Koupání na přehradě nedaleko Prostějova závisí na tom, jak se obce poperou s odpadními vodami. Našlo se řešení, jak se zbavit fosforu, který je příčinou?
10.04.2015
Foto: kr-olomoucky.cz
Popisek: Plumlovská přehrada
Znečištěná Plumlovská přehrada poblíž Prostějova se nejspíš ani letos neotevře letním turistům ke koupání. Brzy by se to ale mělo změnit. Vodohospodáři již vědí, co je příčinou znečištění a jak čistou vodu udržet. Stojí za tím fosfor. Okolní obce projevily zájem zapojit se do boje o čistou vodu ve vodní nádrži.
Státní podnik Povodí Moravy pozval společně s Olomouckým krajem minulý týden do Plumlova starosty okolních obcí i zástupce Státního pozemkového úřadu a vodoprávních úřadů. Cílem bylo nastavit další strategii k řešení kvality vody vodní nádrže Plumlov.
V Plumlově byly představeny výsledky podrobných analýz celého povodí a opatření, která mají minimálně o polovinu snížit přísun fosforu do plumlovské nádrže. Celému projektu a zavedení opatření do praxe vyjádřil podporu hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský a starostové dotčených obcí, kteří se všichni osobně setkání účastnili.
Rok výzkumné práce: Zemědělství za to nemůže
Povodí Moravy více jak rok podrobně sledovalo kvalitu vody v povodí nad přehradou, aby zjistilo, kolik fosforu odnáší voda z kanalizací, volných výústí i polí. Předaná studie analyzuje bilanční zhodnocení látkových toků živin v povodí vodní nádrže Plumlov.
„Nyní víme, že hlavní přísun fosforu pochází z komunálních odpadních vod, nikoli ze zemědělských pozemků. Víme také, že srážení fosforu by mělo probíhat co nejblíže zdroji znečištění, nejlépe na čistírnách. Srážení fosforu zahájené v roce 2013 na přítocích do vodního díla Plumlov, které pak pokračovalo i v sezóně 2014, bude pokračovat i nadále. V průběhu roku však budeme chystat přesun některých srážedel k obcím,“ vysvětlil přínos studie generální ředitel Jan Hodovský.
Obce chtějí spolupracovat, je to nezbytné. Kraj uvolní finance
„Je třeba řešit příčinu, ne důsledek. Jsme připraveni spolupracovat s obcemi na realizaci takových opatření, která zamezí přísunu fosforu do přehrady. Opatření spočívají konkrétně v budování kanalizační sítě a čistíren odpadních vod. Tyto aktivity budeme i nadále finančně podporovat,“ dodal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.
Rada Olomouckého kraje na svém jednání dne 2. dubna schvalovala poskytnutí dotace na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury. Mezi projekty, které uspěly, je i obec Vícov a město Plumlov. Odkanalizování Vícova i Plumlova má přímou návaznost na provedenou revitalizaci a odstranění sedimentů na vodní nádrži Plumlov.
Plumlovská přehrada byla postavena z důvodu kolísavosti říčky Hloučele. Nachází se zde dvě pláže, a to na každé straně přehrady. Pláže jsou písčité a travnaté, na většině míst je upraven vstup do vody. V roce 2009 se začala přehrada vypouštět kvůli opravám. Zatím se místní obyvatelé přesunuli během letních měsíců ke koupání například do nedalekého Podhradského rybníka.
Fosfor je nekovový chemický prvek, který se hojně vyskytuje v zemské kůře a má zároveň důležitou roli i ve stavbě živých organizmů.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš