Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sprosté obrazy, odpadky, podivné zvuky a oživlé mrtvoly. Výstava v šumperském muzeu

16.05.2023
Sprosté obrazy, odpadky, podivné zvuky a oživlé mrtvoly. Výstava v šumperském muzeu

Foto: Vladimíra Krejčí (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z výstavy VALE – VAPE ve Vlastivědném muzeu v Šumperku

VALE – VAPE je poněkud nezvyklý název nové výstavy obrazů ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Pod zkratkou VALE se ukrývá výtvarník, spisovatel a vysokoškolský učitel Milan Valenta, označení VAPE zastupuje malíře, ilustrátora a básníka Petra Válka. Výstava jejich výtvarných prací bude k vidění až do 4. června. A rovnou si řekněme, že není úplně tím, co bychom si pod pojmem „umění“ představovali.

Oba autoři mají společné to, že jsou místními rodáky. Válek navíc ilustroval několik Valentových knih. Jsou to solitéři s osobitým pohledem na svět, v němž nechybí humor, nadsázka i prvky morbidity, jejich obrazy oživuje množství příběhů. Válek ani Valenta se nespokojují pouze s výtvarnou tvorbou, oba se věnují i literatuře a dalším oborům. Válek především hudbě, zatímco Valenta je vysokoškolským profesorem, na Univerzitě Palackého v Olomouci vyučuje speciální pedagogiku a dramaterapii.

Chudé a zároveň brutální

Stylově mají oba blízko k tradicím art brut, tedy syrovému umění, které stojí na okraji. Zároveň se v jejich dílech projevují rysy arte povera. Toto výtvarné hnutí vzniklo v Itálii v 50. a 60. letech minulého století a jeho stoupenci vytvářeli své práce z co nejjednodušších, „chudých“, snadno dostupných nebo nalezených materiálů.

 

Petr Válek na výstavě rozezvučel drobné „hudební nástroje“, které vyrobil z odpadků.

„To, co návštěvníci muzea uvidí, se poměrně dost vymyká běžné představě, jak má vypadat výstava výtvarného umění,“ připouští kurátorka Kristina Lipenská. „Kdybychom chtěli oba autory zařadit do nějaké škatulky, zjistili bychom, že to není úplně jednoduché. Jejich tvorba se odbornému pojmenování vzpírá. K tradicím arte povera mají blízko v tom, že ve výstavě najdeme i díla, v nichž autoři pracují s přírodninami, odpadky, předměty, které nalezli ledaskde,“ dodává Lipenská.

Petr Válek má v oblibě lesy, márnice a samohybné objekty

Petr Válek se narodil 21. ledna 1976 v Šumperku, žije a tvoří v Loučné nad Desnou. Vyučil se kameníkem, pracoval jako ošetřovatel v domově důchodců. Kreslí a maluje už od dětství. Experimentuje na poli malířství, fotografie, hudby i poezie. Jeho kresby a grafiky se vyznačují svérázným humorem, hravostí, sebeironií. Přímočaře v nich sděluje prožité či vymyšlené příběhy. Má osobitý kreslířský, komiksem inspirovaný rukopis.

Věnuje se volné tvorbě, vedle maleb a tisků vytváří koláže a drobné samohybné a kinetické objekty z nalezených materiálů, které lopotně rotují, škobrtají, skřípou, šustí či cinkají. Vynalézá prapodivné mechanické a elektromechanické hudební nástroje, vyznačující se nonsensovou poetikou. Performance se zvukově-kinetickými objekty zaznamenává na video a zveřejňuje je na sociálních sítích. Vybudoval si tak početnou fanouškovskou základnu po celém světě, jeho práci sledují nadšenci v Americe, zrovna tak jako v Austrálii.

 

Obraz od Petra Válka Frislandské duny

V poslední době navíc zkoumá možnosti umělé inteligence při práci s fotografiemi. Vytváří zvláštní „rodinná alba“ s černobílými snímky, které zachycují hororové výjevy. Jsou na nich k vidění podivné předměty, snad zbraně či vraždící stroje, a ještě podivnější postavy, které představují možná duchy nebo oživlé mrtvoly.

O Válkovu osobitou tvorbu je mezi milovníky výtvarného umění mimořádný zájem, pravidelně vystavuje už od roku 1997. Ochotně se zapojuje do dobročinných akcí, v posledním roce například na pomoc napadené Ukrajině.

„Petr Válek se pohybuje na pomezí malířství, kresby, básní a hudby. V jeho tvorbě se projevuje, že má rád lesy, márnice a podivné zvuky. Pokud bych měla blíže specifikovat jeho působení v oblasti hudby, jako nejvýstižnější mi přijde označení hudební kutil,“ uvedla Lipenská před Válkovou hudební performancí, při níž rozezvučel drobné „hudební nástroje“, které vyrobil z různých nalezených předmětů a odpadků.

 

Snímek z výstavy VALE – VAPE

Zakázané a ukryté obrazy

Také Milan Valenta pochází ze Šumperka, žije v Mohelnici, je profesorem Ústavu speciálně pedagogických studií na Univerzitě Palackého v Olomouci a významnou osobností české dramaterapie. Přednášel na univerzitách ve Španělsku, Řecku, Finsku, Nizozemí a na Slovensku. Je autorem četných odborných monografií i množství beletristických knih.

Své obrazy vystavuje doma i v zahraničí, má za sebou více než čtyřicet kolektivních i samostatných výstav. Jeho prvotní inspirací k vlastní tvorbě byly obrázky dětí ze speciální školy v Moravské Třebové, kde kdysi vyučoval. Zaměřuje se zejména na malbu olejem a akrylem, která se vyznačuje provokativní kontrastní barevností, příležitostně se věnuje i kresbě.

Výstava představuje také sérii asambláží inspirovaných lidskými obličeji, které autor vytvořil z nalezených materiálů. Ve Valentově tvorbě je zřetelná záliba v ironické hře s kulturními ikonami a přisprostlou, humornou poetikou.

 

Obraz od Milana Valenty Úsovská romance

„Milan Valenta je ve své tvorbě rozkročen mezi výtvarným uměním a literaturou. I když maluje, zůstává literátem, své obrazy doplňuje poetickými názvy, jimiž komentuje známé kulturní fenomény. Některé motivy jeho děl jsou tak trochu přisprostlé. Další hodně sprosté. Na autorovo přání jsme tyto obrazy ve výstavě ukryli. Jsou tam dobře schované a návštěvníci výstavy budou muset tak trochu zapátrat, aby je nalezli. Po vzoru zakázaných knih těmto obrazům říkáme Pictus prohibitus. Tyto obrazy jsou určené pro otrlé návštěvníky. A ti ještě otrlejší mohou vyhledat čtenářský koutek, kde se začtou do veršů Milana Valenty. Je to uznávaný speciální pedagog a jeho umělecká tvorba je pro něj svým způsobem terapie,“ objasnila Lipenská.

Vložil: Vladimíra Krejčí