Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V prostějovské nemocnici se za půl roku narodilo 438 dětí

27.07.2013
V prostějovské nemocnici se za půl roku narodilo 438 dětí

Autor: profimedia.cz

Popisek: novorozeně, ilustrační foto

Anelli, Klaudie Kim nebo Santino. I takto netradičně pojmenovali rodiče své ratolesti, které se narodily v prvním půlroce v prostějovské nemocnici. Zdravotníci pomohli na svět do konce června celkem 438 dětem.

Co do počtu novorozeňat vedou zatím chlapci, těch přišlo na svět celkem 223, jen o osm méně se narodilo děvčátek, tedy 215. Mezi novorozeňaty byla také dvě dvojčátka. Olomouckenovinky.cz o tom informovala Hana Szotkowská, mluvčí skupiny AGEL, jejímž členem je i prostějovská nemocnice.

V porovnání s loňským půlrokem se letos narodilo o 42 dětí méně. Znovu se tak potvrzuje, že časy babyboomu jsou pryč. Už čtvrtým rokem po sobě narozených dětí ubývá. A to nejen v prostějovské nemocnici, ale ve všech českých porodnicích. Nejsilnějším rokem se stal pro prostějovskou porodnici rok 2009, kdy se zde narodilo celkem 1133 dětí, od té doby počet narozených dětí postupně klesá. V loňském roce se narodilo v prostějovské nemocnici celkem 951 dětí.

V České republice ubývá narozených dětí už od roku 2008. Tehdy se v České republice narodilo 119 570 dětí, loni už to bylo o necelých 11 tisíc dětí méně. Přesně 108 576 dětí. Podle odborníků hrají hlavní roli v poklesu porodnosti demograficko-sociologické důvody a také rodinná politika České republiky.

Česká jména vedou nad těmi neobvyklými

I v letošním půlroce volily maminky pro své ratolesti tradiční česká jména. Na svět letos přicházejí nejčastěji Elišky, Anny, Adélky nebo Karolíny. Mezi nejoblíbenější chlapecká jména patří Jan, Jakub, David, Matyáš, Tomáš a Filip. Rodiče však volí pro svá dítka také netradiční jména. Za pár let tak budou učitelky prostějovských škol zvát k tabuli například Anelli, Klaudii Kim, Enyu, Sarah, Tonyho, Santina nebo Marca.

Prostějovská nemocnice je držitelem celosvětového ocenění Baby friendly hospital - nemocnice přátelská k dětem. Porodnice disponuje třemi samostatnými, klimatizovanými porodními boxy s úplným sociálním zázemím. Nedílnou součástí porodnice je také porodní vana a polohovatelná porodní lůžka. Pacientka má možnost volby způsobu porodu, standardní už je dnes aplikace epidurální analgezie. Přítomnost otce u porodu je samozřejmostí, včetně u císařského řezu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace