Vyzkoušená metoda na nervy v kýblu – pochodem vchod do nejkrásnějšího zapadákova v České republice. Český poutník
09.11.2019
Foto: René Flášar
Popisek: Kostel a fojtství v Branné
FOTOGALERIE Dnešní výlet potěší srdce každého snílka a romantika, ale zároveň také člověka unaveného civilizací, který hledá klidné místo k odpočinku a relaxaci. Vydáme se do horské obce Branná na Šumpersku, kde jako by se zastavil čas. Myšleno v tom dobrém slova smyslu.
Po opuštění vyhřátého vláčku si nasadíme čelenky nebo čepice, protože v Branné často a hodně fouká, a vydáme se po naučné stezce Pasák poznávat tuto horskou obec a její okolí. Naučná stezka směřuje z Branné na hřebeny Jeseníků, kde se nacházejí skály Pasák. Tato významná přírodní památka byla vyhlášena roku 1982. Turisté zde spatří 250 metrů dlouhou a 30 metrů vysokou skalní stěnu tvořenou mrazovými sruby se zvláštními erozními útvary, dále skalní převisy, terasy a izolované skály. A byla to právě jedna z izolovaných skal, která svým tvarem dala vzniknout pověsti O zkamenělém pastýři, který byl pánem Jeseníků potrestán za to, že si nevážil svěřeného stáda ovcí a také samotnému názvu této přírodní památky.
Mariánský pramen léčí vnitřní orgány
Ale skály čekají na turisty až na samém konci výpravy, a ne každý k nim doputuje, protože Branná nabízí tolik lákadel a romantiky, že řada výletníků se daleko za hranice obce ani nepodívá. Než vyšplháme po prudkém svahu do samotného centra Branné, zastavíme se u Mariánské studánky, která vyvěrá ze skály. Mariánský pramen se nachází u starého poutního místa Branná. Traduje se, že má léčivé účinky, zejména pak na vnitřní orgány. U pramene stojí svatý obrázek. Voda, která teče z upraveného pramene, má prakticky po celý rok stabilní teplotu 8,7 °C.
Tady je svět doopravdy v pořádku
Od pramene vystoupáme po kamenném schodišti a ocitneme se v jiném světě. Ve světě, kde máte opravdu pocit, že vše je ještě jak má být. Žádné velké nákupní centrum, žádné paneláky, ani vyzývavé hotely.
Půdorys dnešní zástavby Branné je dán úzkým ostrohem zvoleným pro stavbu původního gotického hradu. I přes malou rozlohu městečka zde vzniklo náměstí a poměrně bohatá síť uliček.
Centrum Branné je od roku 1992 památkovou zónou. Tvoří ji historické centrum městečka na skalnatém ostrohu nad říčkou Branná. Mezi nejcennější stavby patří dominantní kostel svatého Michaela s vedle stojícím renesančním fojtstvím.
Dominanty obce: kostel a fojtství
Renesanční kostel svatého Michaela pochází z roku 1614. Původně se jednalo o evangelický kostel Zmrtvýchvstání Krista. Ve 40. letech 18. století byl ale upravován a současně bylo změněno také jeho zasvěcení. U východního závěru kostela stojí sousoší Piety z r. 1663.
V sousedství kostela se nachází objekt bývalého fojtství. Původně šlo o přízemní budovu, která byla vybudována v 16. století jako sídlo majitele panství. V 17. století byla o patro zvýšena. Kdy došlo k výstavbě věže, která je dnes hlavní dominantou celé stavby, není zřejmé. Pravděpodobně to bylo v průběhu 19. století. Objekt je dnes v soukromých rukou a na své nové využití zatím čeká. Veřejnosti je uzavřen.
Z hradu a zámku je po letech sporů hotel
Naopak přístupný, i když jen částečně, je po dlouhých letech sporů zdejší hrad a zámek Kolštejn. Hrad byl založen již ve 14. století jako obrana okolních zlatých dolů. Představoval dobře opevněný a těžko dobyvatelný objekt. Koncem 16. století začal Jan mladší ze Žerotína hrad upravovat na renesanční zámek. V průběhu následujících let se majitelé často střídali.
Po bitvě na Bílé hoře byl zámek zkonfiskován a majitelem se stal Karel z Lichtenštejna. Od té doby jeho význam upadal. Stal se sídlem správy panství a roku 1850 zámek získala obec. Zámek byl několik let rekonstruován a vedlo se kolem něj několik soudních sporů. Od roku 2016 slouží jedna jeho část jako hotel.
Poslední cesta vede k Pasákovi
V centru obce vedle renesanční radnice se nachází wellness hotel Relax Kolštejn, který vznikl z bývalé školní budovy. Dnes v něm najdete masáže, léčivé koupele i luxusní ubytování. Naopak jestli hledáte romantiku jako za starých časů, ubytujte se v Penzionu Pošta, který opravdu majitel vybudoval v budově bývalé pošty. Objekt si zachoval svoji původní atmosféru, přitom je vkusně rekonstruován a výhled z okna nabízí hostům přímo na budovu kostela a historického fojtství.
Pokud vám po návštěvě Branné zbude ještě čas a síla vydat se k bájným skalám, vrátíte se zpět k vlakovému nádraží a odtud je to k Pasákovi už jen necelé dva kilometry.
Něco o Branné
Obec Branná vznikla v podhůří Jeseníků jako Goldenstein, česky Kolštejn, již kolem roku 1282. Zlatý kámen, nyní Branná byla založena při staré obchodní cestě do Slezska. Někdy po roce 1301 panoval v obci Jan Wüstenhube, stavebník a zakladatel místního hradu. Později byl Kolštějn navrácen do královského majetku a od roku 1339 zde vládl rod pánů z Lipé. Od roku 1947 mluvíme o obci jako o Branné. Název získala obec podle místní řeky. První městský znak pochází z roku 1570, kdy se poprvé objevil na pečetích města.
Vložil: René Flášar