V grafu o počtech Romů byla chyba. A to pořádná! Jedna nula nadělala v Přerově docela dost povyku
22.01.2015
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové, ilustrační foto
S nepravdivou zprávou o počtu Romů v Přerově přišel začátkem ledna server Lidovky.cz. Ze zveřejněného grafu vyplynulo, že v Přerově je ve vyloučených lokalitách nejvíce Romů v celé České republice, což je skutečně nesmysl.
Počet obyvatel v sociálně vyloučených lokalitách byl uveden 8000 a počet Romů v sociálně vyloučených lokalitách 4400.
Graf se od minulého týdne šíří po sociálních sítích a přináší negativní reakce. Redaktorka Lidových novin, která text zpracovávala, se od grafu distancocala – chyba nastala podle ní při předávání informací z policejních zdrojů.
Václav Vlček z Policejního prezídia ČR omyl uznává a v omluvném mailu napsal: „V zadávání do tabulky se opravdu udělala chyba a ta nula je navíc. Je to tedy 800 ve vyloučených lokalitách v samotném Přerově.“
S negativní reakcí na zveřejněný graf se setkali přerovští úředníci i politici. „Přišel mi například rozhořčený dopis od občanky, která z této informace čerpala a dotazovala se, jak je možné, že máme ve vyloučených lokalitách celorepublikově nejvíce romských obyvatel. Není to ale pravda,“ řekl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil. S negativní reakcí se setkala také úřednice, která má na přerovském magistrátě na starosti cestovní ruch. „Minulý týden na Regiontouru mi několik návštěvníků řeklo nelichotivý názor na Přerov – a to právě v souvislosti s informacemi, které byly uvedeny v Lidovkách,“ vzpomněla Pavla Roubalíková.
Agentura pro sociální začleňování v Přerově skončila
V Přerově kdysi působila Agentura pro sociální začleňování, od roku 2011 však nikoli. Z jejích posledních souborných materiálů je na webu dohledatelná zpráva o činnosti v Přerově v letech 2008 až 2010. „Například v Přerově se Agentuře podařilo společně s neziskovými organizacemi připravit jedny z nejzajímavějších a nejsystémovějších opatření. Jde například o vybudování sociální firmy, školního poradenského pracoviště na základní škole v ulici Boženy Němcové. Další rozsáhlé projekty připravované ve spolupráci s vedením města však město těsně před podáním stáhlo," uvedl při ukončení spolupráce s Přerovem ředitel Agentury Marin Šimáček.
O Romech v Přerově ví mnohé zejména manažer prevence kriminality, radní Jiří Kohout. „Jsem si vědom, že je Přerov mnoha lidmi vnímán jako město, které je nebezpečné kvůli problémům s nepřizpůsobivými lidmi. A tento pohled chci změnit. Připravuji projekty, které by měly z Přerova udělat bezpečnější a klidnější místo k životu,“ uvedl v lednu.
Chce nastavit podmínky, které by měly zabránit tomu, aby lidé v Přerově padali do kruhu chudoby a pak se uchylovali k nežádoucímu chování – jako jsou třeba krádeže, případy přepadení a podobně. „Jsem připraven pomáhat řešit problémy, které společnost citlivě vnímá - bezdomovectví, alkoholismus, gamblerství, drogy," řekl mimo jiné.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš