Seřezat ho, aby přestal blbnout s politikou, píše divák. Mnozí mají ale opačný názor: Nemilosrdně kritizuje politiky i úředníky. Ti se ho snaží zbavit tvrzením, že je příliš mladý
02.06.2016
Foto: ČT repro
Popisek: Jakub Čech ve Všechnoparty Karla Šípa. I tam se mu obecenstvo smálo; zajímat se o politiku, zvlášť v 15, není v Česku obvyklé
Každý, kdo v některé z populárních televizních show uvidí a uslyší patnáctiletého Jakuba Čecha, často oněmí nad jeho znalostmi, názory a vyjadřováním. Zatím dělá vrásky jenom vedení Prostějova, kde bydlí, ale stále častěji i naší hlavní politické reprezentaci. Například ČSSD připomíná, co před volbami slíbila voličům. Neváhá napadat i zákony a vyhlášky a daří se mu vyhrávat.
Letos v únoru například poslal otevřený dopis primátorce Prostějova Aleně Raškové, týkající se decentralizace města. Materiály, které k tomu byly zastupitelům předloženy, označil za vadné a lživé a primátorce za ČSSD připomněl, že tato strana ve svém volebním programu slíbila věci, které nedodržuje. Navíc ji vyzval, aby byla zveřejněna koaliční smlouva mezi třemi subjekty, které řídí padesátitisícový Prostějov a dodal k tomu: „Pokud koaliční smlouva nebude zveřejněna, občané se budou důvodně obávat , že v ní jsou ustanovení, odporující zákonu o obcích či veřejnému zájmu.“
Příliš mladý na politiku i kritiku
O měsíc později na sebe mladý aktivista upozornil, když kritizoval petiční předpisy, které vydal prostějovský magistrát. Dokonce se obrátil na Ministerstvo spravedlnosti ČR a to mu dalo částečně za pravdu. Radním v Prostějově poté doporučilo, aby městskou „petiční“ směrnici upravili. Kuba se tak stal pro prostějovské politiky nepříjemnou opozicí. Ti se jeho kritiky či žádostí o informace snaží zbavit tvrzením, že je příliš mladý. Jakub se ale nevzdal, obrátil se na krajský úřad a opět vyhrál. Ostatně, argumentuje novým občanským zákoníkem, který stanoví, že občan je způsobilý k jednání přiměřeně svému věku.
Mě to baví
Když se moderátoři nejsledovanějších televizních talk show ptají, co tohoto patnáctiletého mladíka zajímá na politice, klidně odpoví, že se komunální politice věnoval již dříve, dokonce od deseti let. „Mně na tom baví ta atmosféra toho jednání, ty argumentační fauly, kterých se někteří zastupitelé dopouštějí nebo vyložená lež. Rozhodně jsou to velmi zajímavé diskuse na těch zasedáních. Já jako občan mám určitou povinnost to sledovat, protože to je dění, které se mě bezprostředně týká,“ řekl například v rozhovoru pro nezávislou televizi DVTV. A taky se bezelstně přiznává, že ho baví komunikace s úřady i psaní těch stížností. „A měl jsem prázdniny, tak proč ne.“ Když se ho Martin Veselovský zeptal, zda se necítí být kverulant, reagoval, že rozhodně ne. Protože kverulant je podle něj člověk, který kritizuje nadbytečně a nepřiměřeně. Navíc je přesvědčen, že mladí lidé by se měli o věci veřejné zajímat. To si také myslí jeho rodiče, a proto ho v jeho občanské aktivitě podporují.
Seřezat ho!
Na otázku, čím by se chtěl v budoucnosti stát, odpovídá, že by chtěl studovat politologii nebo žurnalistiku. Dnes už se nezajímá pouze o dění v Prostějově, ale také například v Parlamentu nebo Senátu. Všímá si například, že na jejich jednání málo chodí členové vlády i premiér. Velmi ho také zaujalo, že předsedové klubu dávají svým poslancům dopředu signál, jak mají hlasovat. Ve Všechnoparty Karla Šípa se pozastavil i nad tím, že se jim v pátek ve dvě hodiny odpoledne už nechce moc pracovat. „Těšil jsem se na zákon o Nejvyšším kontrolním úřadě a oni to odložili,“ postěžoval si. Zároveň si ale pochvaloval, že tam spolu s ním bylo dalších šest občanů.
Jeho názory v televizních debatách vyvolávají senzaci, ale i odpor některých diváků. Jeden z nich si dokonce myslí, že by ho měl otec seřezat, aby přestal blbnout s politikou. Jiní se naopak těší, až mu bude osmnáct, to se prý možná ještě budeme divit.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová