Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těch „posranejch dvacet milionů“, co jsou u advokáta, aby Faltýnka vytáhly z rejže… Novinářka Babišova muže usvědčuje ze lži, rozhovor má na diktafonu

23.09.2014
Těch „posranejch dvacet milionů“, co jsou u advokáta, aby Faltýnka vytáhly z rejže… Novinářka Babišova muže usvědčuje ze lži, rozhovor má na diktafonu

Foto: ČT

Popisek: Jaroslav Faltýnek se v roce 2012 rozhodl vystoupit z ČSSD a vstoupil do ANO 2011. V srpnu 2012 byl zvolen místopředsedou tohoto hnutí, funkci vykonával do března 2013 (pak už jen jako člen předsednictva). Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Olomouckém kraji jako lídr hnutí ANO 2011 a byl zvolen. Na konci října 2013 byl zvolen předsedou Poslaneckého klubu hnutí ANO 2011.

„To je strašné, to je průser, to je průser. O tom rozhovoru vůbec nevím,“ reagoval koncem minulého týdne pro ParlamentníListy.cz šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek na fakt, že se na serveru Deník.cz objevil rozhovor s ním. Faltýnek byl totiž deníkem tázán na podrobnosti středečního setkání občanského sdružení Rekonstrukce státu s poslanci ANO, kde se jednalo o plnění protikorupčních norem. Na tomto setkání ale prý, podle Faltýnka, byli i novináři z Deníku.cz a mámili od Faltýnka jeho názory. Podle Rekonstrukce státu se totiž prý poslanci ke svým loňským předvolebním slibům o tom, jak zatočí s korupcí, staví už poměrně chladně.

Občanské sdružení Rekonstrukce státu před volbami obcházelo kandidáty do Poslanecké sněmovny a mámilo z nich podpisy pod devět protikorupčních norem, které proklamovali zavést. Kandidáti ochotně podepisovali, ale po zvolení prý na své sliby rychle zapomněli. Server Deník.cz zveřejnil, že ze všech devíti požadovaných norem bylo schváleno jen rozšíření pravomocí NKÚ a služební zákon, jenž navíc prošel v podobě, která se aktivistům hrubě nelíbí. „Je to, jako byste z funkčního auta vzali volant a kola,“ podotkl k tomu nedávno právník Pavel Franc, aktivista z Rekonstrukce státu.

Střdeční schůzka s Rekonstrukcí státu za účasti novinářů

Jenže právě zástupci Rekonstrukce státu se ve středu setkali s poslanci z hnutí ANO. Schůzky se zúčastnil i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. A byl to právě Faltýnek, který se po schůzce rozpovídal pro redaktory serveru Deník.cz. Z tohoto rozhovoru mimo jiné vyplynulo, že si poslanec o aktivistech myslí, že jsou úplně mimo. Podle Faltýnka zastávají prý názor, že dochází k vyprázdnění slibovaných protikorupčních norem, ale tak to popravdě není. „Podpisem jsme se přihlásili k devíti protikorupčním zákonům. Z nich jsou již splněny čtyři,“ řekl k tomu Faltýnek rázně pro Deník.cz.

Pokud jde o služební zákon, Faltýnek odmítl připomínky, že jde o „vykastrovanou normu“. „To je jedno,“ odvětil ale v souvislosti s tím na dotaz Deníku.cz. Podle něj to nemůže fungovat tak, že občanská sdružení nebudou připouštět jiné verze norem než ty vlastní. Jeho hnutí má prý pouhých 47 poslanců a musí dělat kompromisy.

K ochotě akceptovat návrhy Rekonstrukce státu mu ale novináři z Deníku.cz připomněli, že například zákon o centrálním registru smluv byl ztrhán poslancem ANO Ivanem Pilným. V odpovědi pro Deník.cz ovšem Faltýnek zaperlil: „V té navržené verzi to byla kravina a pan poslanec Pilný přemýšlí mozkem. Řídil Microsoft, takže to není žádný blbec.“

„Nemůžu přijmout tezi, že ANO neplní svoje protikorupční sliby. Kdybychom nebyli v této vládě, nebylo by nic,“ pokračoval v kanonádě Faltýnek. Na dotaz, zda by podle něj ČSSD sama tyto změny nedělala, odpověděl, že neví. A poté zopakoval: „Kdyby nebylo ANO, věci by se nepohnuly. Vždyť tu vládli, ne? Socani, ODS, topka. A co udělali? Nic!“

Nakonec Faltýnek pro Deník.cz zdůraznil, že poslanci ANO po volbách jako jediní přiznali, jaký vlastní při vstupu do politiky majetek. Na námitku, že tyto soupisy nebyly veřejně a ani na webu zveřejněny, Faltýnek ale překvapivě zareagoval: „Já jsem voličům ukázal barák, chatu, všechno. A prachy na účtě, mejch posranejch dvacet milionů, jsem dal do obálky a ta je u notáře. Když bude Faltýnek trestně stíhaný, tak se vytáhne a hotovo. To neudělal nikdo.“

Faltýnek: Bylo to jen neformální povídání, to bude průser!

Sám Faltýnek prý ale o rozhovoru nic neví. „To je strašné! My jsme se s paní redaktorkou bavili neformálně a jestli ona to zveřejnila, tak za to nemohu,“ řekl překvapený Faltýnek ParlamentnímListům.cz v první reakci na svá slova z Deníku.cz.

Když mu k tomu ParlamentníListy.cz přečetly do telefonu jeho údajná slova o „pos…ejch dvaceti milionech, které dal do obálky“, tak Faltýnek rezignovaně řekl: „To je průser, to je průser! O tom rozhovoru vůbec nevím.“

„No to je ,výborné´! To ale byl neformální rozhovor,“ zmínil Faltýnek k dalším větám ze zveřejněného rozhovoru. Přitakal ale, že si na rozhovor s Deníkem.cz vzpomíná. Na dotaz ParlamentníchListů.cz, že by snad hnutí ANO neudělalo nic z toho, k čemu se jeho poslanci zavázali v Rekonstrukci státu, pak řekl, že to není pravda. „Tam bylo devět bodů a z toho jsou čtyři splněny. Je to služební zákon, anonymní akcie, rozšíření pravomocí NKÚ a nominace do dozorčích rad státních firem," vypočetl.

„Já si to napřed musím přečíst a pak na to zareaguju,“ zmínil posléze stále ještě překvapený předseda klubu ANO. Ovšem na pozdější telefonáty nereagoval a ani k dotazu položenému přes sms zprávu se už pro ParlamentníListy.cz nevyjádřil.

Ondráčka: To je fakt zvláštní, velmi zvláštní

„Já jsem ten rozhovor s Faltýnkem četl jenom zčásti. Působí dost zvláště, to musím přiznat, ale nevím, jaké okolnosti kolem něj byly. Pokud nevěděl, že si jej paní redaktorka nahrává, tak to je poněkud zvláštní,“ reagoval namísto Faltýnka pro ParlamentníListy.cz šéf české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka, který je jeden z garantů iniciativy Rekonstrukce státu.

„Ovšem politik musí být připravený na kontakt s novináři a nemůže říkat, co mu na jazyk přijde. Vždycky musí být připravený na to, že pak novinář zvažuje, jestli informace, kterou řekl, je natolik závažná, aby ji zveřejnil, aby se ji dozvěděli i lidé. Asi to je pro pana Faltýnka další lekce v reálné politice, kdy není možné říkat, cokoliv vás napadne,“ zkritizoval Faltýnka Ondráčka.

„Musím ovšem zdůraznit, že je tady řada zájmů, které tlačí na to, aby ony protikorupční zákony efektivní skutečně nebyly,“ přiznal na druhou stranu překvapivě Ondráčka s tím, že Faltýnek asi mluví o Rekonstrukci negativně proto, že cítí, že jej někdo někam tlačí.

„On o Rekonstrukci hovoří tak, že nemá racionální jádro. Naznačuje, že ho štve, že jej někdo tlačí. Já bych ale spíše od něj očekával, že to budou politici brát jako zpětnou vazbu a podpoří normy, na nichž práce stojí nebo se o nich mlčí. Místo kritiky bych tak rád od něj viděl proaktivní a pozitivní přístup,“ nandal Ondráčka Faltýnkovi.

Pouze veřejně za zákony lobbujeme

„To, že jsme nastavili nějakou agendu devíti protikorupčních zákonů a tlačili kandidáty do sněmovny, že je budou podporovat, tak to je naprosto přirozený nástroj. Iniciativa Rekonstrukce státu totiž nemá žádný zákonný nárok, aby tomu tak bylo. Jen veřejně lobbuje za to, aby ty zákony přijaty byly. A to, že poslance nyní tlačí, aby složili nějaké účty za půl roku, tak to je přirozené. Je to přístup, jenž ale politiky logicky netěší, ovšem nevím, co čekají jiného. Zároveň nemůžu říci, že bychom nenabízeli odbornou oponenturu k zákonům a nepřipomínkovali průběžné verze. Takže to od nás není jen aktivistický výkřik, ale mnoho odborné práce,“ poznamenal dále Ondráčka.

Podle něj se nejvíce protahují zákony o registru smluv, ačkoliv Faltýnek prý naznačuje něco jiného. „A podle mne se hledají důvody, proč ta jednoduchá a domyšlená myšlenka se nepřetahuje v realitu. Navíc, jak Transparency International, tak i Rekonstrukce státu je opravdu skeptická nad poslední formou služebního zákona. Ten nakonec v realitě onou politickou dohodou skutečně vykostěn byl. Takže o nějaké reálné depolitizaci tady nikdo vážně hovořit nemůže,“ dodal Ondráčka k jednotlivým normám, k nimž i Faltýnek - spolu s dalšími 164 poslanci – stvrdil podpisem, že je bude ve sněmovně podporovat.

Ti z ANO nemají leckdy ani tušení...

Aktivista Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu se prý sice středeční schůzky s poslanci ANO nezúčastnil, ale ParlamentnímListům.cz řekl, že má k ní podrobné informace. O některých by ovšem prý nerad veřejně hovořil.

„Poslanci ANO mají bohužel neoprávněný pocit, že osm zákonů, které si sami stanovili jako prioritu, je už skoro vyřešených. Opak je pravdou - současná sněmovna přijala jen dva rekonstrukční zákony, z toho jeden plánuje zastavit Senát a druhý neodpovídá principům pro profesionalizaci úředníků,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Hořejš.

„Z jednání s nimi se nám zdá, že jako nováčky je zavalily jiné starosti a jejich předvolební priority klesají tak hluboko, že nemají přehled, kde zákony putují. Například zveřejňování smluv, kterým se ANO zaklíná na předvolebních plakátech, na Slovensku trvalo tři měsíce, zatímco v české Poslanecké sněmovně je po dvou letech stále na začátku,“ uvedl také.

Rekonstrukce státu podle něj měla z poslanců z hnutí ANO ale přece jen dojem, že se chytili za nos, ale zároveň že mají pocit, že pro to dělají dost a že ono se to nějak samo udělá. „Asi si neuvědomují, že se to v politice samo neudělá,“ dodal Hořejš a přitom naznačil, že mnozí poslanci z ANO možná ani netuší, k čemu se v Rekonstrukci státu zavázali, a přitom mnoho z těch bodů také mají v programu hnutí ANO a zároveň si je nechali napsat i do vládního prohlášení.

Šéfredaktorka Deníku: Faltýnek o rozhovoru věděl moc dobře

Celostátní redakce regionálního Deníku se ohrazuje proti nepravdivým výrokům předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka na webu Parlamentnilisty.cz. Politik hnutí ANO na dotaz serveru ohledně svého středečního rozhovoru pro Deník uvedl: „My jsme se s paní redaktorkou bavili neformálně, a jestli to ona zveřejnila, tak za to nemohu." Dodal, že o rozhovoru vůbec nevěděl.

Fakta jsou však jiná, jak stojí na webu Deníku.cz: Redaktorka centrální redakce Kateřina Perknerová dělala ve středu rozhovor s předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Během něj se k nim připojil i Jaroslav Faltýnek, s nímž si redaktorka dohodla položení několika otázek k Rekonstrukci státu. Interview s panem Faltýnkem se poté uskutečnilo v jeho kanceláři za přítomnosti mluvčí Lucie Kubovičové a zpočátku i poslance Jana Volného. Všichni tři zástupci hnutí ANO byli u toho, když po vstupních větách redaktorka Perknerová pana Faltýnka zarazila a vyzvala ho k dalším odpovědím až poté, co zapne redakční diktafon. Nebylo sporu, že jde o rozhovor určený ke zveřejnění v regionálním Deníku a na Deník.cz. Tento fakt nerozporoval během rozhovoru či po něm Jaroslav Faltýnek ani Lucie Kubovičová.

Jaroslav Faltýnek v něm například uvedl: „Já jsem voličům ukázal barák, chatu, všechno. A prachy na účtě, mejch pos…ejch dvacet milionů, jsem dal do obálky a ta je u notáře. Když bude Faltýnek trestně stíhaný, tak se vytáhne a hotovo." Je jen věcí Jaroslava Faltýnka, co a jakými slovy řekl. Od počátku však věděl, s kým mluví a za jakým účelem. Jeho hrané překvapení je nedůstojné člověka, který se v politice pohybuje od roku 1990, zakončuje své prohlášení Marie Dlouhá, šéfredaktorka centrální redakce Deníku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová