Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senátor Brož ze Šumperka: Lidovce volí ti, kdo nechtějí divoké projekty. A co se „kalouskovců“ týče...

12.11.2014
Senátor Brož ze Šumperka: Lidovce volí ti, kdo nechtějí divoké projekty. A co se „kalouskovců“ týče...

Foto: archiv Z. Brože

Popisek: Senátor a starosta Šumperka Zdeněk Brož

ROZHOVOR Znovuzvolený senátor za Šumpersko v Olomouckém kraji bude dále sedět na dvou židlích. Bývalý učitel Zdeněk Brož (bez politické příslušnosti) totiž v komunálních volbách obhájil mandát starosty Šumperka. V rozhovoru se jako šéf zahraničního výboru vyjádřil mimo jiné i ke konfliktu na Ukrajině, ale i k ohrožení, které může přinést radikální islám.

Před dvěma lety jste kandidoval s podporou KDU-ČSL a Nezávislé volby. Oproti volbám před dvěma lety ale nyní lidovci uspěli výrazně lépe. Čemu připisujete rostoucí popularitu lidovců?

Myslím, že je více faktorů, které ovlivnily návrat KDU-ČSL na českou politickou scénu.  Těmi nejvýznamnějšími podle mého názoru jsou následující: Lidovci stáli nějakou dobu mimo Poslaneckou sněmovnu, proto nejsou spojováni s negativními jevy a aférami jiných politických stran v posledních letech. Velké politické strany dělaly v minulých letech vše proto, aby odradily své voliče a KDU-ČSL byla v posledních volbách dobrou alternativou pro skutečně zodpovědného voliče, který chtěl přijít k volbám a zároveň nechtěl, aby jeho hlas propadl anebo nechtěl riskovat a podporovat další „divoký“ projekt na české politické scéně. KDU-ČSL se otevřela, kromě lidí z jádra členské základny nabídla spolupráci lidem sympatizujícím s programem, kteří mohou přinést nové myšlenky a také přivést k volebním urnám a politice mladé lidi. Myslím, že stále více lidí kolem mne si uvědomuje, že KDU-ČSL stojí na nejsilnějším programu, který může v našem světě existovat - na křesťanských principech, na tradičních hodnotách, což je tisíci roky ověřený program.

O čem naopak vypovídá výsledek TOP 09? Strana vznikla před pěti lety poté, co z KDU-ČSL odešel Miroslav Kalousek, kterého následovali někteří další členové. Myslíte si, že o ní za pět let ještě uslyšíme?

Snad nikoho neurazím, když řeknu, že spatřuji velký rozdíl v tom, jestli má politická strana pevný program opřený o velmi silné principy anebo je strana založena na několika populárních a mediálně známých osobách. To druhé se, myslím, podařilo TOP 09. V momentě vzniku a následujících letech to byl projekt velmi úspěšný. Nechci dělat prognózy, co bude za pět let. Ale projekt založený na osobách a tvářích většinou končí s jejich odchodem, pokud se nepodaří získat tváře nové, které přesvědčí voliče.

V Senátu jste člen výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Jak hodnotíte výsledek ukrajinských voleb? Co podle vás znamená pro další vývoj konfliktu?

Výsledek voleb na Ukrajině je logickým vyústěním událostí posledních měsíců. Velká většina Ukrajiny hlasitě sdělila, že se chce ubírat k západním hodnotám. To samozřejmě nebude vyhovovat Rusku a z jeho strany nastane zvýšení tlaku na Ukrajinu. Ale bude se snažit trestat za „kamarádství“ s Ukrajinou i zbytek Evropy a světa, a tím prezentovat sílu a držet popularitu na domácí politické scéně, což v Rusku vždy platilo. Musíme se připravit na větší napětí v naší části světa a opětovnou polarizaci.

Vidíte nějakou cestu z tohoto vleklého konfliktu?

Nevidím, alespoň ne v dohledné době. Rusko bude trvat na tom, že Krym a část východní Ukrajiny patří přímo jemu nebo pod jeho zásadní vliv. Ukrajina ani civilizovaný svět nemůže nikdy uznat tento násilný akt za právoplatný, protože jde o nesmírně vážné porušení mezinárodního práva. Na východní Ukrajině se schyluje buď ke skutečné válce mezi Ruskem a Ukrajinou o tato území, nebo zvítězí právo silnějšího, Rusko území obsadí a Ukrajina o ně bojovat nebude, ale nikdy se s tím nesmíří a vznikne další trvalé ohnisko napětí ve světě.

Dnes už jsou ale oči mnohých obráceny také na Blízký východ. Co je dle vašeho mínění pro nás větší hrozba? Radikální islamisté nebo boje na Ukrajině?

Obojí je velmi nebezpečné. Ukrajinsko-ruský konflikt svou blízkostí a také nečekaností v relativně vyspělé části světa. Snahy islámských teroristů v tzv. Islámském státu, který ovšem žádným státem není, vrhají civilizaci stovky let zpátky, někam do období začínajícího středověku nebo ještě více zpět. Pozitivem v tomto konfliktu je to, že proti radikálům rozhodně vystupují i hospodářsky vyspělé arabské státy, které si uvědomují nebezpečí takového obratu vývoje. Strašlivým negativem je ale zapojení tisíců občanů západního světa na straně islámského terorismu, kteří využili vzdělání a vymoženosti západní civilizace k tomu, aby proti ní nakonec obrátili zbraně.

Dalším zásadním zahraničně politickým tématem posledních dní byla návštěva prezidenta Zemana v Číně. Prezident Miloš Zeman se zde nechal slyšet, že naše země chce rozvíjet s Čínou společné vztahy, nebudeme se proto vměšovat do jejích vnitrostátních záležitostí a neuznáváme proto samostatnost Tibetu. Shodujete se s jeho názorem? Je pro další rozvoj a ekonomiku České republiky doopravdy tak nutná spolupráce s Čínou, kde nejsou dodržována lidská práva?

Návštěvu české delegace v Číně je podle mého názoru třeba hodnotit ze dvou úhlů pohledu. Tím prvním je hospodářská spolupráce, kterou je jistě dobré rozvíjet se všemi zeměmi, a tedy i s Čínou. Pokud ale chci s někým dělat dobrý obchod, tak to ještě neznamená, že musím být nutně servilní, podlézat mu a říkat to, co chce právě slyšet. Je naprosto běžné, že se v mezinárodním kontaktu a diplomacii prostě o některých věcech pomlčí, pokud již nenajdou aktéři dosti sil k tomu, aby alespoň zmínili dodržování lidských práv jako základní hodnotu našeho světa. V tomto druhém, diplomatickém úhlu pohledu tedy podle mého názoru česká mise selhala.

Koncem října se také v Poslanecké sněmovně projednával plán zahraničních vojenských misí na příští dva roky, což se zahraniční politikou také úzce souvisí. Jak jste se schváleným plánem spokojen?

Podle mého názoru ministerstvo předložilo velmi dobrý koncepční materiál, který byl výborem pro obranu, zahraniční věci a bezpečnost jednomyslně schválen. Odezva na působení našich vojáků v zahraničí je velmi dobrá a jejich zkušenosti, získané v zahraničních misích, pro naši armádu nenahraditelné. V poslední době často používaná věta, že naši vojáci brání svou vlast, i když daleko od domova, není v žádném případě frází.

Jako lídr kandidátky NEZÁVISLÁ VOLBA" jste v komunálních volbách již počtvrté obhájil mandát starosty. Čemu přičítáte svůj úspěch a co pro vás tento závazek znamená?

Pro mne to znamená, že budu pokračovat ve své každodenní práci naprosto otevřeně a ve spolupráci se všemi, kdo o ni stojí. Byl bych rád, kdybychom se za další čtyři roky mohli ohlédnout za společnou prací s podobným uspokojením, jako tomu bylo po uplynulém volebním období.

Povolební jednání trvala ve městě dva týdny. Jak byste hodnotil jejich průběh?

Průběh byl složitější než kdykoliv jindy z toho důvodu, že narostl počet volebních stran a mandáty se rozdrobily. Pak je vždy vyjednávání obtížnější. Nicméně ustavující zastupitelstvo proběhlo, máme zvoleno a můžeme zahájit práci. 

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš