Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Primátor Prostějova: Sebereflexe ČSSD je velmi potřebná. Zeman? Někdy je nutné mluvit na rovinu

27.02.2015
Primátor Prostějova: Sebereflexe ČSSD je velmi potřebná. Zeman? Někdy je nutné mluvit na rovinu

Foto: Archiv primátora

Popisek: Primátor Prostějova Miroslav Pišťák.

ROZHOVOR Pokud bude chtít být ČSSD nadále úspěšná, musí se dle slov Miroslava Pišťáka (ČSSD) vypořádat s řadou problémů, včetně oslovení nových voličů. V komunálních volbách jako jeden z mála primátorů obhájil mandát a ačkoliv je radniční koalice křehká a vůbec poprvé v ní jsou i komunisté, věří, že vydrží celé volební období.

Jste jeden z mála primátorů, kterému se v loňských komunálních volbách podařilo obhájit mandát. Čemu přičítáte svůj úspěch a především, co pro Vás tento závazek znamená? Čeho byste chtěl v tomto volebním období dosáhnout? 

Dobrý výsledek ve volbách na podzim r. 2014 byl bezesporu ovlivněn dobrými výsledky Prostějova zejména v ekonomické oblasti za celé minulé volební období, tedy za roky 2010 – 2014. Mým cílem je, aby dobré a rozumné hospodaření, které bude zajišťovat další rozvoj našeho města, pokračovalo i v dalších letech.

Radniční koalici v Prostějově vytvořila vítězná ČSSD s hnutím PéVéčko a KSČM, která ve vedení města zasedne vůbec poprvé od roku 1989. Proč došlo k obměně koaličních partnerů? A proč zrovna tato varianta? Přeci jen možností bylo více.

Možností, jak sestavit po volbách radniční koalici bylo několik. Původně jsem uvažoval o spojení ČSSD s volebním hnutím PéVéčko a ANO2011. Představitelé prostějovského ANO při dalším povolebním jednání odmítli být v koalici s PéVéčkem a mně pak nezbývalo než uvažovat o další alternativě, což bylo zapojení KSČM do stávající koalice.

A jak byste hodnotil s odstupem času spolupráci uvnitř koalice? Domníváte se, že vyjednaná koalice, vydrží celé volební období?

Věřím, že radniční koalice (byť křehká – má z 35 zastupitelů 18) vydrží celé volební období. Přesvědčuje mě o tom mimo jiné i schválení Programového prohlášení Rady města Prostějova.

Připravujete například nějaké větší investice?

Finanční hospodaření Prostějova skončilo kladným saldem ve výši zhruba 82 milionů korun. Je to výsledek dobrého a rozumného hospodaření, m.j. je to, do určité míry také obraz toho, jak primátor, který dlouhodobě má odpovědnost za rozpočet hlídá např. provozní výdaje. Jenom chci zdůraznit, že analýza tohoto výsledku nám říká, že zčásti je tento výsledek ovlivněn i nedočerpáním výdajů, zejména v oblasti stavebních investic. Tedy – jsem spokojen, ale nejásám. Kladný výsledek posílí náš Fond rezerv a rozvoje.

Nemáte trochu obavu, že vzhledem k přebytku rozpočtu bude větší prostor pro možnou korupci? A co se snažíte dělat proto, aby byl magistrát maximálně transparentní?

Obavu, že tento přebytek bude znamenat zvětšení prostoru pro možnou korupci, nemám a vylučuji něco takového.

Transparentní radnice v Prostějově:

·         Rozklikávací rozpočet s rozpadem do prvotních dokladů, tedy přijatých a odeslaných faktur

·         Přehled poskytnuté veřejné finanční podpory

·         Závěrečný účet města Prostějova - výsledky hospodaření

·         Schválený rozpočet města Prostějova

·         Rating města Prostějova

·         Transparentní výdajový účet města Prostějova

·         Kompletní informace o veřejných zakázkách nad 400 tis. Kč, včetně smluv

·         Do hodnotících komisí u veřejných zakázek jsou jmenováni i zástupci radniční opozice

S jakým rozpočtem počítá radnice pro letošní rok?

Pro letošní rok jsme 15. prosince schválili rozpočet s těmito ukazateli – příjmy ve výši 708 818 310,- Kč, výdaje ve výši 800 558 770,- Kč (neinvestiční výdaje 595 698 770,- Kč, investiční výdaje 204 860 000,- Kč – z toho stavební investice 189 460 000,- Kč) a vyrovnaného rozpočtu jsme dosáhli zapojením našich finančních rezerv ve výši 91 740 460,- Kč.

K 31. prosinci 2014 evidovala pobočka Úřadu práce v Prostějově celkem 5 508 osob bez zaměstnání. Podíl nezaměstnanosti zde činí 6,9 procenta, což je to nejméně v Olomouckém kraji. Máte to nějaký pozitivní vliv i na demografický vývoj ve městě?

Jestli má relativně nízká nezaměstnanost (necelých 7%) nějaký pozitivní vliv na demografický vývoj ve městě nedokážu ani odhadnout – je pro to příliš málo relevantních informací.

Opozice vás kritizuje, že jí nedáváte stejný prostor v radničních listech, jako má koalice. Vy se sice bráníte tím, že jste žádný zákon neporušil, ale přesto, neuvažoval jste o změně? Připadá vám současný stav spravedlivý?

Právem opozice je kritizovat v podstatě všechno, ale skutečnost je taková, že žádný článek opozice necenzurujeme, je otiskován celý. Snažíme se o vyváženost a dodržujeme jak Statut radničních listů, který byl zastupitelstvem schválen v roce 2014, tak i právní předpisy v této oblasti.

Již v březnu se uskuteční volení sjezd ČSSD, pro který má zatím nejvíce nominací Sobotka a Chovanec. Prozradíte nám vaše favority?

Já sám nejsem delegátem volebního sjezdu, nemám žádné favority, ale troufám si odhadnout, že pánové Sobotka a Chovanec budou úspěšní.

Miloš Zeman, který shodou okolností na sjezd nebyl pozván, se nedávno nechal slyšet, že je ČSSD bez sebereflexe odsouzena k ustupování na okraj politického dění. Souhlasíte? A co se musí stát, aby k tomu nedošlo?

Souhlasím s Milošem Zemanem, že sebereflexe ČSSD je velmi potřebná. A mimochodem, neplatí to jen pro sociální demokracii. Věřím, že přední představitelé naší strany si to uvědomují, už m.j. i proto, že tato doba staví před ČSSD celou řadu otázek, na které je potřeba hledat a nalézat odpovědi. A připomenu jen dva problémy – zda se orientovat na klasické voliče, nebo si daleko více uvědomovat, co si máme představovat pod pojmem moderní levicová strana. A tím druhým problémem, který velmi souvisí s tím prvním – jak reagovat nejen slovy, ale i činy, na skutečnost, která velmi důrazně naznačuje, že doba velkých, klasických politických stran je možná do určité míry minulostí.

Ani prezident Zeman však není ušetřen kritiky, a to především se svým vystupováním. Jak byste výroky prezidenta hodnotil Vy sám? Měl by podle Vás jako hlava státu vhodněji vážit svá slova, nebo je podle Vás v pořádku, že mluví na rovinu?

Miloš Zeman je velmi silná osobnost a takoví lidé jsou mnohdy vnímáni velmi kontroverzně. Možná by někdy bylo vhodné volit jiná slova, ale jsou okamžiky, kdy je potřebné tzv. „mluvit na rovinu“.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš