V lesích není bezpečno. Stovky stromů po silných bouřkách na Olomoucku jsou zlomené nebo vyvrácené. Zvažuje se zákaz vstupu do rizikových míst
11.08.2017
Foto: Lesy ČR
Popisek: Větrem polámané stromy
Olomoucký kraj během posledních dvou dnů potrápily velmi silné bouřky. Vítr, který s sebou nepříznivé počasí přineslo, vyvracel stromy, na jejichž odklízení pak museli pracovat hasiči. V noci na pátek zasahovali požárníci na Přerovsku u 45 nehod, které způsobila zuřící bouře. Do ranních hodin pak požárníci vyjeli k dalším devadesáti událostem. Na celé Moravě hasiči museli zasahovat více než stotřicetkrát.
Bouřky se valí přes celé Česko, nejvíce škod napáchaly v noci na pátek na Moravě. Popadané stromy strhaly elektrická vedení a stovky domácností byly bez proudu. Polámané kmeny také zkomplikovaly železniční dopravu na trati z České Třebové dál na Moravu. Hasiči museli vyjet také k poškozené střeše. „V Šumperku silný vítr poškodil plechovou střechu. Hasiči spadlé kusy plechu posbírali a střechu zajistili,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.
Lesy teď nejsou bezpečné
Silný vítr, který přišel společně s bouřkami, po sobě zanechal spoušť v lesích na jihu Olomouckého kraje a také severně od Brna. Poškodil 60 tisíc metrů krychlových dříví. Lesníci upozorňují houbaře, turisty i další návštěvníky lesa, aby zbytečně neriskovali. Stromy jsou vyvrácené i zlomené, v lesích není bezpečno.
V jižní části Olomouckého kraje v okolí Šternberka, Mohelnice a Olomouce poškodil silný vítr 50 tisíc metrů krychlových dříví. Stromy zlomil nebo vyvrátil. „Zejména v oblasti Doubravy u Litovle nedoporučujeme vstupovat do lesa. Stromy jsou nalomené a stále padají k zemi,“ upozornil lesní správce ze Šternberka Jiří Sládek. „Jednáme s městskými úřady Litovel a Uničov, aby v postižených porostech zakázaly vstup do lesů,“ dodal.
Škody napáchané silným větrem
Kalamita se bude odklízet do konce října
V lesních porostech se navíc pohybuje těžká technika, která začala dříví zpracovávat. „Přednost má kvůli kůrovci jehličnaté dříví, pak přijdou na řadu listnáče. Předpokládáme, že kalamitní hmotu odklidíme do konce října,“ řekl Tomáš Pospíšil, krajský ředitel Lesů ČR ze Šumperka.
Dalších 10 tisíc kubíků dříví vítr poškodil také severně od Brna v okolí obcí Sloup, Vysočany, Lipovec, Holštejn, Krasová, Kotvrdovice a Senentářov. Popadané stromy znemožňují průjezd po značených cyklotrasách, nahnuté i zdánlivě nedotčené stromy hrozí pádem. „Případný zákaz vstupu do lesa budeme s Městským úřadem Blansko řešit v pondělí,“ uvedl Dalibor Šafařík, krajský ředitel podniku Lesy ČR v Brně.
Výstraha před silnými bouřkami a s nimi spojeným větrem, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, nadále platí, a to pro celé území České republiky do soboty 12. srpna.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová