Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kina v regionech žijí, když se o ně město dobře stará. Šumperk slaví rekordní návštěvnost a diváci nechodí jen na Avatar

03.02.2023
Kina v regionech žijí, když se o ně město dobře stará. Šumperk slaví rekordní návštěvnost a diváci nechodí jen na Avatar

Foto: Kino Oko Šumperk (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Zrekonstruované jednosálové kino Oko

Milovníci filmu si mohou oddechnout. Díky tomu, že si stále rádi zajdou do kina, protože zážitek z velkého plátna žádná televize nenahradí, zdá se, že proroctví o tom, že se u nás jiná kina než multiplexy ve velkých městech neudrží, bylo falešné. Důkazem je Kino Oko v Šumperku, které je důstojnou součástí městského kulturního dění.

Zatímco v Praze, Brně, Ostravě či Plzni se kina přetahují o diváky se širokou nabídkou jiné kultury a zábavy a jít do kina je všednodenní program, na menších městech je návštěva kina stále považována do značné míry za společenskou událost spojenou s výjimečným zážitkem. Jednosálová kina v regionech prožila a někde stále prožívají krizi. Náklady na jejich provoz se ze vstupného uhradit nedají a záleží tedy na tom, zda město dokáže najít prostředky na údržbu a modernizaci, ale často i na běžný provoz. Tam, kde se město stará, zažívají kina nyní lepší časy, protože diváci se do nich vrátili a zdá se, že jejich zájem neuvadá.

 

Kino Oko v Šumperku

Kino Oko v Šumperku je třetí v návštěvnosti

Výsledky tržeb a počtu diváků za rok 2022 dovolily kinu Oko v Šumperku vystoupat až na senzační třetí místo v celé ČR v kategorii jednosálových kin. Přičemž první dvě místa patří pražským kinům.

„Je to určitě odměna za celoroční práci, kdy zejména na začátku roku jsme dodržovali nutná epidemiologická nařízení a návštěvnost tím byla do značné míry ovlivněna,“ uvedl ředitel kina Oko Kamil Navrátil.

Výsledek je, vedle návštěvnosti několika trháků, též oceněním patriotismu diváků k jejich oblíbenému kinu a vyjádřením jejich potřeby kulturního vyžití. Absolutní primát patří filmu Mimoni, na druhém místě se umístila pohádka Tajemství staré bambitky 2, která pomohla nastartovat opětovné chození do kina. Třetí místo bral snímek Avatar 2.

„Na Avatara se stále chodí a doposud ho vidělo více než 4600 diváků, čímž by bral první místo. Příjemným překvapením je film Jeseníky – království horské divočiny, který se umístil v loňském roce na desátém místě. Po sečtení výsledků i s lednem, vystoupaly Jeseníky na šestou pozici, což nás velmi příjemně překvapilo,“ doplnil ředitel kina.

 

V roce 2018 proběhla v kině velká rekonstrukce.

Program není jen pro mladé a pro rodiny s dětmi

V době, kdy jsem se po kinech v celé ČR hodně pohybovala, poznala jsem řadu vedoucích kin. Na mnoho z nich vzpomínám s úctou, protože to byli lidé, kterým skutečně ležela na srdci kultura ve městě a se „svým“ kinem chtěli a byli její aktivní součástí. Po revoluci se situace s kiny začala rychle měnit, ale tihle lidé bojovali o kina a o diváky dál a přidávali se k nim i lidé mladší generace.

Nezahynuly ani filmové kluby a jejich zaměření na uvádění filmů pro tzv. náročného diváka, lépe řečeno pro všechny, kdo mají rádi filmy nejen perfektně natočené, ale také přemýšlivé, nejen umělecké, ale také s hlubší společenskou výpovědí.

Šumperský filmový klub, o jehož dramaturgii a lektorská slova dlouhá léta pečovali Milan Uhl a  František Spurný, patří k nejstarším klubům přátel filmového umění, jeho vznik se datuje až do roku 1963 a přečkal vše – nejen proměny doby, ale také několikeré stěhování. Dnes má v dramaturgii kina Oko své pevné místo a artové filmy hraje jedenkrát za čtrnáct dní. Dědictví zakladatelů převzali noví dramaturgové a lektoři, úroveň programu Filmového klubu je ale stále vysoká.

Samozřejmě, nejvíc diváků chodí na Avatara a na pohádky, ale existence filmového klubu podporuje vyšší návštěvnost i na nečekané filmy, jako je třeba výše zmíněný film Jeseníky – království horské divočiny. Šumperk zkrátka v kinu OKO filmem žije a krom dobrých tržeb podporuje i kultivaci zejména mladého filmového diváka.

Kultivované prostředí a kvalita projekce jsou základní podmínky úspěchu

Historická budova, jak ji vidíme na pohlednicích z roku 1945, v sobě skrývala kino již za první republiky. V roce 1968 prošla kompletní rekonstrukcí, která z ní udělala moderní kino na tehdejší úrovni. Poslední rekonstrukce z roku 2018 pak dala kinu ráz excelentně vybaveného kulturního zařízení pro nové tisíciletí.

 

Snímek budovy z roku 1942

Proměnou prošlo úplně vše snad kromě obvodových zdí. Celý prostor je laděný do stylu první republiky, kdy byla budova kina postavena. K tomu patří i útulná kavárna, jejíž provoz je zvukově izolován od kinosálu, takže je možné zde posedět a popovídat si nejen o filmech i v době, kdy se v sále hraje.

Příchozí zaujme také velká stěna s filmovými citáty. „Diváci měli možnost přispět, v kině jsme od listopadu měli plachtu, kde slavné výroky z filmů psali. Část jsme vybírali sami, některé mají vztah k Šumperku nebo tomuto kinu,“ řekl ředitel kina Oko Kamil Navrátil.

Pro milovníky filmu je ale samozřejmě podstatné to, že kino bylo vybaveno nejmodernější projekcí a zvukem Dolby Atmos. Místo původních několika reproduktorů je jich v sále pět desítek. Nacházejí se na bočních stěnách, stropě i za promítacím plátnem. Srdcem celého systému je skříň v promítací kabině s procesorem a řadou zesilovačů. „Dosud jsme měli zvuk 7.1. Nyní jsme se dostali ke zvuku objektovému. Díky tomuto procesoru dokážeme jakýkoli zvuk umístit do kterékoli části sálu. Laicky se to dá pojmenovat jako 3D v oblasti zvuku,“ vysvětlil Kamil Navrátil.

Ale nejen to – kino se přiblížilo také těm, kteří se ne na každé kulturní představení dostanou. Přístup je kompletně bezbariérový a s hledišti jsou dvě místa pro vozíčkáře.

 

Hned u vchodu zajume stěna s filmovými citáty.

„Díky nové technologii společnosti USL lze některé filmy nabídnout „bezbariérově“ pro neslyšící a nevidomé. Cílem je, aby byly všechny české filmy směřující do kin, vybaveny doprovodným audio komentářem a skrytými titulky. Osvícení tvůrci Po strništi bos film vybavili doprovodnými stopami. Když na jednu z posledních projekcí dorazila rodina s nevidomým chlapcem a promítání si užili, tak jsem měl opravdu velkou radost. Z poloviny nám na technologii přispěl fond kinematografie. Momentálně mají tvůrci ze zákona povinnost opatřit při vydání rozmnoženiny (DVD, Bluray) titulky pro sluchově postižené. Stačí drobná úprava zákona o audiovizi a požadovat titulky už při uvedení do kin. A až se podaří zavést povinnost vybavit filmy audio komentářem, budeme zase o krok dále,“ vysvětloval osvícený ředitel kina Kamil Navrátil po novém otevření budovy.

Patří k těm, kdo převzali štafetu starých vedoucích kin v tom nejlepším slova smyslu. Pořádá zde besedy, představení pro mládež, cestovatelské přednášky, přenosy a záznamy oper a baletů z velkých světových divadel, koncerty. Sní o otevření malého alternativního sálu i o znovuotevření druhého šumperského kina Svět. Není divu, že kino OKO v Šumperku se svými 379 komfortními sedadly trumfne v návštěvnosti i jednosálová kina ve velkých městech. 

Zdroj: sumpersko.net, kinosumperk.cz, Město Šumper, Šumperský deník

Vložil: Ela Nováková