Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Adresář Ondřeje Suchého

Adresář Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prostějov nabírá lidi na úklid města. Zaplatí je stát, 15 tisíci měsíčně

11.04.2013
Prostějov nabírá lidi na úklid města. Zaplatí je stát, 15 tisíci měsíčně

Foto: MG

Popisek: Úřad práce v Prostějově

Nové pracovníky na veřejně prospěšné práce přijmou v Prostějově. Rozhodla o tom na své poslední schůzi městská rada. Důvod? Město nemá kdo uklízet.

Prostějov se tak chce vypořádat s nálezem Ústavního soudu, který vloni zrušil povinnost, díky které dlouhodobě nezaměstnaní museli nastoupit na veřejnou službu. Řada měst nyní řeší podobný problém.

Prostřednictvím veřejně prospěšných prací bude letos v Prostějově zaměstnáno celkem 20 lidí. To je navýšení o jedenáct pozic. "Vzhledem k potřebám Magistrátu města Prostějova využijeme tyto pracovníky zejména k úklidu a údržbě veřejných budov a prostranství," uvedl pro Krajské listy.cz první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Zaplatí je stát

„Výše příspěvku je až 15 tisíc korun a doba poskytování je nejdéle 12 měsíců na jednoho konkrétního zaměstnance," vysvětlil Jiří Pospíšil. Veřejně prospěšné práce plně dotuje stát prostřednictvím úřadů práce. Úřad práce městu zaplatí skutečně vynaložené prostředky na mzdy zaměstnanců a zaplatí za ně i sociální a zdravotní pojištění. 

Dva nové pracovníky na veřejně prospěšné práce letos přijali v Rožnově pod Radhoštěm. Celkem 4 lidé budou pro město pracovat do konce června 2013.

Tisíce lidí veřejnou službu odmítly

„Veřejnou službu v roce 2012 vykonalo 47 tisíc uchazečů o zaměstnání. Téměř čtyři tisíce lidí ji vykonávat odmítly,“ uvedl mluvčí Úřadu práce České republiky Jiří Reichl. Ústavní soud veřejnou službu zrušil vloni v listopadu s tím, že je ponižující a odporuje Listině základních práv a svobod i zákazu nucené práce. 

Milan Glista