Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Račte přisednout k básníku Wolkerovi z 3D tiskárny. Stanou se ajťáci sochaři? V Prostějově odhalili unikátní sochu

04.04.2018
Račte přisednout k básníku Wolkerovi z 3D tiskárny. Stanou se ajťáci sochaři? V Prostějově odhalili unikátní sochu

Foto: prostejov.eu

Popisek: Tvůrce Miloš Karásek vedle své sochy instaluje dodatečně návštěvnici slavnostního odhalení

VIDEO FOTOGALERIE V centru města Prostějov si od odpoledne 28. 3. 2018 můžete přisednout na lavičku, na níž zasněně spočívá jeden z významných prostějovských rodáků Jiří Wolker. Samozřejmě jen jako socha. Přesto se odhalení lavičky setkalo s vřelým přijetím.

Dlouho avizovaný projekt se ve středu 28. března, tedy den před Wolkerovými nedožitými sto osmnáctými narozeninami, proměnil v realitu. V centru města sedí na jedné z laviček básník Jiří Wolker a kolemjdoucí mohou - v případě zájmu - přisednout k němu a pokusit se nasát jeho básnického génia. Jiří Wolker měl, jak to tak u básníků někdy bývá, velmi bohatý, ale zoufale krátký život. Po bujném mládí zemřel ve dvaceti tří letech na tuberkulózu.

Prostějovský rodák

Již v mládí se jeho hlavním zájmem stalo umění. Učil se hrát na housle, pak na klavír. Sám dokonce hudbu komponoval; nejčastěji zhudebňoval své oblíbené básně. Byl nadán i výtvarně. Nejvíce se ovšem věnoval literatuře. Mezi roky 1917 až 1920 se zabýval různými literárními druhy a formami. Psal básně s pravidelným metrem i volným veršem, básně v próze, pohádky, povídky.

„Když zemřel Jiří Wolker, popularita jeho poezie rychle vzrůstala. Nebyli to jen mladí komunisté, kteří z básnických rukou přijali jeho revoluční odkaz, hlásil se k němu kdekdo. Ba dokonce i kruhy politicky protilehlé a nepřátelské. Jeho verše se ozývaly z míst, kde bychom to nejméně očekávali. Této popularitě nahrávala nejen sama Wolkrova poezie, časová svými myšlenkami a blízká šťastnou sdělností, ale i tragický a předčasný konec mladého a tolik slibujícího života,“ řekl ke skonu a vzkvétající popularitě mrtvého básníka Jaroslav Seifert.

Tvorba lavičky

Samotná tvorba lavičky a sochy se setkala s unikátním a ve světě nevídaným přístupem. K vytvoření sochy byl použit 3D skener. Což se setkalo i s kritikou na tvůrce Miloše Karáska. Kritika mířila do otázek, zda se ještě jedná o umění, když došlo vlastně k přetisknutí Wolkerovy skutečné tváře 3D metodou. „Už víc lidí se mě ptalo, jestli je věrohodná kopie ještě umění. Já se zase ptám, zda jsou umělci například Drtikol nebo Saudek. Nikdo nezpochybňuje, že u vzniku svých děl používají fotoaparát. Já používám jinou technologii, moderní počítačovou 3D grafiku,“ má na to Karásek pohotovou odpověď pro iDnes.

Miloš Karásek navštívil s figurantem pro Wolkerovo tělo Bratislavu, kde se nachází největší skener 3D tisku v celé Evropě. Tam figuranta v dobovém oblečení naskenoval, v počítači spojil trup figuranta s dobovou fotografií Jiřího Wolkera a výsledek nechal vytisknout na 3D tiskárně. Samotný tisk trval plné tři týdny. Hotový výrobek sloužil jako model pro reálné zpodobnění Jiřího Wolkera. Socha na prostějovské lavičce je tak odlita z bronzu. „Taková plastika básníka představuje světový unikát. Způsob práce s nejnovějšími počítačovými technologiemi a jejich využití v sochařské tvorbě posouvají hranice umění,“ pochválila práci pro iDnes primátorka Prostějova Alena Rašková.

Co bude dál?

A jak predikuje primátorka Rašková, spolupráce s Milošem Karáskem rozhodně není u konce. Jiří Wolker v mnoha svých básních popisoval samotný Prostějov a jeho části. Primátorka plánuje zhmotnění básní v ulicích Prostějova. O umělecké zpodobnění by se měl postarat zase Miloš Karásek. Prostějov se tak chce stát městem Jiřího Wolkera.

Vložil: Štěpán Cháb