Společně pro Přerov: Jak využít archeologické nálezy Na Marku?
01.03.2013
Foto: Společně pro Přerov
Popisek: Lokalita Na Marku
Stavba jižního předpolí Tyršova mostu napomohla k odkrytí evropsky významných archeologických objevů v lokalitě Na Marku v Přerově. Kromě základů kostela sv. Marka a českobratrské školy objevili archeologové také středověké pece, prožlabenou cestu či zbytky městské brány.
Dnes jsou tyto nálezy dočasně zavezeny zeminou tak, aby nedocházelo k jejich degradaci. To nám dává čas dobře promyslet, jak s potenciálem těchto objevů naložit.
Listopadové zastupitelstvo schválilo pracovní skupinu, jež se bude touto lokalitou zabývat. Architekt Jan Horký představil několik základních směrů, kterými se lze vydat. Vyznačení v dlažbě s vysvětlující cedulkou. Dále ochrana původního zdiva s novou nadezdívkou, zpřístupnění naleziště a stabilizace nálezů a jejich nadstřešení.
Obestavění nálezů, zakomponování do novostavby je pro Přerov velmi aktuální. Při srovnání pohledu na panorama středu města dnes a kdysi je zřejmé, že v tomto místě stálo několik stavebních objemů: městská brána, kostel, škola. Dnes zde nestojí nic. Mohly by se „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Lze tak ochránit nálezy zakomponováním například do zaskleného atria či přízemí nové knihovny podobně, jak naznačili někteří studenti Fakulty architektury VUT v Brně ve svých diplomových pracích.
Prostor pro kreativitu, jenž toto místo nabízí, je obrovský. Je však třeba uvažovat nad územím jako celkem, a neomezit se jen na několik čtverečních metrů, například v místě kostela. Urbanismus obecně je opravdu důležitý, dokonce důležitější, než architektura několika staveb. Finální prezentace nálezů nemusí být okamžitá, ale musí být hlavně dobře promyšlená. Nic pak nebrání tomu, ukázat nálezy nejprve skromně a na základě dalších architektonických soutěží je zahrnout třeba i do nové knihovny.
(Zdroj: spolecneproprerov.cz)