Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starý dobrý Donutil, sexbomba Čvančarová, mordýřský Rapl a podle kritiků šmírácká Mordparta: Kdo vyhrál seriálovou válku televizí u recenzentů a kdo u diváků? Hádáte správně, jestliže…

02.09.2016
Starý dobrý Donutil, sexbomba Čvančarová, mordýřský Rapl a podle kritiků šmírácká Mordparta: Kdo vyhrál seriálovou válku televizí u recenzentů a kdo u diváků? Hádáte správně, jestliže…

Autor: ČT

Popisek: Doktor Martin v malebných Beskydech

Blíží se podzim a tak tu máme tradiční televizní bitvu seriálů. Všechny stanice slibují něco nového, úžasného a nevídaného, divácky ale nakonec stejně zvítězí buď komunistické retro, jakým je Malý pitaval anebo starý dobrý Mirek Donutil. Anebo že by jeho vnadná kolegyňka?

Tři podzimní televizní novinky, tedy veřejnoprávní Rapl a Doktor Martin a primácká Mordparta dokazují, že v seriálové tvorbě se díky snaze o „skandinávskou“ drsnost rozdíly pomalu stírají. Zvlášť v žánru krimi; i když Rapl stále vítězí originalitou, přece jen se posunul blíž k americkému  modelu týmových pátraček, jakou je i Mordparta. Tvůrci krimi již vesměs ovládli filmové záběrování, práci v exteriérech, hru se světlem a detailem, volbu typově zajímavých, méně známých herců – jenže to dělají právě už všichni.  Kriminálka Anděl byla první, Případy 1. oddělení nejvěrnější a Rapl nejvytříbenější. Jenže co na tom, když všechny ve sledovanosti válcuje Doktor Martin. Má totiž Donutila.

Rapl opisuje, ale opisuje dobře

Rapl je na české televizní scéně něco jako malý zázrak, byť prostě jen kopíruje ponurou atmosféru takového Mostu anebo dalších severských kultovních děl. Navazuje na Cirkus Bukowsky, který se podobnou cestou vydal už před třemi lety a z kterého si Rapl půjčil postavu Hynka Čermáka coby detektiva Kuneše, „drsnějšího než Krušné hory“, kam je převelen napůl za trest, napůl k vyšetřování dávné vraždy, jež se vine napříč samostatnými případy každého dílu. Tím Rapl připomíná stavbu VIP vražd, některé kauzy – v druhém dílu smrt faráře – mají zase pel tajemných rituálů a la Labyrint a věcné pojetí místních policistů, kdy se pod každým povrchem dá tušit nějaké to trauma – prostě nic nového.

Jáchymov jako Městečko Twin Peaks

Co je nové nebo aspoň ne často vídané na našich obrazovkách, je podle iDnes, která všechny tři seriály hodnotí, způsob vyprávění,  tedy ona temná stylizace vetknutá hned do bondovských titulků, úderné rány bez vysvětlivek – jde prostě o něco v našich vodách nevídaného: Moderně snímaná detektivka, která snese srovnání. Dialogy jsou úsporné, akce na české poměry nezvykle reálná, soukromé vazby jen naznačené,  ne telenovelově pitvané, hrdinův brloh správně brlohovatý, Jáchymov ponurý jako Městečko Twin Peaks – prostě dokonalý protipól šumavsky idylické Policie Modrava.

Bez Čermáka to není ono

Potěší, že i mladý parťák hrdiny v podání mile neokoukaného Lukáše Příkazského dovede uplatnit jízlivost, třebaže nikdo nepřebije Kunešovo jedovaté „Někdy úplně stačí mlčet“. Bohužel Čermákova zápletka je rozhodně nejsilnější, když není na scéně, napětí značně klesá – i tak je ale tahle severočeská pocta severskému krimi velmi slušná. A 1,3 miliony diváků prvního dílu jsou taky velmi dobré.

Modrparta, stá variace na už viděné

Prima proti Raplovi nasazuje Mordpartu, klasickou detektivní sérii, kterou hodlá napravit letní propadák nazvaný Jetelín. Je to slušně natočené, ale stokrát viděné. Prostě další kriminalistický tým, jaký tu byl už v Kriminálce Anděl a Případech 1. oddělení, který víc jede na konfliktech a kontrastech mezi jednotlivými postavami, než na silných případech. Aby ne, když hned v úvodní Nevěstě zná každý čtenář Agathy Christie vraha dřív než policisté, dodatečně vytahující důkazy z kouzelného klobouku. Sází se zjevně na aktuální témata typu dětská pornografie, ale nic neukáže a je až směšně doslovná. Tak ještě že má Jiřího Bartošku, ten určitou věkovou kategorii divaček k televizi přitáhne, a dámy si možná nevšimnou, jak šmíráckou a stokrát viděnou variaci na životem unaveného detektiva v baloňáku tu „Barťák“ předvádí. Prostě sáhl do příslušného hereckého šuplíku, stejně jako do toho svého sáhli i scenáristé, bohužel.

Doktor Martin a vesničtí debilové

Dalším koněm České televize je už druhá série seriálu převzatého z Británie, tedy Doktor Martin II. Druhá řada se totiž alespoň podle úvodního dílu snaží inspirovat ještě jinde – „detektivkou“ v medicíně, tedy napínavým hledáním zdroje nemoci, tedy tím, čím na hodně jiném levelu disponuje takový doktor House. Jenže opět tu máme staré známé nešvary české nejen seriálové tvorby. Předvádění rázovitých vesnických postaviček, jak píše jeden z diváků: „Druhá série šla ještě dál a přesunula MUDr. Martina z malebného beskydského Protějova do svérázného pojetí pekla, kde je obklopen hordou debilů, zrůd a duševních kriplů, kteří svou vyhrabaností a celkovou nepříjemností usilují o jeho psychické zdraví a tím i nesmrtelnou duši. Třešnička na dortu je otřesná Remundová a její seriálová dcera, která pro mě představuje dno českého seriálového herectví.“ Prostě podle naší televize jsou venkovani banda buranů.

Čechy krásné, Čechy mé

A snad ještě horší je babrání se ve vztazích – zde nerudný Donutilův hrdina a poněkud nesnesitelná, ale slušně vyvinutá Jitka Čvančarová, musí nudit snad každého. Neustálé řešení toho, jestli svatba ano nebo ne, je vážně na přes držku. A neustálé záběry přírodních krás Beskyd, to už pomalu zavání reklamami na některý z obchodních řetězců.

A jak dopadl první souboj v měření sledovanosti? Doktor Martin II byl lehce nad milionem diváků a vítězil hlavně u starších ročníků, Mordparta skončila těsně pod milionem a s vyšším podílem mladších generací. Zatím tedy s přehledem vyhrál Rapl s 1,3 milionem většinou mladších diváků. Jenže ti většinou u televize moc nevydrží, zato diváci Doktora Martina jsou nejen vděční, ale také věční. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace