Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V celé ČSSD probíhají ostré boje o místa na kandidátkách, v Mohelnici mají rovnou dvě. Řešíme jen koryta, řekl dlouholetý sociální demokrat

23.07.2014
V celé ČSSD probíhají ostré boje o místa na kandidátkách, v Mohelnici mají rovnou dvě. Řešíme jen koryta, řekl dlouholetý sociální demokrat

Autor: ČSSD

Popisek: ČSSD, ilustrační foto

O hádkách v sociální demokracii píší Lidové noviny, vlastněné koaličním partnerem ČSSD, ministrem financí Andrejem Babišem. V mnohých místních organizacích prý na sebe naráží „tvrdé jádro“ s novou generací sociálních demokratů. Leckde už i někteří opouštějí její řady. Roste obavy, že vnitrostranický boj povede k pádu ČSSD, tak, jak se to stalo ODS.

Podle deníku má ČSSD potíže se sestavováním kandidátek po celé zemi. Uvádí to na příkladu Mohelnice na Šumpersku, kde se straníci prý rozhádali tak, že sestavují dvě kandidátky. Jednu pod hlavičkou ČSSD a druhou pod názvem Mohelnická demokracie.

Nabízí se otázka po důvodech podobných problémů. Příčin je údajně několik. Vesměs prý jde o střet „tvrdého jádra“ s nastupující generací sociálních demokratů. LN uvádějí, že leckde se konflikt podařilo vyřešit, ale za vysokou cenu. Údajně to znamená odliv lidí ze strany a často i jejich přechod ke konkurenci.

Vyvarujte se hádek a podrazů!

„Já zatím zůstávám, ale pokud se situaci v mohelnické ČSSD nepodaří do konce roku vyřešit, přestanu platit příspěvky a končím,“ říká lídr protestní kandidátky Karel Junek. Protestní kandidátka prý vznikla proto, že vedení oblasti je nepustilo na oficiální kandidátku ČSSD.

O podobném střetu zase LN vědí z dopisu, který unikl na veřejnost. Napsala jej předsedkyně šumperské organizace Irena Jonová poté, co odstoupila z čela kandidátky. „Přestaňte s malichernými útoky vůči mé osobě či jiným členům a snažte se všemi silami, aby lidé na kandidátní listině naší strany táhli za jeden provaz, aby byli jednotní, aby nedocházelo ke vzájemným hádkám a podrazům,“ napsala novému lídrovi šumperské kandidátky a vnitrostranickému oponentovi Janu Přichystalovi.

Stejné napětí je prý i v jedné místní části Ostravy. Tam už podle LN na protest proti způsobu sestavení kandidátky část lidí stranu opustila. Referendum uvnitř ČSSD, které prosadil šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka, by měl změnit klíč, podle kterého se dosud kandidátní listiny sestavují. Pak by o jejich podobě rozhodovali a hlasovali všichni členové ČSSD v regionu a ne jen úzká skupina vedení.

Sociálním demokratům se může stát to, co ODS

Petr Zezulčík ze Slezské Ostravy říká: „Nedávno jsem přišel po stranické schůzi domů a žena se mě zeptala, co nového uděláme pro naši městskou část. Řekl jsem jí popravdě, že jsme se hádali o pozice. My už nepracujeme pro lidi, jenom řešíme koryta,“ stěžuje si politik.

Nejen on si prý myslí, že toto může sociální demokracii položit. „Uvnitř strany teď pozoruji syndrom ODS před osmi, deseti lety, kdy byla na vrcholu slávy a moci, měla všechno, a kdy jediné, na co se soustředila, byl vnitrostranický boj. A jak to dopadlo,“ nechal se slyšet Zdeněk Škromach.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace