Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hrdina. Olomoucký strážník zachránil tři vodáky

31.05.2013
Hrdina. Olomoucký strážník zachránil tři vodáky

Autor: MMO

Popisek: David Císař u primátora

David Císař (24) nikdy nezapomene na datum 18. dubna 2013. Je to den, kdy zachránil život třem vodákům, kteří s raftem nezvládli splutí řeky Desné na Šumpersku. Slouží u Městské policie v Olomouci.

Opravdu mnoho nechybělo a v rozvodněné řece v obci Loučné nad Desnou by se trojice mužů utopila. David Císař zrovna s kamarády spravoval auto, když za nimi kdosi přiběhl s tím, že se pod splavem někdo topí. „Na nic jsme nečekali, popadli jsme lana, která byla v autě, a běželi tam,“ popsal pro Krajské listy.cz začátek dramatické akce David Císař.

Obvykle je vody u splavu v Desné málo, kvůli tajícímu sněhu tam ale v tu chvíli protékala bouřlivá a ledová řeka. Vodáci byli pod převráceným raftem a řeka je stahovala pod člun. Bez pomoci neměli šanci situaci přežít.

Adrenalin a skok do ledové řeky

Zachránci proto na nic nečekali, svázali přinesená lana a dva vodáky dostali ven z vody. „Třetí to už ale nezvládl, kamarád za ním skočil do rozbouřené řeky a já ho okamžitě následoval. Člověk v tu chvíli nevnímá čas ani okolí, adrenalin jsem měl hodně vysoko,“ řekl Císař.

Díky za kurzy první pomoci

Při vytahování z vody byl už třetí vodák v bezvědomí. Zachránila ho policejní praxe Davida Císaře a kurzy první pomoci, kterými prošel. Vodáka oživil a do sanitky ho společně s kamarády, bez kterých si záchranu nedokáže představit, předával při vědomí.

Dostal hodinky od primátora

„Velmi si cením toho, že profesi a zkušenosti strážníka dokázal zúročit při tak náročné záchranné akci. Jednal uvážlivě, ale zároveň se dokázal rychle rozhodnout a právě to bylo v dané situaci nejdůležitější,“ řekl jeho nadřízený, ředitel olomoucké městské policie Pavel Skalický. Davida Císaře přijal na radnici a obdaroval hodinkami primátor města Martin Novotný (ODS).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace