Na Olomoucku začíná boj proti nočním mrazíkům, zhoubným pro sadaře. Využívá se technika i moudrost předků
01.05.2018
Foto: Pixabay
Popisek: Jablka; ilustrační obrázek
Noční mrazíky stále hrozí. Loňský 21. květen byl pro olomoucké sadaře katastrofální. V noci přišel mráz, který spálil podstatnou část květů jabloní. Někteří tak přišli prakticky o celou úrodu. Letos se tamní sadaři připravují pečlivěji. A jak? Za použití techniky, ale i moudrých rad předků.
Mlha udržuje teplo u země. Nepustí teplo sálající z půdy utéct. Jenže čekat, že se mlha vytvoří když je sucho a obloha bez mráčku? Na to by spoléhal jen blázen. Proto si mnozí sadaři pořizují vyvíječe mlhy. Vyvíječe nasávají vodu promísenou s glycerinem, z které pak vytváří mlhu. Rozhodně lepší způsob, než který se také běžně uplatňuje – postřik stromů biostimulátory, které zvýší odolnost květů proti mrazům.
Zapalte ohně
Ale přesto mají v rukávu sadaři na Olomoucku i další metodu. Metodu, kterou řešili jarní mrazíky předci. A tím je prostý oheň. Rozdělat v sadech několik ohňů, kdy kouř bude držet teplo u země a zároveň to teplo bude i vytvářet. Je vpravdě nejlevnější a také nejúčinnější boj proti jarním mrazům. Ovocnáři s Úsovska na Ostravsku vsázejí na vyvíječ mlhy. Loni koupili tři, letos přikoupili další tři. A podle úsovického sadaře Michala Horáčka vyvíječi mlhy ochránili loni zachránili polovinu úrody. Z čeho tak usuzuje? Horáček sleduje i další sadaře v kraji. Někteří to nechali na přírodě a nesklízeli vůbec.
Loňské ztráty byly děsivé
Hradčanský sadař na Olomoucku Zdeněk Horák byl právě jedním z těch, kteří nechali vše na přírodě. A úroda švestek a meruněk byla nulová. Jaká byla čísla loňských ztrát? V celé republice jarní mrazy zničili úrodu za celkových 478 milionů korun. A to není skutečně málo. Přičemž nejvíce padly mrazíky právě na Moravu. Úroda broskví a meruněk klesla o 80 %. A na jablka, jako nejhojnější sadařskou plodinu, padly mrazy nejvíce. Z celkových škod si jablka odkousla 270 milionů korun. Což je pro sadaře skutečně citelná ztráta. Jedná se o druhý rok citelných ztrát kvůli mrazům. Předloni se škody došplhaly na 400 milionů korun.
Královské pití
Mrazy loni padly i na vinaře. Tam byly škody o dost citelnější. Tam se došplhaly až na 1,2 miliardy korun. Ztráty byly tak masivní, že někteří vinaři začali uvažovat o ukončení svého podnikání. Kompenzace od státu byla, v porovnání se škodami, silně nedostatečná.
Vložil: Štěpán Cháb