Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Město Zábřeh označilo významné stromy z let 1919 a 1968

02.05.2014
Město Zábřeh označilo významné stromy z let 1919 a 1968

Autor: tapety.na-pc.cz

Popisek: Les, ilustrační foto

Dvě lípy malolisté připomínající významné události historie naší země označilo město Zábřeh. Starší z nich nazvaná Strom republiky byla za velké slávy vysazena 1. května 1919 v tehdy ještě samostatné obci Skalička před dnešní školou a školkou Rudolfa Pavlů.

Vysazování „slovanských“ líp bylo v prvorepublikové náladě celkem běžnou praxí, stejný strom byl vysazen například v centru Zábřeha, ten byl ovšem na doby nacistické okupace pokácen. Druhý ze stromů označovaný jako Lípa svobody je sice o půlstoletí mladší, vzhledem k okolnostem jeho vysazení je raritou. Byl vysazen 25. října 1968 na protest proti srpnové okupaci naší země. Před dnešní III. základní školou jej vysadil její tehdejší ředitel Miloslav Hart. O označování stromů informovala mluvčí Zábřehu Lucie Mahdalová.

„K označení stromů byly druhotně využity kamenné monolity, které materiálově působí důstojně a jsou zajímavým protikladem k živým stromům. Tímto krokem chceme podpořit lokální patriotismus a úctu k naší historii, živé i neživé přírodě“ okomentoval neobvyklý počin starosta města Zábřeha František John.

Kameny dostávají ve spojení se stromem nový význam a stávají se milníky ve smyslu připomenutí plynutí času a významných mezníků naší historie. Opracované kameny, které jsou z jedné strany, na které je uveden nápis, vyleštěny, a umožňují tak pohled do struktury kamene, současně reprezentují v prostoru města tradičně uplatňované horniny, maletínský pískovec a žulovskou žulu. Oba významné stromy byly v minulém roce ošetřeny, nejnáročnější zásah byl proveden u lípy na Skaličce, kde byl nevhodný asfalt, který dusil kořeny stromu, nahrazen trávníkem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace