Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to jeden z divů Česka. Na Dlouhých stráních v Jeseníkách se to teď turisty jen hemží. Za prázdninovými zážitky se totiž nemusí až do zahraničí

04.08.2017
Je to jeden z divů Česka. Na Dlouhých stráních v Jeseníkách se to teď turisty jen hemží. Za prázdninovými zážitky se totiž nemusí až do zahraničí

Autor: www.cez.cz

Popisek: Horní nádrž Dlouhých strání

Zdá se, že takzvaná technická turistika má stále své fanoušky. Lidé o prázdninách navštěvují různá místa, kde se mohou s technickými vymoženostmi nebo i vzácnostmi blíže seznámit, a na vlastní oči se přesvědčit, jak různá zařízení či provozy fungují. V tomto smyslu neopominou ani elektrárny.

Čeští turisté letos nepolevují v zájmu o takzvanou technickou turistiku, konkrétně o elektrárny. Podle statistik návštěvnosti jich za první pololetí letošního roku do blízkosti energetických provozů dorazilo celkem 79 624. Meziročně tak k elektrárnám dorazilo o 6429 lidí více, což činí nárůst 8,7 procenta. Hlavní část sezóny je navíc v plném proudu až nyní – většina lokalit totiž zaznamenává vrchol návštěvnosti o letních prázdninách.

Technický div

Nejsilnějším magnetem zůstává jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách, kterou si za prvních šest měsíců nenechalo ujít 26 990 turistů, tedy o 35 procent více, než ve stejném období loňského roku.

S ohledem na umístění v CHKO Jeseníky je exkurze rozdělena na dvě části – vedle prohlídky informačního centra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu se nabízí i možnost návštěvy horní nádrže s výhledem na Jeseníky. Až k ní dopravuje návštěvníky šestisedačková lanovka, kteří poté mohou použít ekologický mikrobus, nebo se vydat pěšky, na in-line bruslích či na běžkách.

dlouhe_strane_Praded

Nad Dlouhými stráněni se do výšky zvedá Praděd

„Stále více si uvědomuje, že za krásnou přírodou, ale i historickými nebo technickými památkami, nemusí jezdit do zahraničí,“ vysvětlila jeden z důvodů zvýšené návštěvnosti Iveta Floryčková ze společnosti, která exkurze zajišťuje.

Na výlet do elektrárny?

Vysoký návštěvnický standard si drží i obě jaderné elektrárny. Do Dukovan, které si od roku 1994 připsaly už více než půl milionu návštěvníků, dorazilo 15 150 zájemců. V Temelíně do konce června napočítali 16 319 zájemců o prohlídku.

Obvyklému prázdninovému náporu čelí nyní především vodní elektrárny v oblíbených rekreačních lokalitách, jako je šumavská Vydra a Čeňkova pila, Štěchovice nebo „jihočeské moře“ Lipno.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .   

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace