Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bobři na Olomoucku zřejmě nemají rádi cyklisty. Ničí jim cyklostezku v Lipníku. A to není to nejhorší

01.05.2015
Bobři na Olomoucku zřejmě nemají rádi cyklisty. Ničí jim cyklostezku v Lipníku. A to není to nejhorší

Autor: Fritz Geller-Grimm/CC

Popisek: Bobr, ilustrační foto.

Na cyklostezce v Lipníku nad Bečvou pořádně řádí bobři evropští. Svou aktivitou už poničili část cyklostezky na levém břehu Bečvy v úseku mezi mostem v Lipníku nad Bečvou a oseckým splavem v Oseku. Moc se s tím nenadělá, malí „ničitelé" jsou totiž zákonem chráněnými živočichy.

Je to vytrvalé zvíře, co zvládá stavět hrady

V Lipníku nad Bečvou se činnost bobra evropského na řece projevuje již téměř pět let. Nejvíc to bylo vidět na dřevinách podél toku. Bobr evropský totiž neužívá stromy jen jako potravu - nemůže-li budovat noru v podzemí, pokácí strom a jeho kmen použije jako základ svého hradu, a to až 2,5 metry vysokého a 3 metry širokého.

Nyní je nově na téměř stometrovém úseku cyklostezky porušená konstrukce komunikace, popraskaný povrch, vyvrácené obrubníky a sesunutá půda.

Není to žádná sranda

Vznikla tak škoda v řádu statisíců. „Bobři si v břehu v části nad oseckým splavem postavili nory. Tím vznikla rozsáhlá kaverna a zemina se začala sesouvat. Při větší vodě hrozí odtržení celého břehu i s částí nové cyklostezky, která je v provozu teprve od roku 2012,“ vysvětluje vedoucí Odboru životního prostředí lipenské radnice Ing. Xenie Pospíšilová.

Bobr evropský je druhý největší hlodavec. Je dokonale přizpůsoben životu ve vodě a je rozšířený na severní polokouli na říčních a lužních nivách. U nás se vyskytuje v povodí Labe, Moravy, Odry, Dyje a Dunaje. Bobr evropský je chráněn jak českou, tak evropskou i mezinárodní legislativou.

Jsou neštěstím pro záchranné hráze i zemědělské plodiny

Po svém přechodném vyhubení se začal do české a moravské kulturní krajiny postupně vracet před třiceti lety. A začaly těžkosti. Bobři svou činností zejména narušují protipovodňové nebo rybniční hráze, ucpávají koryta vodních toků a likvidují dřeviny nebo zemědělské plodiny v okolí rybníků a řek.

„Protože je bobr zvláště chráněný živočich, nemůže město Lipník nad Bečvou zahájit opravu poničeného úseku bez potřebných povolení a návrhu opatření,“ dodává Pospíšilová. Město proto hledá vhodné řešení společně s Povodím Moravy a Agenturou ochrany přírody a krajiny. Ta doporučí termín i způsob sanace poškozeného úseku cyklostezky a břehů, aby zásah do biotopu chráněného živočicha byl co nejšetrnější.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace