Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A co takhle toho feťáka rovnou zastřelit. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.12.2019
A co takhle toho feťáka rovnou zastřelit. Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube Nekorektní / repro

Popisek: Dušan Dvořák je adiktolog, vystudoval speciální pedagogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, studoval i na UK a v San Diegu. Je vedoucím výzkumu Konopí je lék. Podílel se na vzniku standardů kvality zdravotně sociálních služeb a zákonu o sociálních službách. Zpracoval tři legislativní návrhy na zastavení kriminalizace přírody, vědy a práva ve věci konopí. Na protest proti korupčnímu zákonu ´Konopí do lékáren´ (zákon č. 50/2013 Sb) a pro nemocné naprosto neblahou roli a postoje jednotlivých odborných lékařských společností na tomto podvodném zákoně v roce 2012 Dušan Dvořák po 18 letech členství vystoupil z České lékařské společnosti, píše Wikipedie. Dušan Dvořák je také autorem výzkumných, vzdělávacích a osvětových publikací a nositelem českých a zahraničních cen… Dušan Dvořák byl od roku 2010 už desetkrát obviněn a několikrát odsouzen – oficiálně za to, že na zahradě domu na Prostějovsku pěstoval každoročně stovky rostlin konopí, ačkoli nikdy nebylo prokázáno, že by šířil toxikomanii či se na produkci konopí obohacoval. Vždy mu šlo o zpřístupnění konopí k léčbě a výzkum jeho léčebných vlastností.

Soud odsoudil Dušana Dvořáka, dlouholetého odborníka na léčbu konopím (a když říkám odborníka, tak myslím odborníka, nikoliv lidového ´odborníka´- přečtěte si popisku u fotky). Jeho publikační i aktivistická činnost napomohla v naší republice tomu, abychom začali chápat konopí skutečně jako lék. I jako prakticky neškodnou rekreační drogu. Časem bude Dvořák rehabilitovaný a doufám, že mu zatvrzelý stát vysolí velké odškodnění nejen za letošní odsouzení k třem letům tvrdého žaláře s ostrahou, ale i za permanentní šikanu, kterou mu byrokratický stát mnoho a mnoho let dopřával.

Česká republika v přístupu ke konopí už zase ukazuje, že její vývoj byl zahájen pádem ze schodů a ránou do hlavy, jinak si to vysvětlit nejde. Je prokazatelné a prokázané, že konopí má značné léčebné účinky… a samozřejmě i negativní, když se to s jejím rekreačním užíváním přehání, ovšem když se to přehání s čímkoliv, dostaví se negativní účinky.

S mírou

Jsme hrdou zemí piva, stejně jako Německo, Francie je zemí vína, v Anglii jedou na whisky, na Balkáně mají rakiji, v Rusku vodku. A nikdo nic nenamítá. Přičemž účinky nadměrného pití alkoholu jsou všeobecně známé a často velmi tragické. U konopí se mluví v souvislosti s dlouhodobým užíváním jen o zhoršení paměti a emocí. Co je důsledkem alkoholismu? Proč to vypisovat, každý o tom ví.

Statistiky tvrdí, že s alkoholismem a jeho důsledky má problém 25 % mužů a 10 % žen. Alkoholismus stojí za rozvody, chudobou, je spojený s násilím, kriminalitou. Jasně, i alkohol je zdravý. Když se to nepřehání. Když to vezmeme do absurdity, tak i přežírání mrkví by mohlo člověka zabít. Jde o tu míru. S mírou užívané konopí nepředstavuje žádné ohrožení společnosti. Stejně jako užívání alkoholu nebo mrkve. Třeba takový tabák není zdravotně vůbec přínosný, přesto neujdete kilometr, abyste neměli možnosti si cigarety legálně koupit. Paní z vedlejší vesnice je závislá na antidepresivech. Došlo to tak daleko, že se před měsícem dostala na léčení, protože začala obrážet lékaře, jež jí předepisovali různá antidepresiva, která pak nebohá paní polykala v různých kombinacích a množstvích. Opět, nešla na věc s mírou.

O co přicházíme svou blbostí

Holandsko, Kanada, Norsko, Španělsko, mnoho států USA, všude si s legalizací jen pohrávají, dovolují tu 5 gramů, tu 15. Přesto pěstování na zahrádce je většinou trestné, i když tolerované. Ovšem země, které přešly k systému registrovaných producentů konopí a prodejen, těm začíná vyrůstat nový byznys pod rukama. Penízky se sypou, státní rozpočet má další odvětví, které může ve prospěch všech dojit. A my? Zavřeme do vězení člověka, který razí cestu léčebného konopí a jeho legalizaci.

Co kriminalizací konopí získáváme? Černý trh… přitom sehnat si jointa nebo mastičku z konopí je otázkou chvilky. Sám vím minimálně o šesti místech, kde bych obojí sehnal, a to jointy nekouřím, protože je mi z nich blbě. Ač se v České republice přistoupilo k toleranci registrovaných producentů léčebných prostředků z konopí dodávaných do lékáren, přesto s těmito registracemi stát neplýtvá a neuděluje je. Sehnat tak v lékárně léčebný výrobek z konopí, navíc třeba k pravidelnému užívání, je nad síly normálního člověka. A tak se obrátí na černý trh a začne jednat proti zákonu.

A co takhle plná legalizace bez žádných omezení?

Co kdyby došlo k plné legalizaci? Co bychom tím ztratili? Koupit jde joint stejně na každém kroku, policie kouření konopí jakž takž toleruje. K jaké by došlo změně? Místo dealera by člověk nakoupil u ověřeného prodejce, který by dbal na kvalitu a zároveň by, jako teď mnohý dealer, nenabízel ke konopí i tvrdé drogy (tam je ta legendární přestupní stanice z lehkých na tvrdé drogy). Zvýšila by se nabídka, ale poptávka by nikterak zásadně nestoupla. Protože i teď je možné koupit konopí všude. Jen stát se tak připravuje o výběr daní z lukrativního trhu, který teď křiví svým, v tomto případě, značně zduřelým dozorem. A proč nevybudovat značku tradičního českého konopí? Proč neotevřít turistiku tímto směrem? Proč nerozvinout export tímto směrem? Obchodní příležitost, které do budoucnosti budeme litovat, pokud ji už nyní nevyužijeme. A že by bylo konopí po legalizaci více dostupné? Ani ne, i teď jde koupit kdekoliv. Jen by se to vše zlegalizovalo… a zdanilo. Stát teď zavřel člověka, který chtěl léčit prokazatelně léčivým konopím, ale samotný stát mu k tomu nedal licenci, i když to ze zákona možné je. To je buzerace na druhou, řekl bych. Proč se té trávy stát tak bojí?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb