Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pocit těžkých nohou nepodceňujte, důrazně varují lékaři

02.01.2014
Pocit těžkých nohou nepodceňujte, důrazně varují lékaři

Foto: Klatovská nemocnice

Popisek: lůžkové oddělení nemocnice

Odborníci z kožní ambulance Nemocnice Prostějov upozorňují, že se stále častěji setkávají s pacienty, kteří trpí mízním otokem končetin, tzv. lymfedémem. Jen v letošním roce evidovali v kožní ambulanci víc než stovku pacientů trpících různými otoky.

Lékaři také na základě svých zkušeností upozorňují, že pacienti toto vleklé onemocnění často podceňují a lékaře vyhledávají až v pokročilém stádiu nemoci. Pozdě vyhledaná pomoc však může skončit například i sloní nohou, tedy monstrózními otoky. Informovala o tom Hana Szotkowská, mluvčí skupiny AGEL, jejíž součástí je i prostějovská nemocnice.

Pohyb pomáhá

Jan Paseka z Prostějova byl celý život aktivní sportovec, ve 48 letech mu bez příčiny začala otékat dolní končetina. „Levá noha z ničeho nic natekla, trvalo mi zhruba čtvrt roku, než jsem zjistil, že něco není v pořádku. Otok totiž nebolel, ale byl velmi nepříjemný a nepohodlný, nemohl jsem ani sportovat,“ vzpomíná Jan na dobu, kdy ho onemocnění postihlo. Nyní se již tři měsíce úspěšně léčí v kožní ambulanci Nemocnice Prostějov, kam pravidelně dochází třikrát týdně na lymfodrenáže.

Cílem této techniky je podpora odtoku nadbytečné mízní tekutiny ze tkání. Součástí jeho terapie je rovněž přiložení vícevrstevné bandáže končetiny, ihned po masáži a celodenní nošení speciální kompresivní elastické punčochy, která udržuje efekt manuální a přístrojové lymfodrenáže.

„Kdyby pan Jan poctivě nenosil kompresivní punčochu, pravidelně k nám nedocházel a nesportoval, efekt léčby by byl menší. Řada pacientů, kteří nedodržují naše doporučení, nechodí na terapie pravidelně a především nepoužívají kompresi a neprovádí podpůrná pohybová cvičení, se k nám často vrací s  komplikacemi,“ uvádí lymfoterapeutka Iveta Krsková z kožní ambulance Nemocnice Prostějov a dodává, že pan Jan trpí tzv. primárním lymfedémem, kdy otok vzniká většinou spontánně, nedostatečnou transportní schopností lymfatického systému, poruchou lymfatických cév či uzlin.

Lymfedém nepostihuje pouze dolní končetin

Primární lymfedém je onemocnění na celý život, jeho léčba musí být důsledná, jinak se z pacienta může stát invalida. „Otok může dosáhnout obrovských rozměrů, trvale invalidizovat nemocného, což může mít i psychosociální dopad na celou rodinu. I takové případy bohužel v naší ambulanci máme. Proto se snažíme o komplexní péči o nemocné, navázání aktivní spolupráce, abychom tak přispěli ke zlepšení kvality jejich života,“ říká Iveta Krsková.

Lymfedém nepostihuje pouze dolní končetiny, ale může se objevit kdekoliv na těle. Nejedná se o vzácné onemocnění, ale dle odhadů jím trpí dvě procenta populace, především ženy. V případě potíží by měl pacient co nejdříve vyhledat lékaře. Většina lymfedémů prochází několika stádii. První, tzv. latentní stádium, je hůře rozpoznatelné, protože otoky jsou zatím skryty, může se projevit pocitem „těžkých nohou“. Při druhém, přechodném, stádiu se objevuje otok jen občas, například po námaze, který obvykle po elevaci končetiny opět mizí.

„Třetí stádium je otok trvalý, který neléčen, přechází ve stav doprovázený chronickým zánětem s postupnou fibrotizací lymfedematozní tkáně, časem přecházející v elefantiázu.  Pouze včasnou diagnostikou a následnou léčbou můžeme tomuto stádiu předcházet,“ sdělila lymfoterapeutka Iveta Krsková.

Manuální lymfodrenáž je velmi vhodná a vyhledávaná také při hubnutí


Pacienti jsou na kožní ambulanci odesíláni nejčastěji na doporučení cévního, praktického lékaře nebo onkologa. Po pečlivém vyšetření lékařem- lymfologem, je u každého stanoven individuální postup léčby. Nemocným jsou indikovány manuální lymfodrenáže, přístrojová drenáž a také aplikace vícevrstevné kompresivní bandáže, která spočívá v přiložení speciální podkladové vrstvy a krátkotažných  obinadel.

„Nemocné také učíme, jak si sami mohou uvolňovat regionální mízní uzliny a provádět si bandážování,“ prozrazuje detaily terapie Iveta Krsková. Je třeba zmínit, že ne všechny otoky se mohou lymfodrenáží léčit a ovlivnit. Přísná kontraindikace existuje u otoků ledvinného, srdečního a jaterního původu.

Manuální lymfodrenáž je velmi vhodná a vyhledávaná také při hubnutí, v boji proti celulitidě i jako očista organismu. Je to dáno funkcí mízního systému vstřebávat a odvádět z těla odpadní látky metabolismu, bakterie, tuky a spoustu jiných částic. Od klasické masáže je zcela odlišná a mohou ji provádět pouze na specializovaných pracovištích. Manuální lymfodrenáž se provádí malým tlakem a pomalým tempem.

„Je to velmi jemná bezbolestná technika, kterou v naší ambulanci vyhledává mnoho klientů i z kosmetických důvodů,“ říká lymfoterapeutka s tím, že služby lymfologické ambulance jsou pacientům k dispozici každý pracovní den od 7.00 do 15.00 hodin.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL