Veterinář z Šumperku: Zkoumáme pitelnost piva za 13 milionů, ale lidé nám umírali jako mouchy na otravu metylem. A zemědělství je v troskách!
31.07.2014
Foto: Archiv
Popisek: MVDr. Antonín Ticháček
PŘÍBĚH MVDr. Antonín Ticháček působí jako emeritní veterinární hygienik v Šumperku. Vedle toho je ale taky ostrým kritikem české politické scény, přirozeně nejvíce právě v oblasti zemědělství. Přidává se tak ke slovům senátora Jana Veleby, který v srpnu minulého roku řekl deníku Právo: „Zemědělství je kvůli nezájmu českých politiků tam, kde je. Máme poloprázdné stáje bez dobytka, na polích je velká převaha obilí a řepky, 75 procent orné půdy. Zmizelo 540 tisíc hektarů pícnin na orné půdě, zmizel len, luskoviny a brambory jsou na třetině dříve pěstované plochy.“
Zároveň ale MVDr. Ticháček zdůrazňuje, že i Jan Veleba působil jako dlouholetý předseda Agrární komory: „Nemá snad i on sám spolu s osmi ministry zemědělství, které za své funkční období zažil a s nimiž spolupracoval, také svůj podíl na skutečnosti, ´že jsme tam, kde jsme´?“
Ztrácíme konkurenceschopnost
Za úpadkem našeho národohospodářství vidí doktor Ticháček svatou trojici GDP: Globalizaci, Deregulaci a Privatizaci, která se zase opírá o tři B: Byrokrat, Bankéř a Byznysman. Takový systém vede ke ztrátě naší efektivnosti a konkurenceschopnosti. Propad české schopnosti konkurovat potvrdilo nedávno i Světové ekonomické fórum, které nás umístilo na 46. pozici s poklesem o sedm míst.
Ticháček k tomu říká: „Globalizace světového trhu spolu s nemravně zpolitizovaným byrokratickým řízením našeho státu devastují v ČR nejen národní hospodářství, ale samozřejmě také český agrární a potravinový sektor, naši potravinovou bezpečnost a nezávadnost potravin.“ V té souvislosti je prý třeba připomenout metylalkoholovu aféru, při níž se slovy Jiřího Peheho stát jako garant bezpečnosti dopustil masové vraždy.
Dotační programy plné chyb
Na výzkum alkoholu peníze sice šly, ale úplně někam jinam. Ticháček píše: „Exemplárním příkladem byl výzkum „pitelnosti piva“ za více než 13 milionů Kč v naší pivovarnicky vyspělé, pivo exportující zemí, navíc s dvojnásobnou spotřebou piva na hlavu než v okolních zemích.“
Takové výdaje jsou způsobovány neschopností ČR čerpat evropské peníze, nesmyslnými projekty se pak snaží dohnat situaci na poslední chvíli. „Z programu pro konkurenceschopnost ministerstvu hrozí nedočerpání až 1,9 miliardy korun, z programu na výzkum dokonce 7,5miliardy.“ V čerpání dotací má Česko už třetím rokem největší počet chyb ze všech členských států.
Nemáme koncepci
Problémem Unie je i nerovnoměrné rozdělování peněz na zemědělství: „Je dlouhodobě známou skutečností, že jen 14% evropských farmářů dostávalo celých 74% objemu přímých plateb z fondu Společné zemědělské politiky.“ Nepřítomnost české koncepce zemědělství pak může mít katastrofální důsledky: „Agrární a potravinový sektor v naší zemi po celých dvacet let postrádal věcnou strategii a koncepci, jak státní, tak regionální, probíhal permanentní úpadek českého agrárního a potravinového sektoru.“
Ani v ekologii Česká republika podle doktora Ticháčka rozhodně nevyniká. Připomíná nečistoty v ovzduší na Ostravsku i neúspěšnou likvidaci chemických škod: „Více než čtyřmiliardovou zakázku na likvidaci stoletých lagunových odpadů, to jen po chemičce Ostramo, jsme již my všichni zaplatili. Přitom však celá čtvrtina jedovatých kalů v areálu zůstala a stát na jejich likvidaci vydá ještě možná více než miliardu korun.“
Že se nejedná jen o problém českého zemědělství, ale ve hře je osud celé naší společnosti, dokládá Ticháček závěrečnými slovy: „Nemá-li náš společenský vývoj skončit totálním kolapsem, je nutno skoncovat s nastoupeným procesem ´rozpouštění demokracie´. Je nutno skončit s úpadkem parlamentarismu, s politizací státu, s jeho rozkládáním i rozkrádáním.“
Petr Svorník
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová