Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Prostějov nakoupil na burze levnější elektřinu, ušetřil milion

08.04.2013
Prostějov nakoupil na burze levnější elektřinu, ušetřil milion

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Prostějov v příštím roce ušetří za dodávky silové elektřiny. Zhruba milion korun zůstane v městské kase díky nedávnému nákupu na komoditní burze. Město chce stejným způsobem nakoupit i plyn.

Prostějov koupil levnější elektrickou energii pro mateřské, základní a střední školy, jejichž budovy jsou v majetku města, a pro Domovní správu.

„Je to velmi dobrá zpráva. Celková cena elektrické energie stále roste, proto je každé meziroční snížení ceny pozitivní informací pro všechny Prostějovany," uvedl pro Krajské listy.cz první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Čistému vše čisté

„Dodavatelé elektřiny se do aukce zapojují cenovými návrhy, soutěží spolu, takzvaně se podhazují. Poslední platný a pro zadavatele nejvýhodnější cenový návrh se stává vítězným. Na burze o vítězi rozhoduje výhradně cena, a proto zde není prostor pro žádné formální pochybení,“ řekl novinářům předseda burzovní komory Českomoravské komoditní burzy Pavel Štorkán.

Prostějovský příklad

Za příklad může sloužit sazba za veřejné osvětlení. V tomto roce platí Prostějov za jednu megawatthodinu 1030 korun, v roce 2014 to bude 880 korun.

„Celková částka za elektřinu se skládá ze dvou složek. První je distribuční cena elektřiny. Jde o regulovanou cenu. Druhou součástí je silová elektřina, a tu lze ve správný okamžik koupit na komoditní burze. To se městu bezesporu podařilo,“ doplnil prostějovský náměstek Pospíšil.

Po elektřině i plyn

Podobně jako silovou elektřinu chce Prostějov levněji nakoupit také zemní plyn. Pověření pracovníci města proto nyní každodenně hlídají vývoj cen na burze.

Milan Glista

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace