Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doba velkých stran skončila, musíme se přizpůsobit, říká starostka Němčic nad Hanou, kandidující za ČSSD

15.07.2014
Doba velkých stran skončila, musíme se přizpůsobit, říká starostka Němčic nad Hanou, kandidující za ČSSD

Foto: Olomoucký kraj

Popisek: Ivana Dvořáková

ROZHOVOR „Doba velkých stabilních stran skončila. Nové strany mají obrovskou výhodu v tom, že zatím neprezentovaly žádné své neúspěchy.“ ČSSD má ale podle Ivany Dvořákové voličům co nabídnout. Co konkrétně a s čím jde do voleb ona sama? Hovořili jsme také o nezaměstnanosti, která je palčivým problémem města, či o budoucnosti pozemků po bývalém cukrovaru. Řeč přišla i na obvinění bývalé asistentky hejtmana z podivného financování veřejných zakázek.

Již před předčasnými volbami jste zastávala názor, že vládnout této zemi nebude nijak snadné, a že není v silách ČSSD, aby vládla sama. Jak byste ale s odstupem času hodnotila koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL? Byla to podle vás z pohledu programu ČSSD dobrá volba?

Občané v parlamentních volbách 2013 rozhodli. Z tohoto důvodu ČSSD musela zvážit všechna pro a proti. Výsledek voleb jasně napověděl, že po 7 letech vlády pravice si občané přejí změnu. Bylo krajně nezodpovědné nerespektovat tuto většinovou vůli a nepokusit se sestavit funkční vládu, která napraví chyby vlád pravicových. Jiná alternativa než sestavit koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL nebyla reálná.

Již v rámci předčasných voleb byl mnohými vítězem označován Andrej Babiš a v rámci eurovoleb svou pozici lídra potvrdil. Jak velkou konkurencí je podle vás pro ČSSD hnutí ANO do budoucna? Přeci jen na podzim nás čekají také komunální volby.

ČSSD vnímá, že se politické spektrum změnilo, že doba velkých stabilních stran skončila. Je nám jasné, že na změnu musíme reagovat. Na druhé straně nová hnutí jako ANO či Úsvit doposud na rozdíl od ČSSD teprve hledají svá témata a nemyslím si, že by velká část voličů byla nakloněna neověřeným receptům na politické otázky. Dále je fakt, že ČSSD přes mnohé chyby má co voličům nabídnout a jako zavedená strana s více jak 130letou historií má jasný program zaměřený na lidi práce. Volič jistě zhodnotí naši dosavadní práci. Umí také posoudit, jak vypadají na misce vah neúspěchy a úspěchy sociální demokracie.

Nové strany mají obrovskou výhodu v tom, že zatím neprezentovaly žádné své neúspěchy. ČSSD za léta své práce prošla výhrami, ale zažila také pády a nerovné souboje, přesto stále drží významnou roli na politickém trhu. Na první dojem by se mohlo zdát, že nové tváře staví stranu do nevýhodného postavení. Já si naopak myslím, že strana s lidskými vlastnostmi a se zajímavou minulostí je občanovi mnohem bližší než partner, který dosud svá slabá místa neodhalil. Jako příklad bych použila asociaci, „já osobně ráda vyzkouším nové exotické jídlo, ale neznamená to, že se nevrátím zpátky k tradiční české kuchyni“.

Nabízí se tak i otázka, zda budete chtít obhájit mandát starostky?

Jak jsem již uvedla, za ČSSD mluví činy, nikoliv sliby, a proto jsem připravena obhajovat, spolu s mými kolegy, práci ČSSD v našem městě. Jsem přesvědčena, že za 9 let, kdy jsem ve funkci starostky, je to na našem městě vidět. A věřte, že to není o mé práci, ale o schopnostech vést a řídit kolektiv lidí na radnici i v zastupitelstvu. Sám člověk nezmůže nic, já sázím na týmovou práci a na schopnost vedení města hledat kompromisy a domluvit se.  Děkuji všem občanům, kteří mi dali důvěru.

Žen v politice ubývá, což potvrdily i předčasné volby. Co vás osobně do politiky vedlo a nelitujete někdy svého rozhodnutí? Co vám působení v politice dalo či naopak vzalo?

Do politiky jsem vstupovala s jasným cílem napomoci rozvoji města. Občané sami nejlépe posoudí, jak se mně a mým kolegům tato snaha povedla a zda se Němčice nad Hanou rozvíjí tak, jak si přejí.

Vstupu do politiky nelituji. Je to práce náročná, ale obohacující. Hodně jsem se za 12 let, kdy jsem na radnici, naučila. Život je právě o tom, učit se, vnímat lidi kolem sebe, z nezdarů se poučit.

Co mi aktivita v politice vzala? Převážně vše, co jsem jí dovolila. Když se dívám zpět, někdy bych své postoje přehodnotila. Ale víte, když se na tuto cestu dáte, děláte to naplno. Chybí mi čas na rodinu, rodiče, vnučky. Toto cítím jako dluh vůči rodině. Tento čas jsem věnovala městu, jeho rozvoji a hledání pozitiv ve všem, co se tu děje.

Palčivým problémem města je nezaměstnanost. Vedení města tak usiluje již řadu let o získání přízně investorů do lokality po bývalém cukrovaru, či do objektů ve vlastnictví města, které nejsou v současné době využívány. Domníváte se, že se je podaří v nejbližší době přilákat? A na co nejčastěji při vyjednávání s potencionálními investory narážíte?

Zánik cukrovaru v našem městě je pravděpodobně stejně traumatizující pro naše občany, jako byl zánik OP v Prostějově pro patrioty města Prostějov. Mnozí občané v něm pracovali dlouhá léta a těžko se s danou situací smiřovali. Věřím však, že kroky, které podnikáme k získání silného investora, jsou opřené o reálné možnosti našeho města a hodláme v této snaze pokračovat. Nechci nyní víc prozrazovat, neboť jednání pokračují a nerada bych je svými výroky ohrozila.

Pozemky po bývalém cukrovaru ale chtěla radnice dle vašich slov využít také na rodinnou zástavbu, dětské hřiště a startovací byty pro mladé rodiny, které v Němčicích chybí. Do jaké míry se vám podařilo naplnit vaše plány?

Na této problematice spolu s kolegy pracujeme. V lokalitě Nad cukrovarem vyrostl první rodinný domek. Soukromý investor zde staví 8 bytů pro seniory s pečovatelskou službou. Za to jsme vděční. Probíhají další jednání, týkající se řadové výstavby rodinných domků. Více jak 13 ha pozemků po cukrovaru patří městu. Jsem přesvědčena, že není dobré něco uspěchat. Věřím, že se naplní naše vize vybudovat zde park i s atrakcemi pro rodiny s dětmi a seniory. Doufám, že ekonomika státu půjde nahoru, přibude zájem i o pozemky pro drobné podnikání a výstavbu domů. Důležité je zvýšit ve městě počet pracovních příležitostí.

Jste nejen starostkou, ale také radní kraje. Jak vnímáte obvinění bývalé asistentky hejtmana z podivného financování veřejných zakázek?  

Stejně jako ostatní zastupitelé jsem se o celé věci dozvěděla prostřednictvím otevřených dopisů doktora Kouteckého. Na otevřené dopisy jsme reagovali, stanovisko zaslala právnímu zástupci paní Hrabalové advokátní kancelář Ritter-Šťastný, která Olomoucký kraj zastupuje. Zda došlo ke spáchání trestného činu a protiprávnímu jednání, musí vyšetřit Policie ČR. Dosavadní šetření policie, pokud je mi známo, tvrzení paní Hrabalové nepotvrdilo.

Ptala jsem se i proto, že Stanislav Polčák zvažuje také změnu trestního zákona. Důvodem je stoupající počet trestních kauz, ve kterých figurují komunální politici, ale především situace, kdy se přístup a názory na jednotlivé případy u různých policejních orgánů zásadně liší. Co vy na to?

ČSSD vždy přistupovala k trestní činnosti politiků dle zásady padni komu padni. Z této zásady nehodláme ani nyní v ničem polevovat. Nemyslím si, že změna zákona něco vyřeší. Politici jsou též jenom lidé a než měnit legislativu, kvůli konkrétním případům, je vhodnější lépe využívat reálné možnosti, které orgánům činným v trestním řízení dávají současné zákony. Zákon nikdy nemůže postihnout vše, ale jeho důsledné uplatňování je lepší cestou ke spravedlnosti. Dívám se na tento problém také z druhé strany. Umíte si představit, kolik trestních oznámení a stížností, převážně anonymních, zaslaných na obecní úřady, jež jsou naprosto neopodstatněné, nepodložené, musí policie řešit? Kolik sil a času stojí vysvětlování, vyvracení nesmyslných obvinění?  Také v politice jsou lidé mající k zákonům respekt.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová