Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V grafu o počtech Romů byla chyba. A to pořádná! Jedna nula nadělala v Přerově docela dost povyku

22.01.2015
V grafu o počtech Romů byla chyba. A to pořádná! Jedna nula nadělala v Přerově docela dost povyku

Autor: Filip Jandourek

Popisek: Romové, ilustrační foto

S nepravdivou zprávou o počtu Romů v Přerově přišel začátkem ledna server Lidovky.cz. Ze zveřejněného grafu vyplynulo, že v Přerově je ve vyloučených lokalitách nejvíce Romů v celé České republice, což je skutečně nesmysl.

Počet obyvatel v sociálně vyloučených lokalitách byl uveden 8000 a počet Romů v sociálně vyloučených lokalitách 4400. 

Graf se od minulého týdne šíří po sociálních sítích a přináší negativní reakce. Redaktorka Lidových novin, která text zpracovávala, se od grafu distancocala – chyba nastala podle ní při předávání informací z policejních zdrojů.

Václav Vlček z Policejního prezídia ČR omyl uznává a v omluvném mailu napsal: „V zadávání do tabulky se opravdu udělala chyba a ta nula je navíc. Je to tedy 800 ve vyloučených lokalitách v samotném Přerově.“

S negativní reakcí na zveřejněný graf se setkali přerovští úředníci i politici. „Přišel mi například rozhořčený dopis od občanky, která z této informace čerpala a dotazovala se, jak je možné, že máme ve vyloučených lokalitách celorepublikově nejvíce romských obyvatel. Není to ale pravda,“ řekl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil. S negativní reakcí se setkala také úřednice, která má na přerovském magistrátě na starosti cestovní ruch. „Minulý týden na Regiontouru mi několik návštěvníků řeklo nelichotivý názor na Přerov – a to právě v souvislosti s informacemi, které byly uvedeny v Lidovkách,“ vzpomněla Pavla Roubalíková.

Agentura pro sociální začleňování v Přerově skončila

V Přerově kdysi působila Agentura pro sociální začleňování, od roku 2011 však nikoli. Z jejích posledních souborných materiálů je na webu dohledatelná zpráva o činnosti v Přerově v letech 2008 až 2010. „Například v Přerově se Agentuře podařilo společně s neziskovými organizacemi připravit jedny z nejzajímavějších a nejsystémovějších opatření. Jde například o vybudování sociální firmy, školního poradenského pracoviště na základní škole v ulici Boženy Němcové. Další rozsáhlé projekty připravované ve spolupráci s vedením města však město těsně před podáním stáhlo," uvedl při ukončení spolupráce s Přerovem ředitel Agentury Marin Šimáček.

O Romech v Přerově ví mnohé zejména manažer prevence kriminality, radní Jiří Kohout. „Jsem si vědom, že je Přerov mnoha lidmi vnímán jako město, které je nebezpečné kvůli problémům s nepřizpůsobivými lidmi. A tento pohled chci změnit. Připravuji projekty, které by měly z Přerova udělat bezpečnější a klidnější místo k životu,“ uvedl v lednu.

Chce nastavit podmínky, které by měly zabránit tomu, aby lidé v Přerově padali do kruhu chudoby a pak se uchylovali k nežádoucímu chování – jako jsou třeba krádeže, případy přepadení a podobně. Jsem připraven pomáhat řešit problémy, které společnost citlivě vnímá - bezdomovectví, alkoholismus, gamblerství, drogy," řekl  mimo jiné.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace