Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Primátor Prostějova: Výsledek vnitrostranického referenda je posílením pozice premiéra. Sobotka by ale měl být důraznější

20.08.2014
Primátor Prostějova: Výsledek vnitrostranického referenda je posílením pozice premiéra. Sobotka by ale měl být důraznější

Foto: Archiv

Popisek: Miroslav Pišťák

ROZHOVOR I když by někdy přivítal „důraznější“ hlas, Bohuslav Sobotka dle slov Miroslava Pišťáka (ČSSD) svou pozici premiéra zvládá. V rozhovoru, který poskytl naší redakci, se rozpovídal nejen o celostátní politice, ale především o problémech, které sužují obyvatele Prostějova, a o blížících se komunálních volbách, kde se bude pokoušet obhájit mandát. Čeho by chtěl v případě úspěchu dosáhnout?

Jak jste se vyjádřil již v minulosti pro naše stránky, sociální demokracie neumí řešit do důsledků různost názorů. Slibujete si nějakou pozitivní změnu uvnitř strany v souvislosti s nedávným referendem ČSSD? Co podle vás vnitrostranické referendum ukázalo?

Výsledek vnitrostranického referenda je posílením pozice premiéra, i když já osobně toto referendum nepřeceňuji (jen tak na okraj – v Prostějově už dvacet let o kandidátce do městského zastupitelstva rozhodují všichni členové).

Jak byste zhodnotil premiéra Bohuslava Sobotku? Myslíte si, že svou pozici zvládá?

Bohuslav Sobotka svoji pozici, tedy pozici premiéra, podle mého názoru v podstatě zvládá. I když bych někdy přivítal „důraznější“ hlas. Na druhé straně si uvědomuji, jak těžké a složité to někdy má.

I vy osobně byste chtěl obhájit mandát, a to i přesto, že jste ještě v polovině volebního období zvažoval rezignaci. Proč jste se rozhodl setrvat i nadále? Čeho byste chtěl, ještě jako primátor, ve městě dosáhnout?

Já jsem si znovu uvědomil, že přece jen mám odpovědnost vůči ostatním, kteří se se mnou na společné práci podílejí, a tak jsem zůstal. Moje představa o tom dalším je jednoduchá – pokračovat v rozumném a dobrém hospodaření města a skutky naplňovat postupně úvahy o větším zapojování veřejnosti např. do příprav a rozhodování o městském rozpočtu.

Jak byste naopak hodnotil z hlediska rozvoje města své působení v čele magistrátu?

Člověku, který stojí v čele takového města jako je Prostějov, nesmí chybět sebevědomí, ale moje působení v čele magistrátu musí posuzovat především jiní. Já si dovolím jen připomenout, že Prostějov je nezadluženým městem, dobře hospodaří a snad to dokazují i ta ocenění, která jsme v poslední době získali. Městu a jeho magistrátu byla udělena Národní cena kvality – model CAF EXCELENTNÍ ORGANIZACE Vítěz 2013 a ratingová agentura Moody´s Investors Service v březnu 2014 přiznala Statutárnímu městu Prostějov MOODY´S RATING: Aa1.cz s pozitivním výhledem. A možná  stojí za zmínku, že Hospodářská komora ČR udělila primátorovi Prostějova Merkurovu medaili.

Budovy OP Prostějov byly srovnány se zemí. Žalob a obvinění kvůli krachu OP Prostějov však přibývá, a navíc vychází najevo další a další podivné aktivity. Co vy na to?

K nešťastné historii OP Prostějov nemám, mimo slov lítosti, co říct.

Pozemky OP koupil vlastník areálu, společnost Astria Group. Máte ale vy osobně nějaké informace o aktuálních záměrech vlastníka? Spekuluje se o různých možnostech.

Nový vlastník areálu bývalého OP údajně chce nabízet tyto pozemky pro potřeby případných investorů. Čili něco jako průmyslová zóna. Byl bych jen rád, kdyby se investoři našli.

Co bude s chátrající budovou na Vápenici? Neuvažuje město o jejím odkupu? Mělo by pro budovu využití a především finance na její zaplacení?

Pokud se týká budovy bývalého Závodního klubu OP na Vápenici, musím konstatovat, že se o koupi městem příliš neuvažuje. Dosti těžce by se hledalo rozumné využití, ale na případnou koupi bychom peníze našli.

V červnu zastupitelstvo schválilo nový územní plán. Můžete jej ve stručnosti přiblížit?

Nový územní plán především určuje základní koncepci dalšího rozvoje města. Snad nejdůležitějším rozhodnutím je rozšíření ploch pro průmyslovou výrobu, které by zajistilo především podporu zaměstnanosti, a návrh ploch pro bydlení by mělo umožnit návaznou bytovou výstavbu. Připravujeme už i případnou změnu ÚP, která by měla dokonaleji reagovat na některé problémy, o nichž se diskutovalo při schvalování ÚP.

Radní si nyní nechají vypracovat odborné studie za účelem rozvoje města. Vzniknout by mohl například nový park s pečovatelskou službou na jihu města či malá průmyslová zóna na Brněnské. Kdy bude studie dokončena a kdy se případně začne s realizací, tedy zřejmě asi žádostí o dotace a následnou stavbou?

Město Prostějov dlouhodobě věnuje velkou pozornost komunitnímu plánování sociálních služeb. Existuje Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb i Katalog poskytovatelů sociálních služeb v Prostějově. Takže na jedné straně mohu konstatovat, že kapacity i úroveň těchto služeb jsou na dobré a možná i velmi dobré úrovni, ale současně si uvědomuji, že počty neuspokojených žadatelů např. o byty s pečovatelskou službou nebo o umístění v domovech důchodců jsou pořád dost vysoké. A musím dodat, že za velký problém považuji problémy ve financování těchto služeb.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová