém kraji. Proč jsou mu blízké?

Autor: Olomoucký kraj

Popisek: Petr Vacek při natáčení židovských hřbitovů v Olomouckém kraji

Režisér Jaroslav Kratochvíl připravil pro Českou televizi cyklus deseti dokumentárních filmů o historii a současnosti židovských hřbitovů a synagog v Čechách a na Moravě. Nese název Hádanky domů života. Filmový průvodce navštívil i dvě židovské památky v Olomouckém kraji.

Součástí tohoto významného projektu se v kraji stala konkrétně města Loštice a Úsov na Šumpersku. Dokument o Lošticích a Úsově bude vysílán v neděli 8. února. První díl, zaměřený na židovskou historii Mikulova, bude vysílán v neděli 11. ledna v 9:35 na ČT 2. Každý týden poběží jeden díl. Do zajímavých míst se s diváky vždy vypravuje jako průvodce herec Petr Vacek. Nejznámější je z filmu Amerika a seriálu Ulice, dále například moderuje dětský pořad Pomáhejme si a s Martinem Dejdarem moderoval pořad Na vlastní nebezpečí.

V každém dílu se mu stává zasvěceným průvodcem po dané lokalitě místní odborník, který je zapojen do správy a péče o židovské památky. Vackovi je tematika blízká i jako členovi hudební skupiny Mišpacha, zpívající chasidské a židovské lidové písně.

Němí svědci židovské historie

Hřbitov Loštice je situován 1100 metrů jihovýchodně od synagogy a 200 metrů jižně od silnice, vedoucí do Palonína. Je doložen již roku 1554, dnes jsou dochovány náhrobky od 1. čtvrtiny 18. století a pohřbívalo se zde i po 2. světové válce. Je tu možné vidět cenné náhrobky barokního a klasicistního typu či tumbu z 1. poloviny 19. století. Roku 1743 měl být na příkaz vrchnosti založen nový hřbitov severně od synagogy (za západní stranou Žádlovické ulice), ale není známo, že by se na něm někdy pohřbívalo. Dnes je využitý jako zahrada.

Starý židovský hřbitov v Úsově z 2. poloviny 15. století se nalézal severně od úsovského hradu a byl zničen během třicetileté války. Nový hřbitov byl založen kolem r. 1645 při okraji ghetta. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z druhé poloviny 17. století. Mezi téměř tisíci kamennými náhrobky se nacházejí pozoruhodné ukázky barokní a klasicistní tvorby. Hroby významných a učených osobností sem dodnes přitahují zasvěcené návštěvníky z domova i ciziny.

Nejvýznamnější židovská obec na Moravě

V úvodní části nového dokumentárního cyklu o minulosti i současnosti židovských hřbitovů se vypraví Petr Vacek i na nejvýznamnější moravský židovský hřbitov do Mikulova. Místní židovský hřbitov se poněkud vymyká z dalšího putování, jehož součástí se stane i Olomoucký kraj. Se svými 4000 náhrobky představuje totiž nejstarší židovský hřbitov na Moravě, který ročně navštíví na 10 000 lidí, mezi nimiž jsou ortodoxní věřící až z dalekých zemí.

Do poloviny 19. století byla v Mikulově nejvýznamnější moravská židovská obec, druhá nejpočetnější v českých zemích, která zanikla v roce 1938. Mikulov s několika synagogami (dvě byly zbořeny po 2. světové válce, třetí, tzv. Horní synagoga, prochází rozsáhlou rekonstrukcí) byl sídlem moravských rabínů a kromě slavného Rabi Löwa zde působilo mnoho talmudských učenců. 

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace