Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přerov má strach. Romské děti terorizují na hřištích, lidé se bojí u nádraží, v barech, a to nejen Romů, ale i opilců a bezdomovců. Řešení? Vykázat z města

14.06.2015
Přerov má strach. Romské děti terorizují na hřištích, lidé se bojí u nádraží, v barech, a to nejen Romů, ale i opilců a bezdomovců. Řešení? Vykázat z města

Autor: Etna.cz

Popisek: Nádherná ukázka moderní architektury, Tyršův most v Přerově. Město má ale také odvrácenou tvář...

Vandalismus, opilství, výtržnictví, násilí a krádeže v obchodech – to jsou záležitosti, které nejvíc vadí přerovským občanům. Radnice se totiž rozhodla požádat lidi, aby jim v rámci projektu „Přerovský rádce“ vyjádřili názor na kriminalitu ve městě. A stovka lidí již odpověděla. Město dlouhodobě trápí romští spoluobčané. Do lokalit, kde žijí, chodí také od začátku května asistenti prevence.

Spousta romských mladých lidí fetuje a páchá trestnou činnost

„Vím, že spousta romských mladých lidí fetuje a páchá trestnou činnost. Pověst Romů tím upadá. A já bych rád upevnil vzájemné soužití, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům,“ uvedl asistent Peter Lacko. Další asistent Ján Horvát Balog o sobě prozradil, že je úspěšný boxer a chtěl by děti ze sociálně vyloučených lokalit „přitáhnout“ ke sportu, naučit je disciplíně a ukázat jim, že volný čas jde využít účelně. „Mám v plánu řešit i situaci v okolí Škodovy ulice, kde mám svou rodinu. Vím, že tam Romové jen postávají a kšeftují. Nedělá to dobrý dojem,“ konstatoval Ján Horvát Balog. Také další asistent Pavel Mirga chce, mimo jiné, pozitivně působit na mladé Romy. „Důležité je, aby získali pracovní návyky. Dříve Romové měli svá řemesla – byli třeba kováři, truhláři, stolaři.  Dnes děti znají řemesla jen z knížek, vyjdou devátou třídu a skončí na úřadě práce. Chci apelovat na rodiče, aby nekryli záškoláctví dětí a nebrali jim tak šanci na lepší život,“ zdůraznil Pavel Mirga, který je známým romským hudebníkem.

Poslední asistent – Martin Bezděk – není Rom, ale prozradil, že má k cikánské komunitě blízko. „Bydlím mezi nimi, moje přítelkyně je Romka a má v Přerově velkou rodinu, takže mi nechybí osobní znalost mentality.  Budu pracovat na tom, aby lidé pochopili, že jim chci pomáhat – ne jít proti nim,“ podotkl Martin Bezděk.

Řešení?  Zakázat pobyt na území města, navrhují občané

„Lidé nejčastěji uvádějí, že nejméně bezpečně se cítí u nádraží, kde se obávají útoků ze strany romské menšiny, opilců nebo bezdomovců. Celá čtvrtina z nich navrhuje, aby problémoví lidé byli při opakovaných excesech vykázáni z Přerova,“ uvedla pracovnice marketingu Lenka Tomečková, která výsledky ankety zpracovávala. Jeden z rádců doslova píše: „Doporučuji v případě opakovaného přestupkového jednání zakázat pobyt na území města a tuto možnost důsledně uplatňovat, aby tu byli jen slušní lidé.“

Podle manažera prevence kriminality a radního Jiřího Kouta lidé hlavně doporučují, aby se asistenti prevence kriminality a policisté zaměřili na pochůzky v přednádražní čtvrti. „Zdá se ale, že mnohem více než řešení záškoláctví dětí, je trápí zneužívání sociálních dávek v barech a hernách. Doporučují nám proto, aby tam asistenti docházeli a kontrolovali hráče. Ani to nepodceníme,“ říká Kohout s tím, že někteří navrhují i instalaci dalších kamer nebo důslednou práci domovníků.

Rádci vzkázali radním i to, aby pro dlouhodobě nezaměstnané lidi vyjednali práci třeba v technických službách. „Už na tom pracujeme, chceme jim právě u této společnosti najít uplatnění, naučit je pracovním návykům a motivovat je,“ zdůraznil radní Kohout. 

Skupiny romských dětí šikanují na hřišti ty ostatní

Problém nyní řeší radnice i s agresivními romskými dětmi, a to na hřišti v přerovské Jasínkově ulici. Dorazila totiž petice stovek lidí, kteří žádají pořádek. Romské děti totiž podle nich útočí na své vrstevníky fyzickými útoky. Informaci přinesl server iDnes.cz.

„Problém je ve skupinkách romských dětí, které se zde objevovaly. Vždy si našly nějakou oběť, někoho slabšího, a daly mu nakládačku. Takových gangů zde bylo několik v různých věkových kategoriích. Většinou začínali u těch menších, a když se jich zastal někdo starší, nastoupila na něj některá ze starších skupin,“ popsal pro iDnes.cz Robert Pavlíček.

Radnice tak nyní musí řešit závažný problém, aby válka mezi dětmi nepřerostla v konflikty dospělých. „Musíme otupit hroty mezi majoritou a minoritou,“ řekl radní Kohout s tím, že na hřišti byly posíleny policejní hlídky a byli sem vysláni asistenti prevence kriminality.

Kromě sociálně nepřizpůsobivých občanů vadí lidem v Přerově také bezdomovci, a to žebrající a obtěžující v okolí supermarketů a u nádraží. 87 procent rádců by souhlasilo s vybudováním městského chudobince, kde by bylo možno kontrolovaně ubytovávat lidi z ulice. „Nějaké záchytné zařízení je pro tyto lidi užitečné i z toho důvodu, že se poflakují po ulicích, které znečišťují – a sami taky nevoní,“ napsala jedna z občanek.

Přerovský problém se týká i ubytoven. „Nemám problém s tím, když v ubytovně bydlí původní občané města. Ale nesmí tam být sváženi lidé z jiných lokalit, což se v Přerově děje,“ napsal jeden z občanů.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Romové,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace