Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslanci nebyli zvoleni legitimně! Soud uznal nezákonné sestavení kandidátky ČSSD

30.11.2014
Poslanci nebyli zvoleni legitimně! Soud uznal nezákonné sestavení kandidátky ČSSD

Foto: Hans Štembera

Popisek: V předvolební kampani slibovala ČSSD prosazení fungujícího státu. Vypadá to ale, že to zatím nefunguje ani uvnitř strany. Ta ruší vlastní organizace a vylučuje své členy.

Verdikt po roce. Obvodní soud pro Prahu 1 uznal nezákonné sestavení kandidátní listiny ČSSD pro loňské sněmovní volby v Olomouckém kraji. Žalobu na podobu kandidátky sociálních demokratů loni v říjnu podali nespokojení straníci z Mohelnice. Mluvčí soudu Lenka Cihlářová potvrdila, že soud ve sporu rozhodl v pondělí. Výsledek však do doručení rozsudku stranám nemůže komentovat.

Sociální demokraté rozhodli v rozporu se zákonem

„Soud potvrdil v rozsudku, že rozhodnutí všech stranických orgánů, tedy Okresního výboru ČSSD Šumperk, Krajského výkonného výboru ČSSD Olomouckého kraje i ústředního výkonného výboru, přijatá před loňskými předčasnými parlamentními volbami, nejsou v souladu se zákonem a stanovami ČSSD. Soud současně rozhodl, že ČSSD musí zaplatit náklady soudního řízení," uvedl jejich právní zástupce Pavel Němec.

Poslanci nejsou poslanci

Výsledek sporu podle něj potvrzuje názor žalobců, kteří poukazovali na machinaci při sestavení kandidátky. „Současně soudní rozhodnutí vede ke zpochybnění legitimity zvolených poslanců za ČSSD v Olomouckém kraji Romana Váni, Pavla Holíka a Jiřího Zemánka. Pokud totiž soud potvrdil, že stranické orgány včetně ústředního výkonného výboru postupovaly při sestavení kandidátní listiny ČSSD v Olomouckém kraji nezákonně a v rozporu s vlastními stanovami, nejsou podle názoru žalobců tito poslanci legitimně zvoleni," tvrdí Němec.

Brzdily to poplatky

Rozsudek zástupci Obvodního soudu pro Prahu 1 zatím komentovat nemohou. Jeho mluvčí Lenka Cihlářová pouze potvrdila, že byl vynesen v pondělí. „Dokud rozsudek není doručen stranám, nelze se k němu v tuto chvíli vyjadřovat," uvedla mluvčí. Případ ležel u soudu rok. Projednání žaloby brzdil spor o zaplacení soudních poplatků, o němž musel rozhodovat odvolací soud.

Lidé, kteří kandidátku ČSSD napadli, přišli o členství ve straně

Žalobci nyní vyčkají na doručení písemného vyhotovení rozsudku a poté zváží další právní kroky ve vztahu ke zvoleným poslancům za ČSSD.

U soudu žalobci napadli podobu krajské kandidátky ČSSD pro loňské předčasné volby do sněmovny, jejíž sestavení podle nich neodpovídalo demokratickým principům. Sestavil ji podle nich úzký okruh straníků. Vedení krajské organizace to však popřelo, podle něj byla kandidátka vytvořena podle všech regulí. Návrhy na předběžné opatření, kterými chtěli nespokojení členové zabránit podání kandidátky, soud v minulosti zamítl.

Lidé z Mohelnice, kteří kandidátku ČSSD napadli, přišli koncem loňského listopadu o členství ve straně, protože údajně poškodili sociální demokracii v očích voličů. O měsíc dříve mohelnickou organizaci se dvěma desítkami členů zrušil okresní výbor ČSSD. Odůvodnil to tím, že tamní členové poškodili ČSSD ve volbách.

Špičky ČSSD k rozsudku vydaly toto prohlášení: Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 bylo přijato bez nařízení ústního jednání a nebylo dosud ČSSD doručeno. Do doby, než bude rozhodnutí soudu ČSSD doručeno a než se ČSSD bude moci seznámit s jeho důvody, nelze se k němu vyjadřovat. Stejně tak k otázkám případných opravných prostředků proti rozhodnutí soudu prvního stupně."

V oranžové partaji to vře na všech stranách

S touhou vylučovat své členy to v poslední době ČSSD skoro přehání. Bouřlivé debaty se v poslední době vedou kolem snahy zrušit buňku v Duchcově. Interní rozpory, jak jsme již rovněž psali, zaznamenala sociální demokracie i na Mostecku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš