Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně? Vítěz ankety o nejzajímavější unikátní turistický cíl v České republice

08.07.2014
Vodní elektrárna Dlouhé Stráně? Vítěz ankety o nejzajímavější unikátní turistický cíl v České republice

Autor: Archiv

Popisek: Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně ovládla hlasování o nejzajímavější unikátní turistický cíl v České republice. Rozhodli o tom čtenáři iDnes.cz a MF Dnes. Celkem bylo v anketě nominováno třináct finalistů, mezi kterými nechyběly přírodní památka, železniční zastávka, ale třeba i osobité zmrzlinářství.

Vodní elektrárna nakonec zvítězila díky 1436 čtenářským hlasům s velkým náskokem. Za tímto jedinečným technickým dílem na vrcholu jedné z jesenických hor se v anketě umístila Katova ulička v Kadani a cisterciácký klášter v Plasích. „Děkujeme všem fanouškům nejkrásnějších českých hor za hlasování v anketě. Hlasy jistě nepatřily pouze vodní elektrárně, ale celým Jeseníkům, které jsou samy o sobě unikátním turistickým cílem,“ okomentovala výsledek ankety Andrea Závěšická, ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Již druhé vítězství

Stavba elektrárny začala v roce 1978 a trvala 16 let. Dnes patří k nejnavštěvovanějším atrakcím regionu. S provozem se mohou lidé seznámit na exkurzích, které ročně navštíví přes 40 tisíc lidí, stejné množství pak míří k horní nádrži, která se nachází ve výšce 1 350 metrů nad mořem.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se už v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky, je tak ve společnosti nejvýznamnějších českých památky jako jsou třeba hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším divem České republiky, kdy pro ni hlasovalo 119 158 občanů.

Nahoru se můžete dostat lanovkou

Lanovka je v provozu každý den až do 28. září 2014 od 9:00 do 17:00. Od 16. 6. 2014 do 15. 7. 2014 je ale horní nádrž z důvodu údržby vypuštěna.

Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přístupná 6-sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu, který tam jezdí kyvadlově. Nově je přístupná 2,5 km trasa lesem po červené, která vede až na korunu horní nádrže. Areál Kouty nabízí i další možnosti sportovního využití.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace