Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nádherní španělští chrti končí svůj život brutálně: Oběsí je či rovnou ubijí k smrti! Záchranu našli i v Česku, na Šumpersku

20.06.2014
Nádherní španělští chrti končí svůj život brutálně: Oběsí je či rovnou ubijí k smrti! Záchranu našli i v Česku, na Šumpersku

Foto: Wikipedie

Popisek: Španělské chrty Galgo chovají pro arénu.

Oči mandlového tvaru, protáhlý čenich, výrazný hrudní koš, štíhlé nohy. Klidný, milý, přítulný. Tak chovatelé popisují galga, španělského chrta. Jeho předkové strážili obydlí faraonů či byli ozdobou šlechtických dvorů. Dnes je v mnoha případech brutálně ubit a rituálně obětován.

„Galgy chovají ve Španělsku lidé, jejichž obživou je lov. Jakmile se galgo pro výkon služby loveckého psa nehodí, stává se nepotřebným,“ objasňuje Marie Gronychová, majitelka španělských chrtů a organizátorka psí show Šumperský Hafan, která proběhne v neděli 22. června.

Vysloužilý galgo bývá utracen nebo rituálně obětován, oběšen či brutálně ubit. Neuvěřitelně znějící svědectví vypovídají o mrtvolách psů visících na stromech i o zvířatech s přelámanýma nohama. V několika případech se takového psa podařilo zachránit a rozdrcená končetina musela být amputována.

Galgové putují v rámci adopcí do celého světa

„Ve Španělsku pracují dobrovolníci, kteří galgy zachraňují. Není však v jejich silách postarat se o ně trvale, proto vznikl projekt adopcí. Psi z Pyrenejského poloostrova putují do celého světa,“ objasnila Gronychová, jež sama adoptovala dvě psí slečny.

Fenky Bellinka a Mariposka se zabydlely v novém domově. Jsou milé a přátelské, bezproblémové je i soužití s dalším obyvatelem domácnosti – vlkodavem Dodíkem. „Bellinku našli jako štěňátko na smetišti, kam byla vyhozena její maminka z psí množírny. Fenky v takových zařízeních žijí v hrůzostrašných podmínkách, ve sklepích, v nevyhovujících kotcích, na minimální stravě. Jakmile se některé nepodaří okamžitě zabřeznout, skončí na ulici nebo je utracena,“ líčí Gronychová.

Kdo chce pomoci, je vítán

Díky pomoci dobrovolníků nalezla vypuzená fenka nový domov v Kalifornii, štěňátka putovala do Francie, Belgie, Velké Británie a České republiky. „Jsem v kontaktu s majiteli Bellinčiných sourozenců i maminky, stala jsem se tak součástí velké psí rodiny,“ usmívá se Gronychová, jež se o projektu adopce ohrožených psů dozvěděla, když dobrovolníci přivezli z Anglie vysloužilce chrtích závodů. „Byl to nesmírně emotivní zážitek a přivedl mě k rozhodnutí také si takového kandidáta smrti pořídit. Pak jsem se ale dozvěděla o ještě hrůznějším osudu galgů a bylo rozhodnuto,“ objasnila Gronychová.

Kdo chce galgům pomoci, musí počítat s částkou šesti až osmi tisíc korun na náklady spojené s přepravou a veterinární péčí. Každý dovezený pes je očkovaný, vykastrovaný a má v pořádku testy na choroby, kterými zvířata ve středomořské oblasti mohou trpět.

„Ačkoliv jsou galgové lovečtí psi, nebývají agresivní. K novému pánovi přilnou, jsou poslušní, hodí se i k dětem. Kdo galgy jednou pozná, zamiluje si je. Potřebují však pohyb, nejsou to zápecníci, kteří by nevystrčili nos z bytu,“ vysvětluje Gronychová. Potlačit se nedají ani lovecké pudy galgů. Na kočku v domácnosti si sice zvyknou, ale návštěvnice z cizích zahrad pořádně proženou.

Šumperský Hafan v neděli 22. června

Na osud galgů chce Gronychová upozornit na psí show Šumperský Hafan v neděli 22. června v areálu Pavlínina dvora v Šumperku. Rodinné odpoledne je vymezeno soutěžím psí krásy a dovednosti a dalším zábavám, přesto by i vážnější téma mohlo návštěvníky zaujmout. „Sejdou se lidé, kteří mají rádi zvířata. Možná že někdo z nich právě uvažuje o pořízení čtyřnohého společníka. Pokud se rozhodne pro galga, získá fantastického přítele, a navíc zachrání psí život,“ uzavřela Gronychová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová