Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Novinářská cena „Johnnyho“ Kleina za přínos česko-německému porozumění bude poprvé předána v Šumperku. První ročník již zná jména vyznamenaných

22.11.2016
Novinářská cena „Johnnyho“ Kleina  za přínos česko-německému porozumění bude poprvé předána v Šumperku. První ročník již zná jména vyznamenaných

Autor: sumperk.cz

Popisek: Kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku

V sobotu 26. listopadu v 16.00 hodin se v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku uskuteční slavnostní předání novinářské ceny „Johnnyho“ Kleina za přínos česko-německému porozumění. Příležitostí pro první ročník předávání ceny je 20. výročí úmrtí viceprezidenta Německého spolkového sněmu Hanse Johnnyho Kleina, novináře a politika, který se narodil v roce 1931 v Šumperku a zasazoval se o německo-české porozumění.

První ročník ceny „Johnnyho“ Kleina za přínos česko-německému porozumění zná již jména prvních vyznamenaných. Hlavní cenu dotovanou ve výši 5000 euro dostane novinář na volné noze Steffen Neuman. Druhou cenou (2500 euro) bude vyznamenán vědec Andreas Wiedemann. Jako další bude cenou pro podporu ve výši 1500 euro odměněn Tomáš Lindner z českého týdeníku Respekt. Kromě slavnostního předávání cen se návštěvníci mohou také těšit na koncert šumperského dětského sboru Motýli Šumperk. Vstup na akci je zdarma.

Odborná porota z Česka a Německa vybrala oceněné ze spousty zaslaných návrhů. Vyznamenáni jsou novináři a vědci, kteří prohlubují vzájemné poznání mezi Čechy a Němci, podporují vzájemné porozumění v Evropě a přitom oceňují přemosťující funkci německé menšiny v České republice. V hlavní vyznamenané reportáži s názvem “Kam jedete?” ukázal Steffen Neumann na tradici “Velikonoční jízdy” v českých Mikulášovicích, jak příslušník německé menšiny obnovil za pomoci českého obyvatelstva dlouhou dobu zapomenutý zvyk. Článek byl zveřejněn v Sächsische Zeitung.

Vědec Andreas Wiedemann zase sledoval ve svém příspěvku “Němci jako oběti?” (DigiOst) českou debatu, týkající se odsunu Němců a násilností, páchaných na německém obyvatelstvu po druhé světové válce. Článek „Skrýš v hlavě”

Tomáše Lindnera z českého Týdeníku Respekt je rozhovorem s Rudim Shlattnerem, vyprávějícím příběh své rodiny, která před odsunem Němců v roce 1945 ukryla ve svém domě v severočeské Libouchci (dřívějším Königswaldu) pod půdními prkny své cennosti.

Cenu „Johnnyho” Kleina uděluje německá nadace Stiftung Verbundenheit mit den Deutschen im Ausland,  Sudetoněmecká nadace (Sudetendeutsche Stiftung) a spolek Verein für deutsche Kulturbeziehungen im Ausland (VDA) ve spolupráci se Shromážděním německých spolků v ČR (Landesversammlung der deutschen Vereine in derTschechischen Republik) a Ústavem pro zahraniční vztahy (ifa)

Více informací najdete na www.jkp.landesversammlung.cz/subdom/jkp/index.php/cz/

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace