Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V grafu o počtech Romů byla chyba. A to pořádná! Jedna nula nadělala v Přerově docela dost povyku

22.01.2015
V grafu o počtech Romů byla chyba. A to pořádná! Jedna nula nadělala v Přerově docela dost povyku

Autor: Filip Jandourek

Popisek: Romové, ilustrační foto

S nepravdivou zprávou o počtu Romů v Přerově přišel začátkem ledna server Lidovky.cz. Ze zveřejněného grafu vyplynulo, že v Přerově je ve vyloučených lokalitách nejvíce Romů v celé České republice, což je skutečně nesmysl.

Počet obyvatel v sociálně vyloučených lokalitách byl uveden 8000 a počet Romů v sociálně vyloučených lokalitách 4400. 

Graf se od minulého týdne šíří po sociálních sítích a přináší negativní reakce. Redaktorka Lidových novin, která text zpracovávala, se od grafu distancocala – chyba nastala podle ní při předávání informací z policejních zdrojů.

Václav Vlček z Policejního prezídia ČR omyl uznává a v omluvném mailu napsal: „V zadávání do tabulky se opravdu udělala chyba a ta nula je navíc. Je to tedy 800 ve vyloučených lokalitách v samotném Přerově.“

S negativní reakcí na zveřejněný graf se setkali přerovští úředníci i politici. „Přišel mi například rozhořčený dopis od občanky, která z této informace čerpala a dotazovala se, jak je možné, že máme ve vyloučených lokalitách celorepublikově nejvíce romských obyvatel. Není to ale pravda,“ řekl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil. S negativní reakcí se setkala také úřednice, která má na přerovském magistrátě na starosti cestovní ruch. „Minulý týden na Regiontouru mi několik návštěvníků řeklo nelichotivý názor na Přerov – a to právě v souvislosti s informacemi, které byly uvedeny v Lidovkách,“ vzpomněla Pavla Roubalíková.

Agentura pro sociální začleňování v Přerově skončila

V Přerově kdysi působila Agentura pro sociální začleňování, od roku 2011 však nikoli. Z jejích posledních souborných materiálů je na webu dohledatelná zpráva o činnosti v Přerově v letech 2008 až 2010. „Například v Přerově se Agentuře podařilo společně s neziskovými organizacemi připravit jedny z nejzajímavějších a nejsystémovějších opatření. Jde například o vybudování sociální firmy, školního poradenského pracoviště na základní škole v ulici Boženy Němcové. Další rozsáhlé projekty připravované ve spolupráci s vedením města však město těsně před podáním stáhlo," uvedl při ukončení spolupráce s Přerovem ředitel Agentury Marin Šimáček.

O Romech v Přerově ví mnohé zejména manažer prevence kriminality, radní Jiří Kohout. „Jsem si vědom, že je Přerov mnoha lidmi vnímán jako město, které je nebezpečné kvůli problémům s nepřizpůsobivými lidmi. A tento pohled chci změnit. Připravuji projekty, které by měly z Přerova udělat bezpečnější a klidnější místo k životu,“ uvedl v lednu.

Chce nastavit podmínky, které by měly zabránit tomu, aby lidé v Přerově padali do kruhu chudoby a pak se uchylovali k nežádoucímu chování – jako jsou třeba krádeže, případy přepadení a podobně. Jsem připraven pomáhat řešit problémy, které společnost citlivě vnímá - bezdomovectví, alkoholismus, gamblerství, drogy," řekl  mimo jiné.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace